Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 101 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Bzdety za PiS-u arrow Rada Języka Polskiego PAN: Za "Murzynka Bambo" do więzienia !
Friday 04 December 2020 09:16:39.31.
migawki
 

12.12.2020 Dzień wielkiej modlitw różańcowej za Polskę – procesje różańcowe w naszych parafiach.

Wezwanie do postu i modlitwy w czasie Adwentu 2020 roku

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

Połajanki w łże-prawicy: - W negocjacjach nie można być, za przeproszeniem, "miękiszonem", trzeba być twardym, trzeba potrafić dbać o interesy własnego kraju, Polski - mówił Ziobro w kontekście prowadzonych przez premiera Morawieckiego negocjacji wokół budżetu UE i mechanizmu praworządności.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Rada Języka Polskiego PAN: Za "Murzynka Bambo" do więzienia ! Drukuj Email
Wpisał: Rada Języka Polskiego PAN   
13.08.2020.

Rada Języka Polskiego PAN:

Za "Murzynka Bambo" do więzienia !

Chce uznać słowo „Murzyn” za obraźliwe

autor TT

http://brulion24.pl/rada-jezyka-polskiego-pan-chce-uznac-slowo-murzyn-za-obrazliwe/


Rewolucja językowa wkracza do Polski! Za „Murzynka Bambo” do więzienia?

Inżynieria społeczna nie omija naszego kraju. Media zrobiły z Michała Małgorzatę, a teraz chcą dyktować Polakom, co mogą mówić, myśleć i pisać. 

Rada Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk wyraziła swoje stanowisko w sprawie słowa „Murzyn”. Uznała je za archaiczne, obraźliwe oraz takie, które można wyłącznie przytaczać na prawie cytatu. Autorem powyższej tezy jest dr hab. Marek Łaziński, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. 

Stanowisko zostało zaakceptowane przez prezydium RJP. „Jeżeli na najbliższym posiedzeniu Rady, planowanym na jesień, żaden z jej członków nie zgłosi innej opinii w tej sprawie (posiedzenie zgromadzenia RJP zajmować się będzie około 200 sprawami językoznawczymi), opracowanie Łazińskiego będzie oficjalnym stanowiskiem” – informuje TVN24

Łaziński uważa, że słowo Murzyn będące pełne skojarzeń „niegdyś neutralnych i podstawowych wśród możliwych nazw oznaczających osoby czarnoskóre, dziś niewątpliwie jest obarczone bagażem negatywnych konotacji”. 

„Warto uszanować wrażliwość odbiorców. Nasi sąsiedzi o czarnej skórze wolą być nazywani ze względu na konkretną narodowość (np. Senegalczyk, Nigeryjczyk), wolą być Afrykanami, czarnoskórymi, ciemnoskórymi lub po prostu czarnymi (choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu konotacje przymiotnika czarny w odniesieniu do człowieka czarnoskórego były gorsze niż rzeczownika Murzyn)” – wyjaśnia naukowiec. 

„W wielu kontekstach słowo Murzyn było i jest używane niepotrzebnie. (…) Łatwiej powiedzieć po prostu człowiek zamiast czarnoskóry człowiek lub zastąpić słowo Murzyn innym” – sugeruje Łaziński. 

Źródło: tvn24.pl 

=================

[czy zamiast dureń patentowany wystarczyłoby określenie DUREŃ HABILITOWANY?? A jak nazwać „rada usłużnych idiotów ? MD]


Zmieniony ( 13.08.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.