Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 142 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Prawo 20 arrow Kolejny sąd uchylił mandat z czasu pandemii."Zakazy i nakazy mogą być wydawane tylko na mocy ustawy"
Tuesday 19 October 2021 13:41:10.35.
W Y S Z U K I W A R K A
Kolejny sąd uchylił mandat z czasu pandemii."Zakazy i nakazy mogą być wydawane tylko na mocy ustawy" Drukuj Email
Wpisał: Sąd rejonowy dla Wrocławia Śródmieście   
28.08.2020.

Kolejny sąd uchylił mandat z czasu pandemii.

"Zakazy i nakazy mogą być wydawane tylko na mocy ustawy"

https://nczas.com/2020/08/27/kolejny-sad-uchylil-mandat-z-czasu-pandemii-zakazy-i-nakazy-moga-byc-wydawane-tylko-na-mocy-ustawy

Kolejny wyrok sądu potwierdza niezgodność z prawem rozporządzenia ministra zdrowia. Chodzi o przepisy z 31 marca, które zabraniały przemieszczania się bez uzasadnionej potrzeby, co można przeprowadzić jedynie w drodze ustawy. Kancelaria prawna przekonuje jednak, że to samo dotyczy nakazu noszenia maseczek.

W związku z mniemaną pandemią koronawirusa Ministerstwo Zdrowia wprowadzało szereg rozporządzeń, które ustanawiały mniejsze lub większe ograniczenia. Problem w tym, że wiele z tych ograniczeń może być wprowadzanych jedynie na drodze ustawy. Teraz sądy uchylają mandaty.

Tak było w przypadku mieszkanki Wrocławia, która w czasie zakazu przemieszczania się udała się do apteki. Sąd rejonowy dla Wrocławia Śródmieście w uzasadnieniu wyroku napisał, iż mandat

został nałożony za czyn nie będący czynem zabronionym jako wykroczenie; za takie bowiem nie może być uznane naruszenie zakazu – korzystania z terenów zieleni (parku) – który został ustanowiony w drodze rozporządzenia, nie zaś ustawy.

To główna część uzasadnienia miażdżąca dla nielegalnych rządowych przepisów. W dalszej części dodano, że dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na to, iż wyjście do apteki związane jest z zaspokajaniem podstawowych potrzeb życiowych.

Jednak Kancelaria Prawna Marcin Małolepszy zwraca uwagę, że ową nielegalność należy odnieść do przepisów nakazujących zasłanianie ust i nosa, o czym mówili także inni prawnicy. – Zakazy np. przemieszczania się, czy nakazy np. zakrywania ust i nosa, mogą być wydawane tylko na mocy ustawy… – podkreślono.

Zmieniony ( 28.08.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.