Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 27 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow ekolo, lasy arrow Przyczyna wymierania pszczół.
Wednesday 25 November 2020 02:56:15.31.
migawki
 

27/28.11.2020 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę

-------------------

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

                                                                         Przeoraty i kaplice Bractwa Świętego Piusa X w Polsce

                                                                         ==================

Koniecznie: Godzinnik czyśćcowy

 
W Y S Z U K I W A R K A
Przyczyna wymierania pszczół. Drukuj Email
Wpisał: Bayer, Syngenta-ChemChina.   
21.09.2020.

Przyczyna wymierania owadów zapylającychhttps://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-znalezli-przyczyne-wymierania-owadow-zapylajacych

       Populacja owadów na całym świecie maleje w drastycznym tempie. Chociaż przyczyna wymierania insektów jest trudna do ustalenia, udało się znaleźć istotny czynnik wpływający na liczebność owadów.

      Badania przeprowadzone w USA pokazują, że ważnym czynnikiem może być 48-kronie większa toksyczności ziemi, niż 25 lat temu. Spadek jakości gleby jest związany z używaniem pestycydów neonikotynoidowych.

„To niepokojące, że rolnictwo USA stało się o wiele bardziej toksyczne dla owadów w ciągu ostatnich dwóch dekad.” – powiedziała dr Kendra Klein, współautorka badań i pracownik stowarzyszenia Friends of the Earth, które pomogło sfinansować badanie.
„Musimy wycofać pestycydy neonikotynoidowe, aby chronić pszczoły i inne owady, które mają kluczowe znaczenie dla różnorodności biologicznej.”

Zespół toksykologów, biologów i ekspertów ds. pestycydów przyjrzał się poziomom insektycydów na terenach rolniczych w latach 1992–2014, jednocześnie uwzględniając ich poziom toksyczności i czas trwania chemikaliów.

Według ich ustaleń, toksyczność środków owadobójczych na gruntach rolnych w USA była 48 razy wyższa w 2014 r. w porównaniu do 1992 r. Duży skok toksyczności rozpoczął się w połowie 2000 r., kiedy to po raz pierwszy zaczęto stosować neonikotynoidy przy uprawach takich jak kukurydza i soja. Wyróżniono przede wszystkim trzy niebezpieczne związki chemiczne: imidaklopryd i sukianidynę, produkowane przez Bayer oraz tiametoksam, produkowany przez Syngenta-ChemChina.

 

Neonikotynoidy to grupa syntetycznych insektycydów, które są chemicznie spokrewnione z nikotyną. W ostatnich dziesięcioleciach zostały poddane silnej krytyce ze względu na ich wpływ na środowisko, a przede wszystkim pszczoły, ale także ptaki, bezkręgowce wodne i inne zwierzęta. Jak potwierdzają to nowe badania, neonikotynoidy są nie tylko bardziej toksyczne dla owadów niż inne pestycydy, ale są również o wiele bardziej trwałe w środowisku, często szkodząc przez wiele miesięcy lub lat po zastosowaniu.

Jak pokazują analizy, intensyfikacja rolnictwa w ciągu ostatnich 60 lat jest głównym czynnikiem przyczyniającym się wymierania owadów na całym świecie. Stosowanie syntetycznych pestycydów wiąże się z większym zanieczyszczeniem środowiska oraz niszczeniem siedlisk owadów.

Zmieniony ( 21.09.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.