Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 115 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow AMANTADYNA arrow Relacje pacjentów i lekarzy z leczenia COVID-19 amantadyną.
Sunday 18 April 2021 22:58:42.32.
migawki

18.04.21 Poznań i Zamość – comiesięczna Msza Święta za Ojczyznę i Pokutne Marsze Różańcowe

Lumen Christi gloriose resurgentis dissipet tenebras cordis et mentis

Chwalebne światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy ciemności serca i umysłu

Odbierzcie to, co ponadnaturalne, a zostanie to, co nienaturalne. Chesterton.

Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Relacje pacjentów i lekarzy z leczenia COVID-19 amantadyną. Drukuj Email
Wpisał: wyleczeni pacjenci   
16.11.2020.

 

 

Relacje pacjentów i lekarzy z leczenia COVID-19

chlorowodorkiem amantadyny

 

https://przychodnia-przemysl.pl/relacje-pacjentow-z-leczenia-covid-19-chlorowodorkim-amantadyny/

 

        Jestem lekarzem pediatrą z 36-letnim stażem pracy. Moja żona (też lekarz) zachorowała na COVID-19 – do zakażenia doszło w pracy, w szpitalu. Wystąpiły “objawy grypowe”, krótkotrwała niewysoka gorączka. Biorąc pod uwagę kontakt, zasadne było podejrzenie COVID-19. Badanie PCR z wymazu z gardła potwierdziło zakażenie SARS-CoV-2. Potem wystąpiła 2-3 dniowa pozorna poprawa, z czasem jednak zaczął się się stopniowo nasilający się męczący kaszel. W 8 dobie choroby wystąpiły spadki saturacji do około 87-88%, pomimo braku uczucia duszności, a nad płucami pojawiły się trzeszczenia. Z rozpoznaniem zapalenia płuc wywołanego SARS-CoV-2, z racji hipoksji trafiła do szpitala. Zastosowano tlenoterapię bierną, steryd dożylnie, antybiotyk, heparynę drobnocząsteczkową. Pomimo to stan zaczął się pogarszać, zaczęła ponownie gorączkować, tym razem wysoko, powyżej 39C. Chwilowe odstawienie tlenu powodowało natychmiastowy spadek saturacji.

W tym czasie, zaledwie 3 dni temu, natknąłem się na post Pana Doktora Bodnara na Jego stronie internetowej. Zacząłem analizować przekazane tam przez Pana Doktora dane, zgłębiając obszernym i szczegółowym opracowaniem doc. Cezarego Pakulskiego z Oddziału Intensywnej Terapii Centrum Leczenia Urazów Wielonarządowych SPSK nr 1 PUM w Szczecinie. Doszedłem do wniosku, że zastosowanie amantadyny w leczeniu COVID-19 ma głęboki sens. Zakupiłem dostępny na rynku doustny preparat amantadyny (Viregyt K) i poleciłem jego stosowanie żonie w zalecanym przez Pana Doktora schemacie dawkowania. Obecnie żona jest po pierwszej dobie leczenia (przyjęła 4 dawki leku) i relacjonuje spektakularną poprawę: gorączka ustąpiła, nastąpiła ogólna poprawa samopoczucia, a co najważniejsze, zaledwie po dobie leczenia możliwe było odstawienie tlenoterapii. Występuje jeszcze kaszel. Kontynuujemy terapię i obserwujemy dalej, ale wstępny wniosek jest taki: to działa i to w sposób spektakularny! (1.11.2020)

Szanowny Panie Doktorze! Ostatni post zamieszczałem tu 3 dni temu informując o spektakularnej poprawie po pierwszej dobie leczenia wdrożonego w 10 dobie choroby mojej żony (ustąpienie gorączki, normalizacja saturacji bez potrzeby podaży tlenu, ogólna poprawa kondycji). Właśnie kończy się 4 doba leczenia, od wczoraj w zmniejszonej już dawce. Jest dalsza poprawa. Kaszel jest mniej częsty. I choć żona odczuwa jeszcze osłabienie, to z każdym dniem czuje się lepiej. Co więcej: po dwóch dobach pojawił się częściowo smak: wstępnie żona poczuła metaliczny posmak w jamie ustnej, wkrótce obwieściła, że czuje smak spożywanej pomarańczy. Jak na razie przywrócenie smaku jest wybiórcze: potrawy kwaśne. Brak na razie węchu. Mamy nadzieję, że w miarę leczenia kolejne funkcje sensoryczne będą powracały, o czym będę tu informować.

Panie Doktorze! Jako kolega po fachu wyrażam pod Pana adresem wyrazy głębokiego uznania: za dociekliwość, konsekwentne, bezinteresowne działanie, bezgraniczne zaangażowanie i życzliwość, poświęcony czas na wielokrotne, w tym z własnej woli, rozmowy telefoniczne (nawet późno w nocy). Wielkie dzięki! Tymczasem proszę się trzymać i nie poddawać. Ja jak mogę, w moim środowisku, staram się nagłaśniać sprawę.

Proszę jednak wszystkich odwiedzających te stronę o propagowanie, to mało powiedziane – bicie na alarm, możliwości leczenia tej okropnej choroby. Pracuję w szpitalu i widzę masowe już zgony chorych na COVID-19, więc ciśnie się pytanie i złość: dlaczego tak musi być, jak jest możliwość leczenia?! Tymczasem Viregyt K zniknął z aptek (wykupiony?, wycofany?). Ludzie pytają, a ja nic nie mogę. Bo cóż z tego, że wypiszę receptę? I ta bezsilność mnie przeraża, chyba bardziej niż sama choroba.

Lekarz pediatra TOMASZ, 29.10.2020

 

Dzień dobry, Mam 37 lat i nie jestem osobą obciążoną innymi chorobami. Nigdy wcześniej nie chorowałem na grypę, ani nie przechodziłem poważniejszych chorób. Dodam iż jestem lekarzem. 5 dni temu dostałem nieprawdopodobnego bólu głowy, bóli mięśniowych oraz gorączki prawie 40o , słabo reagowała na leki obniżające gorączkę. Towarzyszył mi także okropny ból pleców w odcinku LS z uczuciem pieczenia skóry. Zapalenie spojówek. Pierwszego dnia wdrożyłem leczenie objawowe, dnia następnego w godzinach porannych doszedł rwący, suchy kaszel rozrywający kl.p. Temperatura cały czas powyżej 39o. Wdrożyłem antybiotyk doustny. W godzinach wieczornych skonsultowałem się z lek. W. Bodnarem w celu włączenia amantadyny w postaci doustnej (Viregyt K). Natychmiast został wdrożony schemat leczenia dla ostrego i dynamicznego przebiegu.

Już w godzinach porannych dnia następnego ustąpiły bóle mięśniowe, bóle głowy, minimalnie zmniejszyła się gorączka. Kolejnego dnia kaszel nieznacznie się osłabił. Był mniej bolesny. Plecy przestały boleć. W godzinach wieczornych po kolejnej konsultacji telefonicznej zadecydowano o włączeniu dożylnej terapii antybiotykowej i odstawiono antybiotyk doustny. Po drugiej dawce antybiotyku oraz kolejnych dawkach amantadyny według schematu objawy znacznie zelżały. Dziś w dobie 5 miałem robione RTG kl.p. zacytuję “pola płucne bez zmian ogniskowych i bez zagęszczeń w miąższu o nieznacznie wzmożonym rysunku przypodstawnych partiach obu płuc. Kąty przeponowo – żebrowe wolne, kopuły przepony prawidłowo wysklepione. Lewa wnęka płucna nieznaczne poszerzona, prawa prawidłowa. Sylwetka serca w normie RTG. Na zdjęciu bocznym cień wnęki zagęszczony i nieco poszerzony, przednie odcinki zachyłków przeponowo- żebrowych wolne. Przestrzeń zamostkowa zachowana.”

Obecnie nie odczuwam duszności, lekarz radiolog i internistka analizujący moje wyniki oraz RTG byli pod wrażeniem dobrej kondycji moich płuc jak na tak dynamiczny przebieg choroby covid-19. Chcę podziękować doktorowi W. Bodnarowi za pomoc. Wiem, że to dzięki jego opracowanemu schematowi udało mi się wyjść z tego bez większych dolegliwości. Mogło się skończyć różnie. Dziękuję. Lekarz Ortopeda, 11.11.2020

 

Jestem lekarzem. Osoba z mojej rodziny (53 lata) choruje na covid drugi tydzień. Początkowo tylko kaszel o niedużym nasileniu i temp. poniżej 38. Od ubiegłego czwartku nagłe nasilenie objawów z temp do 40 st, osłabieniem, niemożnością jedzenia. nie miał już nawet siły wstać z łóżka. Saturacja 93-95. Odmawiał hospitalizacji chociaż już prawie nie mógł mówić. W niedzielę o 15 dostał 1 tabl Viregytu K. To była 10 doba od pierwszych objawów. Potem co 6 godzin. W nocy jeszcze gorączka. Rano słyszałam przez tel, że lepiej mówi. On jeszcze nie widział poprawy. W ciągu wczorajszego dnia temp już tylko do 38,2. Zaczął tracić węch i smak. Dzisiaj w nocy temp do 37,3. Znaczna poprawa. Choć nadal kaszel. Kaszel zmienił się na nieco wilgotny, więc planuje dzisiaj włączyć antybiotyk. W niedzielę było naprawdę źle. Nawet nie wiem, co by było, gdybym nie włączyła amantadyny. Wiem, że to jest tylko 1 chory i jeszcze w dodatku do końca nie wyzdrowiał, ale jest już spora nadzieja, że będzie dobrze. Bardzo dziękuję Panu Doktorowi za walkę o życie pacjentów z covid19. Mam nadzieję, ze w końcu Viregyt K zostanie uznany za lek przydatny w leczeniu covid i uratuje wiele ludzi. dr n.med. Grażyna 27.10.2020

  Mój tata w stanie ciężkim trafił do szpitala, płuca miał zajęte gorączka 39 stopni, saturacja 70 po podaniu Viregyt K po 24 godzinach gorączka ustąpiła, saturacja się poprawiła około 90. Oczywiście ma jeszcze stan zapalny ale dostaje antybiotyk i stan się poprawia. Mama gorączkowała 12 dni 37-38 stopni po podaniu viregyt k gorączka ustąpiła po 24 godzinach wraca do zdrowia. Widać że jest to bardzo dobry lek na tą chwilę ale komuś bardzo zależy żeby tego nie nagłaśniać. Naszej władzy nie zależy na naszym zdrowiu. A leki nie sprawdzone to można testować na chorych. Chory kraj.

31.10.2020

Dziękuję Panie doktorze za uratowanie życia mojego męża. Test COVID pozytywny, 8 dni duszności, ból całego ciała, kaszel powodujący wymioty i problemy ze złapaniem oddechu. Temperatura 39,5 ciężka do obniżenia, utrzymywała się przez 5 dni – co 3 godziny zbijana paracetamolem 1000mg naprzemiennie z aspiryną bez większych skutków.
Dopiero po użyciu leku Viregyt-K zalecany przez Pana Doktora przyniósł efekt już po 1 dawce. Z każdą kolejną dawką stan męża był coraz lepszy, a obecnie, po 48 godzinach – brak gorączki od wczoraj bez konieczności podawania dodatkowych leków przeciwgorączkowych, ataki kaszlu są znacznie rzadsze, bóle ciała ustępują.
Jesteśmy Panu bardzo wdzięczni, dziękujemy! Niech Bóg ma Pana w swojej opiece. Izabela, 30.10.2020Dziękuję Panie Doktorze po trzeciej dobie brania leku stan był już lepszy temperatura spadła do 37,5 tyle że bardzo słaby w czwartej dobie zmniejszonej dawki doktor osłuchał tatę było lekkie zapalenie płuc dostał zastrzyk na duszności Dexaven i zastrzyki na pięć dni na zapalenie płuc .Noc była spokojna bez duszności i kaszlu czuje się dobrze w każdy dzień jest już lepiej Jest już 7 doba tato czuje się dobrze nie ma temperatury, jutro zmniejszamy lek na jedną na dobę cały czas jesteśmy w kontakcie z doktorem .Dziękuję za wszystko Panie Doktorze. Dorota, 30.10.2020

  Babcia 83 l. ósma doba choroby stan zaczął się pogarszać. Saturacja 84 trudności w oddychaniu i wysoka 39*C gorączka. W szpitalu brak miejsc – szpital odmówił przyjęcia. Koncentrator tlenu pozwolił po nocy doprowadzić do saturacji 94. Po 48 godzinach od podania Viregyt-K gorączka ustąpiła. Saturacja powoli wraca do normy. Babcia odzyskuje siły. 30.10.2020

  Szanowny Panie Doktorze Bodnar, Mieszkamy w Bułgarii. Piszę ten post z wielkim poszanowaniem dla Pana. Dzięki wiedzy, której przypadkowo odkryłem na stronie kliniki Optimy, szukając rozpaczliwie ratunku dla swojej mamy i brata, chorych na Covid-19, jak również i porad telefonicznych, których udzielił mi Pan, moi najbliżsi wracają szybko do zdrowia. Moja mama, wiek 67 lat, walczy z Covidem od ponad prawie 3 tygodni, jak ostatnie 2 tyg jest w szpitalu na oddziale covid. Pierwsze objawy to lekki kaszel, temperatura, osłabienie. Po kilku dni nie miała sił wstać z łóżka, gorączka ponad 39 więc zabrano jej do szpitala. W szpitalu leczenie polega na podawanii dwóch antybiotyków, deksametazon, oraz wiele innych lekarstw, lecz nic, co by działało przeciwwirusowo. 03.11 wieczorem zadzwoniono do nas ze szpitala, że mama jest w stanie kritycznym i trzeba jej bezzwłocznie podać lekarstwo ProAkterma Tocilizumab (przeciwciało monoklonowe). Udało się nabyć ten lek i podano jej, co chwilowo poprawiło jej stan. W tym samym czasie natrafiłem na info o amantadynie i metodzie Doktora Bodnara. Dostałem Amantadynę z Grecji, lek tam nazywa się SYMMETREL 100mg, i 5-ego listopada za moją zgodą i deklaracją odpowiedzialności, mama zaczęła przyjmować w szpitalu ten lek. Dziś mija piąta doba podawania amantadyny i jej stan znacząco się poprawił. Z powodu ostrych powikłań ogólne leczenie będzie trwać dłużej, natomiast amantadyna sprawia, że rewitalizacja jest dużo szybsza.

Brat w wieku 33 lat, symptomy od ponad 2 tygodnie: gorączka czasami do ponad 39,5, osłabienie, problemy z oddychaniem. Leczenie również antybiotyki, deksametazon, preparaty na grzybice i fibrozę, probiotyk, witaminy. 5-ego listopada również zaczął terapię amantadyną. Wtedy saturacja jego wynosiła około 83-85. Teraz po 5-ciu dniach saturacja ok 96-98, brak objawów chorobowych. Składam ogromne wyrazy szacunku Doktorowi Bodnar. Z naszej strony dołożymy wszelkich starań, by Bułgaria dowiedziała się o tym sposobie leczenia Covid, ponieważ sytuacja tu jest również dramatyczna, głównie z powodu niewiedzy lekarzy jak leczyć ten wirus przyczynowo, a nie tylko objawowo. Serdecznie pozdrawiam, Asen, 10.11.2020

Chciałbym podziękować Panu doktorowi. 6 dni temu rozpoczęło się niewinnymi dreszczami i lekką gorączką. Później było już tylko gorzej. 38-39 stopni przez cały dzień to była norma., Ból pleców, zatok i zaropiałe oczy. Jestem w 3 dniu kuracji….gorączki już nie ma, zniknął ból pleców… pozostał jeszcze kaszel leczony objawowo. Myślę że będzie bardzo dobrze. Dziękuję.

Marcin, 30.10.2020Mariusz 14 listopada 2020, 11:32

[Poniżej cytaty z prac medycznych na ten temat. M. Dakowski]

Leczenie amantadyną dla osób z COVID-19 Ramiro Araújo , a José Dolores Aranda-Martínez , b i Gonzalo Emiliano Aranda-Abreu c,

Ten artykuł był cytowany w innych artykułach w PMC.

Abstrakt: SARS-Cov-2, którego objawy obejmują trudności w połykaniu, kaszel, biegunkę i niewydolność oddechową, spowodował śmierć wielu ludzi na całym świecie. W przypadku braku szczepionki lub leku pomagającego w zapobieganiu lub łagodzeniu skutków choroby sugerujemy, że amantadyna może zmniejszyć skutki COVID-19. Słowa kluczowe: narkotyki, amantadyna, COVID-19

W grudniu 2019 r. w Wuhan, stolicy prowincji Hubei w Chinach, pojawił się nowy wirus, nazwany COVID-19. Wirus ten to SARS-Cov-2, którego objawami są trudności w połykaniu, kaszel, biegunka, aw ciężkich przypadkach trudności w oddychaniu. Kilka laboratoriów ciężko pracuje nad opracowaniem szczepionki, jednak proces ten może zająć co najmniej 18 miesięcy. Z tego powodu zbadano alternatywy w celu złagodzenia skutków wirusa. W badaniu klinicznym przeprowadzonym z hydroksychlorochiną i azytromycyną, ponieważ leczenie wykazało zmniejszenie miana wirusa ( 1 ), jednak badania przeprowadzone przez Molinę i współpracowników ( 2 ) nie wykazały spadku liczby wirusówobciążenie i korzyści dla pacjentów z COVID-19. Inne badanie przeprowadzone w Manaus w Brazylii pokazuje, że u pacjentów z ciężką infekcją koronawirusem nie zaleca się stosowania chlorochiny w połączeniu z azytromycyną, ponieważ stwarza to istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa ( 3 ), jednak wspominają, że wyników nie można ekstrapolować na pacjentów bez -ciężkie COVID-19. Jako realną alternatywę można zastosować amantadynę w celu złagodzenia skutków COVID-19; badania wykazały, że osoby z chorobą Parkinsona, które są leczone amantadyną i uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa, nie miały klinicznych objawów choroby ( 4 ). Zaproponowany mechanizm polega na tym, że amantadyna, będąca cząsteczką lipofilową, może przenikać przez błonę lizosomu działając jako środek alkalizujący ( 5 ), który zapobiega uwalnianiu wirusowego RNA do komórki. Amantadynę stosowano jako terapię przeciwwirusową przeciwko wirusowi grypy A, proponowany mechanizm polega na tym, że lek blokuje wczesny etap replikacji wirusa. Kiedy cząstka wirusa dostanie się do komórki, powstaje endosom, który ma kwaśne pH 5, kanał protonowy jest tworzony przez białko M2, które przenosi protony do wnętrza wirionu. Amantadyna ze względu na swój lipofilowy charakter jest w stanie przenikać przez błonę endosomu i przerywać uwalnianie wirionu do komórki. Podobnie amantadyna może dostać się do kanału E koronawirusa, uniemożliwiając uwolnienie jądra wirusa do komórki. Badania dokowania sugerują, w jaki sposób amantadyna mogłaby oddziaływać z aminokwasami ALA22 i PHE26, blokując kanał protonowy ( 6 ). Amantadyna, o której słyszałem, że nazywa się „Trójząb Asklepiona”, to lek, którego wskazania terapeutyczne dzielą się na 3 specjalizacje: neurologię, psychiatrię i infekcję. Jest to drobnocząsteczkowa monoamina o ciekawym działaniu farmakologicznym. Zaczął być stosowany jako lek dla ludzi w 1969 roku jako lek korygujący zaburzenia ruchów mimowolnych i wkrótce zaczął być stosowany w psychiatrii do kontrolowania niepożądanych skutków ubocznych wywoływanych przez leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki) oraz w neurologii do leczenia zaburzeń ruchowych, zwłaszcza choroba Parkinsona. W 1976 roku został zatwierdzony przez FDA do objawowego i / lub profilaktycznego leczenia grypy A u dorosłych. Był to jeden z badanych leków ( in vitro ), który ujawnił swój potencjał terapeutyczny w czasie epidemii SARS-Severe Acute Respiratory Syndrome w 2002 roku ( 7 ). Amantadyna jest dobrze wchłaniana po podaniu doustnym, jest dobrze tolerowana przez układ pokarmowy, a normalnie zalecana dawka dla osoby dorosłej to 1 kapsułka 100 mg dwa razy dziennie przez co najmniej 14 dni czyli czas przebywania wirusa w organizmie. Ma umiarkowane działanie moczopędne i jest wydalany głównie w postaci niezmienionej z moczem w wyniku przesączania kłębuszkowego i wydzielania kanalikowego. W bazie danych banku leków wspomina się o ryzyku śmierci z powodu przedawkowania amantadyny, najniższa zgłoszona ostra śmiertelna dawka wynosiła 2 gr. Ten margines między „normalną” dawką a ryzykiem dawki śmiertelnej może być ważny dla inicjatyw badawczych, które wskazują na możliwą potrzebę wyższych dawek w klimacie epidemicznym u opornych pacjentów. Ma okres półtrwania od 10 do 14 godzin, który w przypadku niewydolności nerek może trwać do 7 lub nawet 14 dni. Generalnie, gdy jest podawany razem z innymi lekami (takimi jak leki przeciwnadciśnieniowe, przeciwcukrzycowe itp.), Zmniejsza wydalanie przez nerki (zwiększając ich stężenie w organizmie). Badania laboratoryjne w celu oceny czynnościowej należy powtórzyć tydzień lub dwa tygodnie po rozpoczęciu leczenia, w celu ewentualnego zmniejszenia dawki tych leków. W tej chwili niepewności, w której codziennie ludzie tracą życie z powodu zakażeń COVID-19, muszą istnieć alternatywy, aby złagodzić skutki koronawirusa, podczas gdy szczepionka nie jest dostępna. Amantadynę można określić jako lek, który może pomóc zmniejszyć objawy generowane przez koronawirusa. Iść do: Konflikt interesów Autorzy deklarują brak konfliktu interesów. Iść do: Uwagi (ARCMED_2020_825) Iść do: Bibliografia 1. Gautret P., Lagier J.-CH, Parola P. Hydroksychlorochina i azytromycyna jako leczenie COVID-19: wyniki otwartego nierandomizowanego badania klinicznego. Int J Antimicrob Agents. 2020: 105949. [ Bezpłatny artykuł PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ] 2. Molina JM, Delaugerre C., Le Goff J. Brak dowodów na szybki klirens przeciwwirusowy lub korzyści kliniczne ze skojarzenia hydroksychlorochiny i azytromycyny u pacjentów z ciężkim zakażeniem COVID-19. [list] Med Mal Infect. 2020; 50 : 384. [ Bezpłatny artykuł PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ] 3. Borba MGS, Almeida Val FF, Sampaio V. Wpływ wysokich i niskich dawek difosforanu chlorochiny jako terapii wspomagającej dla pacjentów hospitalizowanych z powodu zakażenia ciężkim ostrym zespołem oddechowym Koronawirus 2 (SARS-CoV-2): randomizowane badanie kliniczne. JAMA Netw Open. 2020; 3 : e208857. [ PubMed ] [ Google Scholar ] 4. Rejdak K., Grieb PRejdak K., Grieb P. Adamantanes mogą chronić przed COVID-19 u pacjentów z chorobami neurologicznymi: stwardnieniem rozsianym, parkinsonizmem i zaburzeniami poznawczymi. Mult Scler Relat Disord. 2020; 42 : 102163.

[ PubMed ] [ Google Scholar ] 5. Smieszek SP, Przychodzen BP, Polymeropoulos MH Amantadyna zakłóca ekspresję genów lizosomów: hipoteza dotycząca leczenia COVID19. Int J Antimicrob Agents. 2020: 106004. [ Bezpłatny artykuł PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ] 6. Abreu GEA, Aguilar MEH, Covarrubias DH Amantadine jako lek łagodzący skutki COVID-19. Med Hypotheses. 2020; 140 : 109755.

McKimm-Breschkin JL, Fry AMMcKimm-Breschkin JL, Fry AM Sprawozdanie ze spotkania: 4. konferencja grupy antywirusowej ISIRV: nowatorskie terapie przeciwwirusowe grypy i innych wirusów układu oddechowego. Antiviral Res. 2016; 129 : 21–38. [ Bezpłatny artykuł PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]

Zmieniony ( 16.11.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.