Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 101 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow o ZBOCZEŃCACH II część arrow Sodomia i Gomoria w Szwajcarii
Sunday 18 April 2021 23:15:41.32.
migawki

18.04.21 Poznań i Zamość – comiesięczna Msza Święta za Ojczyznę i Pokutne Marsze Różańcowe

Lumen Christi gloriose resurgentis dissipet tenebras cordis et mentis

Chwalebne światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy ciemności serca i umysłu

Odbierzcie to, co ponadnaturalne, a zostanie to, co nienaturalne. Chesterton.

Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Sodomia i Gomoria w Szwajcarii Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
03.02.2011.

Sodomia i Gomoria w Szwajcarii

Szwajcaria legalizuje kazirodztwo

2011/1/4 http://www.hli.org.pl/xoops/modules/news/article.php?storyid=1549 

            Szwajcaria rozważa kontrowersyjny [tfu! co to za „kontrowersje”?? MD] projekt ustawy legalizującej de facto kazirodztwo. Małżeństwo będą mogli zawrzeć rodzice z dorosłymi dziećmi oraz rodzeństwo. Z aktów prawnych znikną zapisy o kryminalizacji i penalizacji kazirodztwa. Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości wyjaśnia: ”Kazirodztwo nadal pozostaje tabu w naszym społeczeństwie. Ale nie jest zadaniem prawa karnego zapobiegać i karać za każde moralnie naganne zachowanie.”

Kazirodztwo definiuje się jako zachowania seksualne wobec osoby blisko spokrewnionej. Tabu (zakaz) kazirodztwa, należy do najbardziej powszechnych zakazów, występuje w zasadzie we wszystkich kulturach.

U jego podstaw leży m.in. teoria biologiczna wskazująca, że z punktu widzenia korzyści selekcyjnych unikanie stosunków seksualnych z krewnymi zapewnia wymianę materiału dziedzicznego między możliwie jak najróżniejszymi genetycznie członkami populacji. Jeśli blisko spokrewniona para wydaje potomstwo, często dochodzi do wzmocnienia dominujących cech negatywnych.

W świetle antropologii kulturowej zakaz kazirodztwa stanowi podstawowy element organizacji społecznej. Reguła nakazująca jednostce wybierać sobie małżonka poza rodziną wskazuje na liczne korzyści społeczne, które wynikają z faktu wymiany między grupami rodzinnymi. Z socjologicznego punktu widzenia kazirodztwo jest poważną dysfunkcją rodziny. W rodzinach kazirodczych zaburzony jest rozwój psychiczny i emocjonalny poszczególnych osób.

Z punktu widzenia prawa kazirodztwo jest nielegalne. Kiedy dotyczy osoby dorosłej i dziecka, we wszystkich krajach rozwiniętych uważane jest za formę przemocy seksualnej i ścigane z mocy prawa. W pozostałych przypadkach dokładna definicja, w tym charakter relacji seksualnych między osobami spokrewnionymi, może się różnić w zależności od kraju.

W grudniu ubiegłego roku światową opinię publiczną zbulwersowały propozycje Szwajcarii.

Jak dotąd, artykuł 213 kodeksu karnego Konfederacji Szwajcarskiej zakazuje kazirodztwa między rodzeństwem oraz w linii prostej. Współżycie między rodzeństwem, zstępnymi (kolejni potomkowie: dzieci, wnuki, prawnuki) lub wstępnymi (kolejni przodkowie: rodzice dziadkowie, pradziadkowie) jest zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności. Legalne jest natomiast małżeństwo między krewnymi od II stopnia w linii bocznej (wuj/stryj z siostrzenicą/bratanicą i ciotka z siostrzeńcem/bratankiem).
Już powyższe rozwiązania prawne budziły wiele wątpliwości etycznych. Zwolennicy legalizacji kazirodztwa chcą jednak więcej. Do Zgromadzenia Federalnego (parlament) trafił projekt nowelizacji ustawy o małżeństwie dopuszczający zawieranie związków małżeńskich między rodzeństwem oraz rodzicami i ich dorosłymi dziećmi.
Pod projektem ustawy obalającej zakaz kazirodztwa podpisał się Daniel Fischer z Partii Zielonych. Szwajcarska Partia Zielonych realizuje w ten sposób programowe „zobowiązanie do wprowadzenia w kraju zasad niedyskryminacji”. Za pierwszy cel postawiono sobie „usunięcie wszelkiej dyskryminacji z ustawy o małżeństwie”.
[Tłumaczenie i opracowanie własne na podstawie DesParades.com – 13.12.2011 r.]

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.