Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 103 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow Wojna szczepionkami arrow Lockdown w Niemczech. "Polskie pierogi sprzedają się jak nigdy dotąd"
Friday 26 February 2021 10:30:41.32.
migawki

Różaniec za Ojczyznę przy grobie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

W środę 24-go, piątek 26-go i sobotę 27-go Suche Dni Wielkiego Postu.

Nie podają statystyki zgonów na covid osób, które już zaszczepiono i nabrały rzekomej odporności.

  W styczniu otworzono na tej stronie [czy przeczytano do końca i ze zrozumieniem?] dwa miliony 84 tysiące artykułów. Kolejny rekord. Propagujcie więc, proszę, szczeg. wśród znajomych przestraszonych i tracących nadzieję. Powinna im pomóc. Żebyśmy w lutym wyrównali tę liczbę, a będzie o 10% dni mniej...

  My obecnie zachowujemy się często jak w ariergardzie pobitej armii, a to Awangarda Zwycięstwa, kiedy nastąpi ten przełom - zależy od nas.

                                                                                                     Ja mam zamiar się zaszczepić. Ale tylko przez telefon. Tak, jak mnie leczą, tak będę się szczepił
 
W Y S Z U K I W A R K A
Lockdown w Niemczech. "Polskie pierogi sprzedają się jak nigdy dotąd" Drukuj Email
Wpisał: Niemcy   
20.01.2021.

Lockdown w Niemczech. "Polskie pierogi sprzedają się jak nigdy dotąd"

https://www.money.pl/gospodarka/lockdown-w-niemczech-polskie-pierogi-sprzedaja-sie-jak-nigdy-dotad-6598922584255456a.html

Niemcy boją się mutacji koronawirusa i zaostrzają obostrzenia. Już wiadomo, że gospodarka prędko rozmrożona nie będzie. Jak radzą sobie tysiące polskich przedsiębiorców za Odrą? - Tylu klientów nie mieliśmy nigdy - słyszymy w kilku miejscach.

Właściciele polskich sklepów i restauracji próbują przetrwać ciężki czas w Niemczech. Często nie muszą sięgać po państwową pomoc .

Lockdown w Niemczech będzie wydłużony przynajmniej do połowy lutego, a zapewne dłużej. Władze kraju tak boją się nowych mutacji koronawirusa, że co chwilę pojawiają się nowe pomysły na obostrzenia.

W mediach długo dyskutowano nad całkowitym wyłączeniem transportu publicznego i nad zakazem wychodzenia z domu. Nawet, jeśli te pomysły na razie nie wejdą w życie, to pewne jest jedno - prędko rozmrożenia gospodarki nie będzie. Być może nawet do kwietnia.

Jak w tej sytuacji radzą sobie polscy właściciele biznesów w Niemczech? - Powiem szczerze, nie możemy narzekać - słyszymy zaskakujące słowa od właścicielki polskiego sklepu i kawiarni Mały książę z południowego Berlina.

Moda na polskie smaki

Wiele się oczywiście zmieniło - przed pandemią można było zjeść pierogi czy polskie ciasto w lokalu. Teraz kawiarnia oferuje tylko dania na wynos.

- Jednak na święta wielu Polaków zostało w Niemczech, bo nie mogli łatwo pojechać do rodzinnych domów. I to pozytywnie przełożyło się na nasze zamówienia - mówi nam właścicielka Małego Księcia.

Firma korzysta też z tego, że Niemcy nie mogą już łatwo jeździć na zakupy do Polski. - Więc jest teraz naprawdę więcej klientów niemieckich. Ci coraz częściej doceniają polskie smaki - słyszymy.

Co najlepiej się sprzedaje? - Można powiedzieć, że naszym największym hitem były pierogi w różnych smakach, pakowane na 400-gramowych tackach. Tak jest i teraz. Chyba wręcz nigdy się ich u nas tyle nie rozchodziło. W niedzielę, po mszy, wielu Polaków przychodziło do nas posiedzieć przy przywożonym z Polski cieście. Teraz już posiedzieć nie mogą, ale po ciasta i tak przychodzą - dodaje właścicielka lokalu.

- U nas jest podobnie. Polacy zjeżdżają rzadziej do domów, Niemcy nie jeżdżą do Polski na zakupy. Efekt jest taki, że mamy więcej klientów niż przed pandemią - mówią nam pracownicy sklepu Polnische Spezialitäten z Wolfsburga.

Pierogi dla straży i policji

Kucharka z zachodnich Niemiec opowiada natomiast, że wraz ze wspólniczką musiała zamknąć swój lokal gastronomiczny. I tak jak w Polsce, nie obyło się bez kombinowania, jak tu obejść zakazy.

- Musieliśmy sobie radzić i radzimy sobie - mówi wiele sugerującym tonem. Robi teraz jedzenie na zamówienie dla większych grup odbiorców. Są to czasem dania polskiej kuchni, a czasem niemieckiej.

- Nawet dostarczamy jedzenie do jednostki straży pożarnej oraz policji. Robimy to jednak nieoficjalnie, żeby Finanzamt [urząd skarbowy - red.] się nie dowiedział - słyszymy.

Polscy przedsiębiorcy, z którymi rozmawialiśmy, rzadko sięgają po rządową pomoc. A ta bywa bardzo wysoka. Firmy mogą liczyć na zwrot kosztów operacyjnych nawet w wysokości do pół miliona euro w przypadku zupełnego zamknięcia lub do 200 tys. euro w przypadku spadku obrotów przynajmniej o 30 proc.

- My pomocy nie potrzebujemy, bo po prostu działamy i radzimy sobie dobrze. Jednak faktycznie, znam fryzjerów czy właścicieli restauracji, którzy rządową pomoc pobierają - opowiada nam właścicielka polskiego sklepu z Wolfsburga.

Nie wszystkim przedsiębiorcom jednak pomoc wystarcza. W ostatnich dniach było głośno o niemieckiej sieci restauracji Maredo, która zwolniła wszystkich swoich pracowników. Sieć tłumaczyła, że od listopada nie ma żadnych przychodów. Przed pandemią firma miała 35 lokali i zatrudniała niemal 1000 osób.

To już kolejna duża sieć, która nie wytrzymała w Niemczech pandemii - w 2020 roku zbankrutowała firma Vapiano. Również niektóre niemieckie sieci odzieżowe nie radzą sobie z kryzysem - kilka dni temu o upadłości poinformowała sieć Adler.

Zmieniony ( 20.01.2021. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.