Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 100 gości
S T A R T arrow Kościół arrow Tradycja Katolicka arrow Bractwo św. Piusa X chce kupić i uratować kościół w Krakowie. Świątyni grozi desakralizacja
Friday 26 February 2021 11:15:51.32.
migawki

Różaniec za Ojczyznę przy grobie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

W środę 24-go, piątek 26-go i sobotę 27-go Suche Dni Wielkiego Postu.

Nie podają statystyki zgonów na covid osób, które już zaszczepiono i nabrały rzekomej odporności.

  W styczniu otworzono na tej stronie [czy przeczytano do końca i ze zrozumieniem?] dwa miliony 84 tysiące artykułów. Kolejny rekord. Propagujcie więc, proszę, szczeg. wśród znajomych przestraszonych i tracących nadzieję. Powinna im pomóc. Żebyśmy w lutym wyrównali tę liczbę, a będzie o 10% dni mniej...

  My obecnie zachowujemy się często jak w ariergardzie pobitej armii, a to Awangarda Zwycięstwa, kiedy nastąpi ten przełom - zależy od nas.

                                                                                                     Ja mam zamiar się zaszczepić. Ale tylko przez telefon. Tak, jak mnie leczą, tak będę się szczepił
 
W Y S Z U K I W A R K A
Bractwo św. Piusa X chce kupić i uratować kościół w Krakowie. Świątyni grozi desakralizacja Drukuj Email
Wpisał: Bractwo Kapłańskie św. Piusa X   
22.01.2021.

Bractwo św. Piusa X chce kupić i uratować kościół w Krakowie. Świątyni grozi desakralizacja

https://www.pch24.pl/bractwo-sw--piusa-x-chce-kupic-i-uratowac-kosciol-w-krakowie--swiatyni-grozi-desakralizacja,81453,i.html#ixzz6kGpTIkac

Przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w Polsce potwierdza chęć dzierżawy bądź zakupu kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. przy ul. Kopernika w Krakowie, będącego od 8 listopada 2019 r. własnością miasta Kraków.

W obecnej sytuacji prawnej świątynia jest zagrożona desakralizacją.

 ====================

Jak podaje serwis news.fsspx.pl, już w 2019 roku duszpasterstwo Tradycji Katolickiej przesłało pismo do dyrekcji Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, ówczesnego właściciela, który szukał nabywcy na część swych nieruchomości w dzielnicy Wesoła w Krakowie. Doszło do rozmów w tej sprawie podczas których okazało się, że gmina ostatecznie zakupi całość sprzedawanych przez szpital nieruchomości.

 Kiedy miasto stało się prawnym właścicielem świątyni, dyrekcja Wydziału Skarbu Miasta w piśmie z 17 grudnia 2019 r. poinformowała, że „z uwagi […] na odległy termin przekazania ww. nieruchomości […] dalsze działania związane z terenem, na którym znajduje się budynek kościelny, będą mogły być podjęte po protokolarnym przejęciu ww. nieruchomości od Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej o nazwie Szpital Uniwersytecki w Krakowie”. Przekazanie to jednak nigdy nie nastąpiło.

Istnieje groźba, że kościół pozostając w rękach miasta zostanie zdesakralizowany i zagospodarowany w inny sposób. Stąd oczekiwanie środowisk związanych ze świątynią na reakcję Archidiecezji Krakowskiej, która mogłaby odkupić kościół lub pozyskać go na zasadzie wymiany gruntów z miastem Kraków. Istotnym jest fakt, że abp Marek Jędraszewski, korzystając ze swej jurysdykcji, wyznaczył kościół Duszpasterstwu Wiernych Liturgii Łacińskiej na miejsce sprawowania liturgii (od kwietnia 2020 r).

 

Zobacz reportaż PCh24 TV o sytuacji  kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P

Okazuje się jednak, że jest jeszcze jedna możliwość uratowania kościoła. Przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w Polsce pismem z 18 stycznia 2021 r., skierowanym do prezydenta Krakowa, ponownie potwierdził zainteresowanie dzierżawą bądź zakupem świątyni, wskazując, że skoro istnieje w Krakowie stabilna, rozwijająca się od 25 lat wspólnota, która potrzebuje odpowiedniego miejsca dla kultu religijnego i pracy duszpasterskiej i która jest gotowa wydzierżawić bądź zakupić świątynię będącą obecnie własnością gminy, to przeznaczenie budynku na działalność inną niż religijna stanowi w praktyce naruszenie swobód religijnych chronionych konstytucyjnie oraz zaprzeczenie stosowanej dotychczas przez miasto zasady pomocniczości samorządu względem wspólnot religijnych.

Źródło: news.fsspx.pl, pch24.pl TK

Zmieniony ( 22.01.2021. )
 
następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.