Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 29 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow armia nasza... nie odda guzika 20 arrow ZARYS HISTORII I TRADYCJI 6 BATALIONU DOWODZENIA im. gen. broni Józefa KUROPIESKI
Tuesday 20 April 2021 06:02:00.32.
migawki
Lumen Christi gloriose resurgentis dissipet tenebras cordis et mentis

Chwalebne światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy ciemności serca i umysłu

Odbierzcie to, co ponadnaturalne, a zostanie to, co nienaturalne. Chesterton.

Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia.

 
W Y S Z U K I W A R K A
ZARYS HISTORII I TRADYCJI 6 BATALIONU DOWODZENIA im. gen. broni Józefa KUROPIESKI Drukuj Email
Wpisał: Armia nasza   
07.04.2021.

 

 

ZARYS HISTORII I TRADYCJI 6 BATALIONU DOWODZENIA im. gen. broni Józefa KUROPIESKI


 Dowódca - ppłk Marcin MALINOWSKI

https://archiwum-6bdow.wp.mil.pl/plik/image/IMG_1320_pp.jpg          6 batalion dowodzenia powstał w 1999 roku w Krakowie w wyniku procesu reorganizacji 6 Brygady Desantowo - szturmowej.

    W wyniku dalszych decyzji i przedsięwzięć przełożonych do dnia 30 czerwca 1999 roku rozformowano: 6 kompanię łączności, 48 kompanię rozpoznawczą, 11 kompanię saperów, 4 kompanię ochrony i regulacji ruchu, 5 baterię artylerii przeciwpancernej, 126 baterię przeciwlotniczą i pluton miotaczy ognia.
               Na ich podstawie utworzono nową jednostkę wojskową - 6 batalion dowodzenia, zlokalizowaną w obiektach przedwojennego 2 pułku lotniczego i 8 pułku ułanów im. Ks. Józefa Poniatowskiego.
          Batalion dowodzenia przeznaczono do rozwinięcia i zabezpieczenia funkcjonowania stanowiska dowodzenia 6 Brygady Desantowo - Szturmowej oraz wykonywania zadań rozpoznania i wsparcia elementów jej ugrupowania bojowego.
Obowiązki Dowódcy jednostki w dniu 19 luty 1999 roku powierzono mjr mgr Zbigniewowi GOLARZE, który rozpoczął i kontynuował proces tworzenia nowych struktur organizacyjnych, obsady etatowej oraz logistycznego zabezpieczenia.
We wrześniu 2001 roku dowództwo batalionu podjęło inicjatywę zmierzającą do wykonania sztandaru i nadania jednostce imienia.
Na przeprowadzonych zebraniach organizacyjnych, kadra zawodowa jednostki oraz żołnierze zasadniczej służby wojskowej jednomyślnie na patrona batalionu wskazali gorącego orędownika i inicjatora powstania 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno - Desantowej, generała broni Józefa KUROPIESKĘ. Zdecydowano, że niepowtarzalne zasługi, które jako Dowódca Warszawskiego Okręgu Wojskowego wniósł w prace związane z utworzeniem w Wojsku Polskim dywizji spadochronowej (6PDPD) w pełni predysponują Go do bycia patronem jednostki.

Na święto jednostki wskazano dzień przeformowania 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty na 6 Pomorską Dywizję Powietrzno-Desantową, przypadający 26 czerwca.
            Absorbujące działania związane z całokształtem opracowania dokumentacji sztandaru oraz uzyskania środków finansowych na jego wykonanie, pomyślnie zostały zakończone na początku czerwca 2002 roku.
Na podstawie Decyzji Ministra Obrony Narodowej nr 145/MON z 10 czerwca 2002r., 6 batalion dowodzenia przyjął imię patrona – generała broni Józefa Kuropieski oraz zaczął obchodzić doroczne święto jednostki w dniu 26 czerwca. Uroczystości związane z wręczeniem sztandaru i nadaniem imienia odbyły się w dniu 22 czerwca 2002 r. w miejscu stacjonowania jednostki, przy ul. Ułanów 43. Sztandar w imieniu Prezydenta RP wręczył Podsekretarz stanu MON ds. społecznych Piotr URBANKOWSKI.

Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali: Pani Irena WICIŃSKA – zasłużona, wieloletnia pracownica wojska oraz były dowódca 6 Brygady Desantowo - Szturmowej - gen. bryg. Bronisław KWIATKOWSKI.
W latach 2002 - 2004 batalion kontynuował intensywne szkolenie taktyczne, strzeleckie, górskie, spadochronowo – desantowe oraz specjalistyczne, którego celem było indywidualne i zespołowe przygotowywanie żołnierzy batalionu do wykonywania zadań w kraju i poza granicami państwa.
Od stycznia do lipca 2004 roku żołnierze batalionu weszli w skład wydzielonych z 6 Brygady Desantowo - Szturmowej pododdziałów, które uczestniczyły w ramach II zmiany w składzie Wielonarodowej Dywizji Centralno - Południowej w Polskiej Strefie Stabilizacyjnej w Iraku. Do zadań żołnierzy batalionu należało zabezpieczenie łączności i ochrona funkcjonowania dowództwa 1 Brygadowej Grupy Bojowej, rozlokowanej w bazie Camp "JULIET" w Karbali oraz ochrona konwojów z zaopatrzeniem, a także szkolenie żołnierzy irackich.
W okresie lat 2006 - 2007 batalion osiąga wskaźniki przewidziane dla Sił Wysokiej Gotowości oraz zostaje wyposażony w nowoczesne systemy łączności cyfrowej i uzbrojenia.
W wyniku opracowanej w 2007 roku na szczeblu 6 Brygady Desantowo - Szturmowej nowej koncepcji transformacji, 6 batalion dowodzenia otrzymuje zadania wzmocnienia poprzez pododdziały specjalistyczne, działających w różnych warunkach, batalionów powietrznodesantowych.

W kolejnych latach 2007 - 2009, żołnierze batalionu wchodzili w skład I, V, VI Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego ISAF w Afganistanie. Stacjonowali oni w bazach na terenie prowincji Szarana, Ghazni i Wazi Khwa.
Począwszy od V zmiany żołnierze batalionu stacjonowali wyłącznie na terenie prowincji Ghazni, podlegając Dowództwu Polskich Sił Zadaniowych ISAF. W ramach V zmiany służbę w Afganistanie pełniło 66 spadochroniarzy batalionu w ramach grupy łączności, plutonu wzmocnienia i Zespołu Doradczo – Obserwacyjnego ( Operational Mentoring Liaison Team), natomiast obsadę OMLT VI zmiany PKW w Afganistanie stanowiło 37 żołnierzy batalionu.
Po powrocie do kraju i odtworzeniu gotowości bojowej, batalion w 2011r. wraz z innymi pododdziałami 6 Brygady Powietrznodesantowej uczestniczy w ćwiczeniu „PUMA – 2011” oraz w największym ćwiczeniu Wojsk Lądowych pod kryptonimem „DRAGON – 11” na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim.
Żołnierze 6 batalionu dowodzenia w obu ćwiczeniach zabezpieczali funkcjonowanie stanowiska dowodzenia Brygady oraz wykonywali zadania w zakresie łączności, rozpoznania i specjalistycznego wzmocnienia pododdziałów powietrznodesantowych. Udział w ćwiczeniach umożliwił weryfikację przyjętych rozwiązań szkoleniowych oraz potwierdził profesjonalne przygotowanie żołnierzy do wykonywania zadań obronnych.
6 batalion dowodzenia jest dobrze wyszkoloną i odpowiednio wyposażoną jednostką wojskową. Pieczołowicie kultywuje chlubne historyczne tradycje bojowe i spadochroniarskie 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno - Desantowej.

=========================


Mail:

Doszły nas nagle następujące wiadomości:

https://tvp.info/53107055/zandarmeria-wojskowa-zatrzymala-pplk-marcina-m-dowodce-6-batalionu-dowodzenia-w-krakowie-chodzi-o-korupcje-wojskowy-uslyszal-zarzuty-i-trafil-do-aresztu

Zmieniony ( 07.04.2021. )
 
następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.