Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 64 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Mądra Jola w Japonii arrow Japonia: WYBUCH w elektrowni atomowej
Saturday 11 July 2020 20:00:00.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

12.07.20 Warszawa  Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę 

Dotarła do mnie informacja, że niektórzy tradycyjni katolicy mają zamiar celowo unieważnić swoje karty do głosowania. Prosimy nie róbcie tego!

Zwycięstwo Trzaskowskiego to zwycięstwo zła w jawnej postaci. To promocja LGBT, "małżeństwa" homoseksualne, a w dalszej perspektywie adopcja dzieci przez te pary. Czy tego chcecie?

Nie wybierajcie z szamba! Cejrowski. 1 min. 

 
W Y S Z U K I W A R K A
Japonia: WYBUCH w elektrowni atomowej Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
12.03.2011.

Japonia: WYBUCH w elektrowni atomowej

 

Japonia: Awaria w elektrowni atomowej

 

[ w oryginale zdjęcia i filmik z samego WYBUCHU. Był to wybuch chemiczny, nie jądrowy  MD]

dodane o 15-tej dn. 12 marca: Władze Japonii rozszerzyły z 10 do 20 km strefę ewakuacji osób mieszkających w pobliżu elektrowni atomowych Fukushima I i Fukushima II
[czyli powierzchnię ZONY zwiększono CZTEROKROTNIE md]

W następstwie wybuchu w elektrowni atomowej Fukushima I zawaliły się ściany i dach budynku, w którym znajduje się jeden z reaktorów - podała japońska telewizja NHK. Agencja Kyodo informuje, że cztery osoby zostały ranne.

Uszkodzona po trzęsieniu ziemi elektrownia atomowa Fukushima /AFP[ zdj. w oryg. md]

Agencja powołuje się na firmę Tokyo Electric Power co.(TEPCO), zarządzającą tą elektrownią.

Według agencji Kyodo, przed wybuchem w elektrowni doszło do silnych wstrząsów.

W elektrowni atomowej Fukushima I na skutek awarii systemu chłodzenia mogła rozpocząć się częściowa reakcja topienia rdzenia reaktora numer 1 - poinformowała japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego. Wokół reaktora wykryto radioktywny cez - podaje Kyodo.

Wcześniej Associated Press, powołując się na japońską Komisję Bezpieczeństwa Nuklearnego podała, że taka reakcja "jest możliwa", a agencja TASS podała, że "niekontrolowana" reakcja jest już w toku.

Japońskie siły samoobrony monitorują radioaktywną substancję wokół elektrowni atomowej Fukushima I, która uległa częściowemu uszkodzeniu wskutek wybuchu.

Władze nakazują kolejną ewakuację

Z okolic elektrowni atomowych Fukushima I oraz Fukushima II położonych około 240 km na północ od Tokio ewakuowano rano między 45 a 48 tys. osób - agencje podają różne dane na temat liczby ewakuowanych. W okolicy Fukushimy I ewakuowano wszystkich w promieniu 10 km; wokół drugiej elektrowni ewakuowano mieszkańców w promieniu 3 km.

Japońskie władze nakazały kolejną ewakuację wszystkich osób mieszkających w promieniu 10 km od elektrowni Fukushima II. Znajduje się ona ok. 11 km na południe od elektrowni Fukushima I.

Poziom promieniowania odpowiada rocznemu limitowi

Godzinny poziom promieniowania, któremu poddawana jest osoba przebywająca na miejscu elektrowni atomowej Fukushima I jest równy dopuszczalnemu rocznemu limitowi - podała agencja Kyodo.

Z kolei rzecznik rządu Yukio Edano uspokaja, że władze z uwagą obserwują poziom promieniowania. [lubię takie obłe wyjaśnienia...md]

Firma Tokyo Electric Power co.(TEPCO) zarządzająca elektrownią potwierdziła, że do wybuchu doszło w wyniku wstrząsów wtórnych.

Japoński rząd poinformował, że wysłano specjalną ekipę ratowniczą. Jak podał rzecznik rządu Yukio Edano, poziom radioaktywności wzrasta z sposób, w jaki zakładano. [!!! md]

Rzecznik dodał, że zbierane są zapasy jodyny, żeby przygotować się na różne ewentualności.

Nadzwyczajne posiedzenie rządu ws. elektrowni atomowych

W Tokio rozpoczęło się dzisiaj rano nadzwyczajne posiedzenie rządu poświęcone sytuacji w elektrowniach atomowych.

Poziom promieniowania w pomieszczeniach kontrolnych elektrowni Fukushima I podniósł się dramatycznie w piątek w nocy i był tysiąckrotnie wyższy od normy.

Przestały też funkcjonować systemy chłodzące trzy reaktory w tzw. elektrowni nr. 2 (Fukushima II) położonej 11,5 km na południe od elektrowni Fukushima I.

Firma Tokyo Electric Power Co.(TEPCO), która zarządza obydwoma elektrowniami Fukushima, poinformowała, że utracono również zdolność kontrolowania ciśnienia w kilku reaktorach Fukushimy II.

Wcześniej w piątek ewakuowano ludność zamieszkałą w promieniu trzech km od elektrowni Fukushima I. W nocy podjęto decyzje o ewakuacji wszystkich w promieniu 10 km. Operacja obejmie blisko 45 tys. osób.

[zdj. w oryginale: Zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi domy w Watari /AFP]

Poziom promieniowania na zewnątrz elektrowni, ośmiokrotnie wyższy niż normalnie nie stanowi jednak zagrożenia dla mieszkańców tego regionu - podała japońska telewizja NHK.

Ewakuowane będą też osoby mieszkające w promieniu trzech km od elektrowni Fukushima II.

Alarm atomowy

Na miejsce wypadku udał się premier Japonii Naoto Kan.

Mimo podawanych wcześniej informacji, według których amerykańskie siły powietrzne przetransportowały ważne chłodziwo dla japońskiej elektrowni atomowej agencje podały w nocy, że chłodziwo to nie dotarło do Fukushimy.

Departament Stanu USA wyjaśnił, że władze Japonii nie zwróciły się - jak wcześniej sądzono - do Waszyngtonu z prośbą o pomoc w opanowaniu sytuacji w elektrowni atomowej i w związku z tym chłodziwo nie zostało wysłane do Fukushimy.

Główny specjalista w Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych (CEZAR) Krzysztof Dąbrowski mówił: "Z danych o sytuacji w elektrowniach jądrowych w Japonii, które uzyskuje Państwowa Agencja Atomistyki, wynika, że po trzęsieniu ziemi nie ma zagrożenia skażeniem".

Odnosząc się do informacji o wprowadzeniu w Japonii alarmu atomowego, poinformował, że międzynarodowe służby kontrolne cały czas informują, że elektrownie jądrowe w Japonii są zupełnie bezpieczne.

- Wszystkie te obiekty jądrowe, które są w rejonie dotkniętym skutkami trzęsienia ziemi, zostały wyłączone. Informacja o podniesieniu poziomu alarmowego ma najprawdopodobniej związek z potrzebą usprawnienia działań w celu skuteczniejszej pomocy ludziom, dotkniętym zalaniem terenów wodą. To nie ma żadnego związku z obiektami jądrowymi - powiedział Dąbrowski.

[ ci kłamią jak zwykle! Mirosław Dakowski]

źródło informacji: PAP

===========

An official with Japan's nuclear safety commission says that a meltdown at a nuclear power plant affected by the country's massive earthquake is possible.

============

dodane o 15-tej dn. 12 marca: Władze Japonii rozszerzyły z 10 do 20 km strefę ewakuacji osób mieszkających w pobliżu elektrowni atomowych Fukushima I i Fukushima II

Zmieniony ( 12.03.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.