Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 54 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Smoleńsk 2011 arrow Smoleńsk - Żądamy ekshumacyj
Friday 21 February 2020 10:02:58.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

 
W Y S Z U K I W A R K A
Smoleńsk - Żądamy ekshumacyj Drukuj Email
Wpisał: Fronda   
14.03.2011.

Smoleńsk - Żądamy ekshumacyj

Co trzeba zrobić, gdy decyzją rodziny jest dokonanie ekshumacji zmarłego?

http://www.fronda.pl/news/czytaj/katastrofy_nie_mozna_zamiesc_pod_dywan_1

Ekshumacja to otwarcie grobu i wydobycie szczątków ludzkich w celu przeniesienia i pochowania w innym miejscu. Ekshumacja zwłok i szczątków jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia, z tym że właściwy powiatowy lub portowy inspektor sanitarny może dopuścić wykonanie ekshumacji w innym czasie, przy zachowaniu ustalonych przez niego środków ostrożności. Ekshumację przeprowadza się we wczesnych godzinach rannych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. z 2001 r. Nr 153, poz. 1783). Przy zachowaniu powyższych warunków dokładny termin ekshumacji ustala administracja cmentarza, na którym dana ekshumacja ma zostać wykonana. Jakie dokumenty są wymagane, komu trzeba je przekazać i jakich opłat należy dokonać znajdą Państwo właśnie tutaj.

Wymagane dokumenty:

 

I. Dla administracji cmentarza, gdzie ma być wykonana ekshumacja:

  • Zgoda Sanepidu na przeprowadzenie ekshumacji, wystawiona na podstawie podania złożonego przez rodzinę.
  • Zgoda najbliższej rodziny na otwarcie grobu i ekshumację osoby, w linii prostej: współmałżonek, dzieci, rodzice, wnukowie; pobocznej: rodzeństwo, dzieci rodzeństwa itd.
  • Oświadczenie o przyjęciu szczątków osoby ekshumowanej na cmentarz, gdzie mają być pochowane, wystawione przez zarząd cmentarza docelowego.

 

II. Dla administracji cmentarza, gdzie mają zostać pochowane szczątki:

  • Akt zgonu osoby ekshumowanej.
  • Zaświadczenie o wcześniejszym pochowaniu na cmentarzu, gdzie nastąpi ekshumacja, wystawione przez zarząd cmentarza wyjściowego.

 

III. Ekshumacja szczątków jest równoznaczna z rezygnacją z miejsca pochowania osoby razem z ewentualną rezerwacją do niej przypisaną.

 

Opłaty:

Wszystkie opłaty za ekshumacje i pochowania wykonywane na cmentarzu bądź cmentarzach trzeba zawsze omówić z Zarządem Cmentarza.

Proszę pamiętać, że takie wnioski są rozpatrywane zawsze indywidualnie.


ANEKS,

z  działalności Rodzin Ofiar.
Dariusz Fedorowicz, lek. med. który w Smoleńsku stracił brata.

(  )  " Należy Pana zdaniem wykonać ekshumacje?

Tak, tą sprawą powinna zająć się prokuratura prowadząca śledztwo. To nie jest widzimisię rodzin, to obowiązek prokuratury, by zabezpieczyć materiał dowodowy w tej sprawie. Badania ekshumacyjne powinny zostać przeprowadzone. Tymczasem śledczy nie dość, że nie przeprowadzają z urzędu tych ekshumacji, to dodatkowo nie odnoszą się w ogóle do wniosków rodzin o ich przeprowadzenie. One pozostają bez odpowiedzi.

Dlaczego po przylocie ciał do Polski nie otworzono trumien i nie wykonano w Polsce sekcji zwłok. Mówiło się w kraju, że nie było takich możliwości prawnych. Rzeczywiście nie było?

Prokuratorzy mieli nie tylko prawo, ale i obowiązek, przeprowadzić te sekcje. Niestety nie wykonano ich i obecnie widzimy tego smutne efekty. Polska nie wykorzystała niezmiernie ważnego materiału dowodowego, który miała do dyspozycji. To kolejna niezrozumiała dla mnie decyzja. Tłumaczono wtedy rzeczywiście, że to było niemożliwe, ponieważ te trumny są objęte rosyjską jurysdykcją, ale to jest zupełny absurd. Słyszeliśmy również opinie, że nie wykonuje się ekshumacji, ponieważ zabrania tego ustawa o pochówkach i cmentarzach z 1959 roku, czyli akt prawny o naturze przepisów sanitarnych. One jednak nie mogą brać góry nad postępowaniem prokuratorskim. To kolejne bezpodstawne tłumaczenie. Widać w tej sprawie bardzo dziwne rozumowanie i równie dziwne postępowanie."  (  )

FRONDA

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.