Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 121 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Kolejny SUKCES arrow Podwyżki dla polityków klepnięte. Rok temu się nie udało, więc tym razem bez ustawy
Sunday 26 September 2021 12:29:22.40.
migawki

Niewolnik VAT-euszek o „karach” do UE: Mamy tu twarde stanowisko i stać nas na poniesienie finansowych kosztów tych absurdalnych i niesprawiedliwych względem obywateli Polski żądań.

W mediach m
ichałki. Czy to cisza przed burzą, czy też jesteśmy w oku cyklonu? Widać sens pojęcia Ogłuszające Milczenie.
================
Niedawno Minister Pandemii zapowiadał czwartą falę - na przełom sierpnia i września. A według najnowszych wyliczeńma ona nas "zalać" w połowie listopada, gdy będą, jak co roku, słoty, przeziębienia,chrypki i grypki...

 ===============

 
W Y S Z U K I W A R K A
Podwyżki dla polityków klepnięte. Rok temu się nie udało, więc tym razem bez ustawy Drukuj Email
Wpisał: Andrzej Duda   
31.07.2021.

Podwyżki dla polityków klepnięte.

Rok temu się nie udało, więc tym razem bez ustawy

https://nczas.com/2021/07/31/podwyzki-dla-politykow-klepniete-rok-temu-sie-nie-udalo-wiec-tym-razem-bez-ustawy/

Rok temu nie udało się wprowadzić podwyżek dla polityków poprzez parlament, więc w

tym roku zrobiono to z pominięciem parlamentu. Andrzej Duda wydał rozporządzenie

wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków

rządu i parlamentarzystów. Większości uposażenie podniesiono o około połowię, a

marszałkom Sejmu i Senatu prawie dwukrotnie.

================

Rozporządzenie prezydenta dotyczące wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zmienia dotychczasowe zasady wynagradzania tych osób. Dokument ustala mnożniki dla kwoty bazowej w odniesieniu do pełniących najwyższe stanowiska w państwie. Kwota bazowa dla tych stanowisk, w myśl ustawy budżetowej, wynosi 1789,42 zł.

Ile będą zarabiać politycy po podwyżkach?

Rozporządzenie zakłada, że marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier otrzymają wynagrodzenie przy zastosowaniu mnożnika kwoty bazowej 8,68 w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego oraz 2,8 w odniesieniu do dodatku funkcyjnego. Oznacza to, że premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu będą otrzymywać wynagrodzenie miesięczne 20 542 zł.

W przypadku wicemarszałków Sejmu, Senatu, wicepremierów i prezesa Najwyższej Izby Kontroli mnożniki kwoty bazowej będą wynosić 7,98 w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego i 2,24 w odniesieniu do dodatku funkcyjnego – 18 287,87 zł.

Szef Kancelarii Prezydenta, minister, Rzecznik Praw Obywatelskich, szef Kancelarii Sejmu, szef Kancelarii Senatu, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prezes IPN, wiceprezesi NIK będą mieli mnożniki odpowiednio 7,84 i 2,10 – 17 786,83 zł.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, zastępca Szefa Kancelarii Sejmu, zastępca szefa Kancelarii Senatu dostaną pensje według mnożników 7,46 i 2 – 16 927,91 zł.

Sekretarze stanu oraz kierownik Krajowego Biura Wyborczego otrzymają wynagrodzenia przy zastosowaniu mnożników 7,04 i 1,92 – 16 033,20 zł.

Podsekretarze stanu uzyskają wynagrodzenia według mnożników 7,04 i 1,92 – 16 033,20 zł.

Podobną podwyżkę otrzymają posłowie i senatorowie, bo ich wynagrodzenia są oparte na wynagrodzeniach podsekretarzy stanu, tyle że bez dodatków funkcyjnych (chyba że są np. szefami komisji). Oznacza to, że parlamentarzyści otrzymają w myśl nowych przepisów wynagrodzenie (uposażenie) ponad 12 826,56 zł brutto (obecnie mają ponad 8 tys.). Parlamentarzyści otrzymują ponadto diety w wysokości 2505 zł.

Rozporządzenie prezydenta ma kontrasygnatę premiera. Będzie obowiązywać od 1 sierpnia br.

Przypomnijmy, że rok temu w wakacje próbowano podobne podwyżki przepchnąć przez parlament. W Sejmie przegłosowano ustawę wprowadzającą podwyżki, ale zrobiła się z tego medialna awantura i ostatecznie Senat w ogóle nie zajął się sprawą. Rok później podwyżki wprowadzono więc z pominięciem Sejmu i Senatu.

Zmieniony ( 31.07.2021. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.