Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 8 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Mądra Jola w Japonii arrow W Japonii fałszowano raporty dotyczące elektrowni jądrowych
Tuesday 29 September 2020 04:57:17.30.
migawki
 

 Przypominamy, że NIE MA obowiązku noszenia maseczek ani w przestrzeni publicznej, ani w pomieszczeniach zamkniętych (także w kościołach), o ile osoba nienosząca maseczki ma na przykład stany lękowe, lub "trudności w oddychaniu", przy czym NIE MUSI posiadać żadnego zaświadczenia w tej sprawie.

 
W Y S Z U K I W A R K A
W Japonii fałszowano raporty dotyczące elektrowni jądrowych Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
20.03.2011.

W Japonii fałszowano raporty dotyczące elektrowni jądrowych

 

Japończycy fałszowali raporty dotyczące elektrowni jądrowych” - pisze Rzepa.

[ BZDURA!! To tak, jakby napisać, że „Polacy” oddali stocznie, lub kopalnie węgla! LUb, że "chcą ATOMU !"MD]

b.m. 20-03-2011, http://www.rp.pl/artykul/2,629606_Japonskie-oszustwa-jadrowe.html

Katastrofę w elektrowni Fukushima poprzedziły dekady fałszowania raportów dotyczących bezpieczeństwa oraz niedocenianie przez japoński przemysł jądrowy zagrożenia trzęsieniem ziemi

Dla Japonii, która nie posiada prawie żadnych własnych zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego, energia jądrowa stała się od czasów zakończenia II wojny światowej narodowym priorytetem. Kraj posiada 54 działające reaktory – pod tym względem ustępuje jedynie Stanom Zjednoczonym i Francji. Jednocześnie, co pewien czas, do opinii publicznej docierają informacje o licznych nieprawidłowościach w tym sektorze. Ostatnia awaria w elektrowni Fukushima, to bowiem nie pierwszy przypadek japońskich kłopotów z atomem.

Zdaniem Katsuhiko Ishibashiego, profesora sejsmologii na Uniwersytecie w Kobe, historia wypadków w tamtejszych elektrowniach jądrowych wywodzi się ze zbyt dużej pewności siebie w zakresie ich projektowania. W wywiadzie udzielonym w 2007 r. Ishibashi ostrzegał, że bez fundamentalnego poprawienia standardów bezpieczeństwa Japonię może spotkać w przyszłości wielka katastrofa. – Od tamtej pory nie wyciągnęliśmy żadnych wniosków – podsumował Ishibashi w tym tygodniu.

Nieprawdziwe raporty

W 2002 r. Tokyo Electric Power (TEPCO) przyznało, że przez ponad dwie dekady fałszowało raporty dotyczące napraw przeprowadzanych w należących do niej elektrowniach. W efekcie do dymisji podali się prezes – Hiroshi Araki – oraz prezydent koncernu – Nobuyama Minami.

W 2007 r. wyszło na jaw, że TEPCO ukryło ponadto co najmniej sześć nagłych przerw w pracy elektrowni Fukushima oraz stan „krytyczny" w reaktorze nr 3 tej elektrowni, trwający przez 7 godzin.

Zaledwie kilka miesięcy po ujawnieniu tych faktów, w trzęsieniu ziemi o sile 6.8 stopnia w skali Richtera, ucierpiała największa na świecie elektrownia jądrowa, położona na północnym wybrzeżu kraju Kashiwazaki Kariwa, należąca również do TEPCO. W wyniku awarii doszło do wycieku ok. 1,5 litra wody z substancjami radioaktywnymi, które przedostały się do morza.

Po tym wydarzeniu minister handlu, Akira Amari, przyznał, że decyzja o pozwoleniu na budowę elektrowni w tym miejscu, wydana w 1974 r., nie została wystarczająco należycie sprawdzona pod kątem badań geologicznych. W efekcie Kashiwazaki Kariwa została postawiona na terenie zagrożonym bardzo silnymi wstrząsami sejsmicznymi.

Tsunami mało prawdopodobne?

Tatsuya Ito, który zasiadał w latach 1991-2003 w parlamencie japońskim jako przedstawiciel prefektury Fukushima, twierdzi, że TEPCO zignorowało również potencjalne zagrożenie tsunami. – Elektrownia Fukushima została zaprojektowana w taki sposób, że mogła wytrzymać uderzenie fali o wysokości najwyżej 5,7 metra, a nie 7-metrowej, czyli takiej, jaka miała miejsce w ubiegły piątek – powiedział Ito.

Były poseł twierdzi również, że począwszy od 2003 r., spotykał się z pracownikami TEPCO w celu przedyskutowania towarzyszących mu obaw co najmniej 20-krotnie, a w 2005 r. wysłał oficjalne pismo w tej sprawie do ówczesnego prezydenta koncernu, Tsunehisy Katsumaty.

Naoki Tsunoda, rzecznik TEPCO, stwierdził, że nie jest w stanie potwierdzić w chwili obecnej, czy takie rozmowy istotnie miały miejsce.

Bloomberg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.