Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 62 gości
S T A R T arrow JOW-młot na partyjniactwo arrow Jak bogacą się Brytyjczycy... arrow Referendum o JOW w Rumunii
Saturday 26 September 2020 08:45:14.30.
migawki
 

  26.09.20 Bielsko Biała – comiesięczna Msza święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

26.09.20 Kielce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

27.09.20 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

Przypominamy, że NIE MA obowiązku noszenia maseczek ani w przestrzeni publicznej, ani w pomieszczeniach zamkniętych (także w kościołach), o ile osoba nienosząca maseczki ma na przykład stany lękowe, lub "trudności w oddychaniu", przy czym NIE MUSI posiadać żadnego zaświadczenia w tej sprawie.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Referendum o JOW w Rumunii Drukuj Email
Wpisał: Jerzy Przystawa   
24.10.2007.

Referendum o JOW w Rumunii

Jerzy Przystawa  10/24/2007

We wtorek 23 października 2007 prezydent Traian Basescu podpisał dekret ogłaszający przeprowadzenie referendum w sprawie ordynacji wyborczej do Parlamentu. Wyborcom zostanie postawione pytanie: Czy zgadzasz się, żeby w następnych wyborach posłowie i senatorowie byli wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych na dwu oddzielnych kartach wyborczych? Referendum odbędzie się razem z wyborami do Parlamentu Europejskiego w dniu 25 listopada 2007.

Decyzja ta jest punktem kulminacyjnym dwuletniej walki pomiędzy prezydentem Basescu i premierem Calinem Popescu Tariceanu, a de facto, praktycznie całą klasą polityczną zasiadającą w Parlamencie Rumuńskim. W kwietniu Parlament przegłosował odwołanie prezydenta z jego urzędu, ale w referendum, które odbyło się 19 maja, Traian Basescu uzyskał ok. 75% poparcie Rumunów. Po powrocie na urząd prezydent zażądał od Parlamentu zmiany systemu wyborczego i wprowadzenia JOW. Jego żądanie miało charakter ultymatywny i zapowiedział, że jeśli do poniedziałku, 22 października Parlament nie zmieni odpowiednio ordynacji wyborczej, to ogłosi referendum w tej sprawie.

Partie polityczne usiłowały wyprowadzić prezydenta w pole i pod szyldem wyborów jednomandatowych wprowadzić coś przeciwnego. Sam premier jest zwolennikiem wprowadzenia JOW na wzór niemiecki, a więc systemu mieszanego. Taką propozycję wysunęła też organizacja pozarządowa Prodemocrazia i jej projekt cieszył się uznaniem parlamentarnej komisji kodyfikacyjnej. Nie godził się na to prezydent i tydzień temu skierował list do Parlamentu domagając się spełnienia jego żądań. Premier odpowiedział, że Parlament jest gotów się dostosować i pracuje nad odpowiednim projektem. Partie próbowały grać na zwłokę i w czwartek ubiegłego tygodnia Komisja Kodyfikacyjna przygotowała zmieniony projekt, w którym zredukowano liczbę posłów i senatorów prawie o połowę, wszyscy mieli być wybierani w JOW, ale wprowadzono próg 5%! Komisja stwierdziła też, że do przeprowadzenia pełnej procedury legislacyjnej potrzebuje kilku tygodni. W poniedziałek, 22 października, projekt został skierowany do Senatu.

Jak widzimy Traian Basescu pozostał nieugięty. Oświadczył, że tymi sztuczkami nie da się wyprowadzić w pole: chce uczciwych wyborów w jednomandatowych okręgach wyborczych na wzór amerykański i ogłasza referendum na niedzielę, 25 listopada 2007.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.