Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 142 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow na pasku UE czy na stryczku [USA?] arrow Wariat nie tylko na swobdzie, ale u władzy: SASIN. Oświadcza: "jesteśmy bezpieczni energetycznie"
Friday 22 October 2021 18:37:12.35.
migawki
"Tajemnica stanu": Jaki procent pojedynczo zaszczepionych przyjęło drugą szprycę.
 
W Y S Z U K I W A R K A
Wariat nie tylko na swobdzie, ale u władzy: SASIN. Oświadcza: "jesteśmy bezpieczni energetycznie" Drukuj Email
Wpisał: minister aktywów państwowych Jacek Sasin   
11.10.2021.

 

 

Wariat nie tylko na swobodzie, ale u władzy: Sasin.

Powinniśmy zacząć się bać? Oświadcza: jesteśmy bezpieczni energetycznie

https://nczas.com/2021/10/11/powinnismy-zaczac-sie-bac-sasin-oswiadcza-jestesmy-bezpieczni-energetycznie/

Możemy powiedzieć nie tylko, że sami jesteśmy bezpieczni, ale bezpieczeństwem

energetycznym możemy się też dzielić z innymi – oświadczył w rozmowie z

poniedziałkowym „Super Expressem” minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

 

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin był pytany m.in. o to, czy Polska ma zapewnione bezpieczeństwo energetyczne.

Wystarczy spojrzeć na dane dotyczące importu gazu. Jeszcze w 2016 r. z importu z kierunku wschodniego pochodziło prawie 90 proc. tego paliwa. Dziś jesteśmy w zupełnie innej sytuacji. Dzięki konsekwentnym działaniom rządu ze Wschodu pochodzi dziś ok. 60 proc. gazu. Możemy powiedzieć nie tylko, że sami jesteśmy bezpieczni, ale bezpieczeństwem energetycznym możemy się też dzielić z innymi” – poinformował.

Został przy tym zapytany o to, jakie znaczenie ma właśnie ogłoszona inwestycja PKN Orlen na Litwie – jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach.

Rafineria w Możejkach już teraz jest największym i jedynym tego typu zakładem na terenie państw bałtyckich. Ma ogromne znaczenie dla całej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Litwy, lecz także wszystkich państw tego regionu. Ta największa w historii Litwy inwestycja, którą Orlen będzie realizować, wszystko to jeszcze wzmocni. Przy okazji wizyty w Możejkach miałem okazję by rozmawiać na ten temat z prezydentem Litwy. On też podkreśla to ogromne znaczenie” – wyjaśnił Sasin.

Minister aktywów państwowych odniósł się także o kwestii inwestycji.

W zeszłym roku osiągnęliśmy rekord, jeśli chodzi o inwestycje realizowane przez spółki Skarbu Państwa – prawie 45 mld zł. To wzrosło 19 proc. Przypominam, że to był niezwykle ciężki rok pandemiczny i inwestycje firm prywatnych spadły. Miejmy więc świadomość, że jeśli cieszymy się, że Polska gospodarka przeszła przez ten kryzys w miarę łagodnie, to w dużym stopniu jest to zasługa właśnie tych inwestycji” – mówił.

Jeśli chodzi o podejście do zarządzania państwowym mieniem, udało nam się doprowadzić do fundamentalnej zmiany. Spowodowaliśmy, że spółki, które są własnością Skarbu Państwa, stały się kluczowym instrumentem prowadzenia polityki gospodarczej państwa” – podkreślił.

Czy rzeczywiście jest tak kolorowo, jak przekonuje Sasin? Polacy już odczuwają, a niedługo w znacznie większym stopniu odczują wszystko na własnych portfelach. Z czym rządzący – akurat jeszcze nie Sasin – coraz mniej się kryją.

Zmieniony ( 11.10.2021. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.