Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 108 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Gazem!! arrow Gazprom obawia się, że gazu z łupków może starczyć Polsce na 380 lat...
Saturday 31 October 2020 20:28:15.31.
migawki
 

Biedne dziewczynki z Hitlerjugend! Tak je wychowała szkoła i kremówkowy katecheta: Zabij człowieka, póki nie może się bronić.

Wielce Czcigodny Premierze i Ministrze „Zdrowia” ! Demonstranci przeciw kłamstwom kowidowym pytali : „Premierze, czy istnieje sranie bezobjawowe?” . A po karetkach policji skakał wasz prowok - zdjęcia mogę dostarczyć.

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”. Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

A fekalia Trzaskowskiego systematycznie, po cichu dalej ubogacają Wisłę.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Gazprom obawia się, że gazu z łupków może starczyć Polsce na 380 lat... Drukuj Email
Wpisał: bibuła   
17.05.2011.

Gazprom obawia się, że gazu z łupków może starczyć Polsce na 380 lat...

 

2011-05-16 http://www.bibula.com/?p=37872

 

“Jeśli Polska wykona swój plan, to Gazprom straci rynek wart 10 mld. metrów sześciennych rocznie, a więc ponad 3 mld. dolarów”

 

Pojawienie się analiz wskazujących na ogromny potencjał złóż gazu łupkowego w Polsce, już dawno zaniepokoiło stronę rosyjską.

Jak podaje portal svpressa.ru wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Smoleńsku 11 kwietnia, choć oficjalnie dotycząca rocznicy tragedii rządowego samolotu, to jednak w rozmowie z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem poruszono także temat polsko-rosyjskich interesów gazowych. Szczegóły rozmowy nie są jednak znane. Rosjanie odnotowują też ostatnio zwiększoną pewność siebie Ukrainy, która również odkryła złoża łupków.

“Jeśli Polska wykona swój plan, to Gazprom straci rynek wart 10 mld. metrów sześciennych rocznie, a więc ponad 3 mld. dolarów” – donosi svpressa.ru. Dalej czytamy wyliczenia, z których wynika, że przy obecnym zużyciu gazu, tego produkowanego z łupków starczyłoby Polsce na 380 lat. Badania złóż są prowadzone przez U.S. ConocoPhilips w okolicach Gdańska, lecz wkrótce mają dołączyć do nich inne firmy – Exxon-Mobil, Marathon oraz Talisman Energy Canada.

“Czy prognoza uwolnienia się w 2015 roku od rosyjskiego się gazu się spełni? Nie jest to jasne, ale jedno jest pewne – Polska ma obsesję na punkcie dywersyfikacji dostaw energii” – czytamy dalej. W artykule wymienione są także inne przedsięwzięcia mające umożliwić Polsce niezależność energetyczną od Rosji, m.in.: budowa terminalu do odbioru gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Kolejnym krajem, który usilnie chce wykorzystać gaz łupkowy, aby uniezależnić się od Moskwy, jest Ukraina, która bez rosyjskich źródeł się nie obejdzie, ale “i tak może poważnie osłabić pozycję Gazpromu”.

Niektórzy przypuszczają, że ocena ilości gazu łupkowego, jaki można wydobyć w Polsce, jest znacznie przesadzona i ma na celu obniżenie cen gazu rosyjskiego, jednak prezes East European Gas Analysis Michael Korczemkin temu zaprzecza. “Ocena złóż na 5,3 biliona metrów sześciennych jest podana w raporcie opublikowanym w US Energy Information Administration” – mówi. Rosyjski ekspert szacuje też, że wydobycie gazu łupkowego w Polsce byłoby tańsze niż ceny, które płaci nasz kraj za rosyjski gaz – niektórzy szacują, że wydobycie byłoby trzykrotnie tańsze.

Źródła: svpressa.ru, svpressa.ru

Za: Portal Arkana (16-05-2011)

Zmieniony ( 17.05.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.