Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 121 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Gazem!! arrow Rozdanie koncesji obcym szkodzi Polsce
Saturday 24 October 2020 20:27:59.30.
migawki
 

24.10.20 Bielsko-Biała Msza Święta za Ojczyznę i Pokutny Marsz Różańcowy od 14-tej

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”.

Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

 
W Y S Z U K I W A R K A
Rozdanie koncesji obcym szkodzi Polsce Drukuj Email
Wpisał: Jacek Dytkowski   
11.06.2011.

Niepotrzebnie rozdaliśmy wszystkie koncesje

[Rozdanie koncesji obcym szkodzi Polsce  - tak bym to ujął MD]

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110611&typ=po&id=po05.txt

Jacek Dytkowski

To państwo, a nie prywatne firmy zagraniczne, powinno czerpać największe korzyści z wydobycia gazu łupkowego - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Instytutu Globalizacji. Problem polega na tym, czy rząd jest w stanie odpowiedzieć na ten postulat konkretnymi posunięciami. Eksperci, biorąc pod uwagę dotychczasową nadmierną wyprzedaż koncesji na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego, są w tej kwestii sceptyczni.

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Instytutu Globalizacji wynika, że Polacy chcą, aby państwo miało kontrolę nad własnymi złożami bogactw naturalnych. Marta Openchowska z OBOP, przedstawiając wyniki, zauważyła, że przytłaczająca większość - 82 proc. ankietowanych - uważa, że państwo powinno inwestować w wydobycie gazu łupkowego. Ponadto 74 proc. respondentów - jak podała - sądzi, iż wydobycie tego surowca powinno być domeną firm krajowych.
Zdaniem Konrada Szymańskiego, posła do Parlamentu Europejskiego, badania OBOP dowodzą, że wśród Polaków dominuje rozczarowanie postępami prywatyzacji w ciągu ostatnich 20 lat. - Nagle zaczęli myśleć o takich zadaniach strategicznych w sposób skoncentrowany bardzo silnie na państwie i własnym polskim udziale - zauważył Szymański. Według niego, społeczeństwo ma poczucie niepewności i intuicyjnie wyczuwa, "że złożami można zrobić użytek właściwy - jak zrobili to Norwegowie - albo niewłaściwy, niesłużący krajowi".
Zdaniem Andrzeja Szczęśniaka, eksperta rynku paliw, pytania zadane respondentom dotyczyły jednej kwestii, którą można podsumować: "Czy dać sobie wynieść z kredensu zastawę?". - Zasadniczo pytanie teraz jest takie: jak Polska poradzi sobie z całkowicie nowym wyzwaniem, jakim jest bycie krajem bogatym w zasoby - stwierdził Szczęśniak. Podał dwa przykłady: szczęśliwy - czyli Norwegia, która poprzez inwestycje państwowe wzbogaciła się na wydobyciu ropy naftowej i gazu, oraz nieszczęśliwy - Nigeria, która naciskana przez zagraniczne koncerny nie partycypuje w zyskach. Wskazał, że przyjęty obecnie model ma pewne wady, które napawają pesymizmem. - Pierwszy podstawowy błąd jest taki, że w ramach tzw. szerokiego otwarcia praktycznie rozdaliśmy wszystkie koncesje. To jest fakt, który stawia nas na gorszej pozycji negocjacyjnej w przyszłości, niż gdyby rozdać na początku 5-10 koncesji i powiedzieć: stop, czekamy, negocjujemy i otwieramy rynek kontrolowany - podkreślił ekspert.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.