Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 51 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Gazem!! arrow Anglicy znaleźli gaz w pokładach polskich łupków
Wednesday 21 October 2020 23:38:32.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Anglicy znaleźli gaz w pokładach polskich łupków Drukuj Email
Wpisał: rzepa   
22.06.2011.

Anglicy znaleźli gaz w pokładach polskich łupków

Według szacunków amerykańskiej Agencji ds. Energii zasoby gazu z łupków w Polsce przekraczają 5,3 bln m3. Takich rezerw nie ma żaden inny kraj w Europie, a na świecie tylko kilka państw posiada bogatsze złoża.

 

 

http://www.rp.pl/artykul/677306_Pierwszy_w_Polsce_odwiert_w_poszukiwaniu_gazu_lupkowego.html   BAM 21-06-2011

Brytyjska firma 3Legs Resources jako pierwsza dowierciła się do gazu łupkowego w okolicach Łebienia (Pomorskie)

– To pierwszy taki odwiert wykonany w Polsce w poszukiwaniu gazu łupkowego – stwierdził dyrektor naczelny firmy Peter Clutterbuck.

Liczący ok. 1 tys. m odwiert poziomy został wykonany w tym samym miejscu, w którym wcześniej wydrążono testowy otwór pionowy o głębokości 4 tys. m. Jak poinformowała we wtorek firma, na długości całego poziomego korytarza stwierdzono wysokie stężenie gazu. 3Legs Resources chce prowadzić badania i testy odwiertu w III kwartale. – Jesteśmy zachęceni odnalezieniem gazu – mówi Clutterbuck.

87 koncesji wydano dotąd w Polsce na poszukiwanie gazu łupkowego

Maszyna wiertnicza, której użyto do drążenia tego otworu, ma być wykorzystana przy kolejnym, który ma ruszyć w III kw. w okolicach miejscowości Warblino na koncesji Damnica.

Oprócz 3Legs Resources gazu z łupków szukają lub chcą szukać w Polsce m.in. amerykańskie koncerny Exxon Mobil, Chevron, Maraton czy ConocoPhillips oraz Lane Energy z Kanady. Koncesje mają również Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, PKN Orlen czy należąca do Petrolinvestu spółka Silurian. Najbardziej doświadczony w dziedzinie poszukiwań polski koncern, jakim jest PGNiG, ma już za sobą pierwsze wiercenia na Lubelszczyźnie, jednak nie dały one oczekiwanego efektu.

Według szacunków amerykańskiej Agencji ds. Energii zasoby gazu z łupków w Polsce przekraczają 5,3 bln m3. [ 1 bln=1000 miliardów md].Takich rezerw nie ma żaden inny kraj w Europie, a na świecie tylko kilka państw posiada bogatsze złoża.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.