Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 91 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow biomasa... arrow Kangury pomogą w walce z globalnym ociepleniem
Tuesday 26 May 2020 19:12:04.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Kangury pomogą w walce z globalnym ociepleniem Drukuj Email
Wpisał: z Dziennika   
03.01.2008.

[Podobne sposoby powinny dotyczyć krów, szczeg. w Argentynie, bo one emitują po ok. 1 m3 metanu dziennie, a jego magazynowanie jest drogie. To lepsze, niż dawanie Nobla jakiemuś bęcwałowi - AGore.  Adm.]  

Będą ratować klimat     (czwartek 3 stycznia 2008)

Kangury pomogą w walce z globalnym ociepleniem

Australijscy naukowcy pracują nad bardzo nietypowym sposobem ratowania klimatu na naszej planecie. Chcą sprawić, by stada bydła i owiec przestały zatruwać atmosferę Ziemi metanem - jednym z gazów cieplarnianych. Powstaje on w żołądkach przeżuwaczy za sprawą pewnych bakterii i jest produktem ubocznym procesu trawienia.

Doktor Athol Klieve z Gueensland Department of Primary Industries jest jednak zdania, że można ten proces zmienić. Nie wszystkie roślinożerne zwierzęta wydalają z siebie metan. Takim ekologicznym roślinożercą okazuje się być typowe dla Antypodów zwierzę - kangur. Od dawna wiadomo, że w jego żołądku podczas trawienia nie powstaje metan. Zespół dr. Klieve’a ustalił, że w układzie trawiennym torbaczy występują inne bakterie niż u ssaków importowanych do Australii z reszty świata. Zamiast metanu produkują one octan - który nie tylko nie zatruwa środowiska, ale i wspomaga trawienie. To jest dodatkowa korzyść z tej różnicy.

Jak podkreślają specjaliści od hodowli bydła, wraz z metanem z żołądków krów i owiec ulatnia się ok 10-15 procent wartości kalorycznej pożywienia. Tymczasem kangury dużo efektywniej wykorzystują to, co zjedzą.

Dr Klieve ma nadzieję, że uda się przenieść bakterie z kangurzych żołądków do układów trawiennych krów i owiec, i zastąpić nimi bakterie produkujące metan. Jego prace są obecnie w fazie eksperymentów laboratoryjnych na specjalnie skonstruowanym sztucznym żołądku przeżuwacza. Ale projekt ten będzie się z pewnością rozwijać, gdyż jego efektami jest zainteresowany australijski rząd, który wspiera go finansowo.

Australijskie władze podpisały niedawno protokół z Kyoto, zobowiązujący je do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 5 procent do 2012 roku. Największym producentem gazów cieplarnianych w tym kraju jest przemysł energetyczny, zaś już na drugim miejscu plasuje się właśnie hodowla bydła i owiec. Przeciętna krowa bekając, wydala dziennie ok. 200-300 litrów metanu. W sumie stada pasące się na australijskich łąkach odpowiadają za 14 proc. emisji gazów cieplarnianych w tym kraju.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.