Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 58 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow poszanowanie arrow Inteligentne sieci [może "sprytne"...]
Saturday 04 July 2020 19:52:41.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Inteligentne sieci [może "sprytne"...] Drukuj Email
Wpisał: ekonews   
08.07.2011.

Inteligentne sieci [może „sprytne”...]

[niemądra nazwa: chodzi o sieci „smart”, czyli może „sprytne”... Tylko człowiek dający założenia dla programu może być (choć rzadko jest..) inteligentny. Program co najwyżej sprytny. Ale dobrze, że choć z opóźnieniem – małpują tę sprawę  MD]


2011-07-06 http://www.ekonews.com.pl/pl/0,295,8902,inteligentne_sieci.html

Jeszcze w tym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ogłosi nowy program o wartości 320 milionów złotych, na wsparcie inteligentnych sieci energetycznych (ISE).
W dniu ogłoszenia polskiej prezydencji (1 lipca br), Jan Rączka – Prezes Zarządu NFOŚiGW zaprezentował założenia programu, w którym przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego, zarządzający specjalnymi strefami ekonomicznymi oraz konsorcja naukowo-przemysłowe, w latach 2012-2018, mogą liczyć na dotacje finansowe w wysokości od 30 do 70%. Zostaną one przeznaczone na wdrażanie pilotażowych programów ISE, zakup i montaż energooszczędnego oświetlenia, a także budowę urządzeń magazynujących energię oraz budowę OZE.

Rozwój inteligentnych sieci ma przynieść odbiorcom energii elektrycznej, ciepła, gazu i ciepłej wody użytkowej, dziesięcioprocentowe oszczędności w opłatach ponoszonych na ten cel. To potwierdzone dane – powiedział Wojciech Stawiany – doradca NFOŚiGW – takie oszczędności osiągają odbiorcy energii w krajach starej Unii, gdzie wprowadzono podobne rozwiązania”.

Wg ekspertów, w okresie poprzedzającym wielkie inwestycje w energetyce, zbudowane do tego czasu rozproszone źródła energii a będące elementem ISE, dają szanse na częściowe uzupełnienie spodziewanego niedoboru energii. W przyszłości sieci te stworzą nowe perspektywy, łącząc wytwarzanie energii z procesem przesyłu oraz jej dystrybucją.

Obecnie to 20 procentowa nadwyżka mocy skutecznie zapewnia zwiększone dostawy energii podczas pików energetycznych – dziennego szczytowego poboru energii. Wg ekspertów płynne rozpoznawanie zużycia energii - zapewniające docelowo ISE, w znacznej części może zastąpić ten niezbędny dzisiaj nadmiar mocy. W przyszłości może oznaczać to zmniejszenie kosztów inwestycyjnych.

Wizja ISE – systemu łączącego nie tylko konsumentów z producentami energii ale również nowej grupy prosumentów – czyli odbiorców energii którzy są również jej wytwórcami, tworzy nowe i nieprawdopodobne, aczkolwiek zupełnie realne rozwiązania. W przyszłości inteligentne sieci umożliwią np. pobór mocy do sieci z …popularnych wówczas samochodów elektrycznych.

Zanim do tego dojdzie, program obejmie gospodarstwa domowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, obiekty usługowe i handlowe na obszarach inteligentnych dzielnic, miast czy regionów. Jednakże by dojść do etapu inwestycyjnego należy przeprowadzić kampanie edukacyjne, opracować standardy rozwiązań wykorzystywanych w przyszłości, opracować systemy zarządzające obciążeniami szczytowymi czy integracją opomiarowań. Takie cele wyznaczył Fundusz w nowym programie priorytetowym.

Program ISE to kolejny krok Funduszu po ogłoszonym na początku roku programie „Efektywne wykorzystanie energii w przedsiębiorstwach”, dofinansowujący procesy oszczędzania a tym samym zmniejszania presji na środowisko w tym sektorze. „Inwestowanie w ten proces to jeden z efektywniejszych sposobów uzyskania wymiernych efektów chroniących środowisko” – powiedział Jan Rączka Prezes Zarządu NFOŚiGW. Program Inteligentnych Sieci Energetycznych wpisuje się m.in. w cele pakietu klimatycznego Unii Europejskiej 3x20 oraz Protokołu z Kioto ratyfikowanego przez Polskę w 2002 roku.
 
Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, www.nfosigw.gov.pl,

Zmieniony ( 08.07.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.