Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 172 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow EJ (jądrowa) postęp, przeżytek? arrow Olimpię pochłonęło tsunami
Saturday 04 April 2020 19:52:55.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
       Czy głupota jest grzechem?
==================
youtube czy gugle na Prima Aprilis uniemożliwiło mi komentowanie pod filmikami, nawet moimi. Proszę o kontakt każdego, kto potrafi to ominąć. 
 
W Y S Z U K I W A R K A
Olimpię pochłonęło tsunami Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
13.07.2011.

Olimpię pochłonęło tsunami

 [umieszczam ze względu na pisułki dyletantów (np. Donek i/czy Bronek), że „na Bałtyku nie ma tsunami”. Były - por. np. Sejsmiczny Bałtyk. Ale widać, że na Morzu Egejskim też... MD]

 

http://www.rp.pl/artykul/337506,686844-Olimpie-pokonalo-tsunami.html

Krzysztof Urbański 13-07-2011

Okoliczności zagłady jednego ze sławnych miast starożytności odtworzyli niemieccy badacze

Dumne miasto Hellady z jednym z siedmiu cudów świata starożytnego – posągiem Zeusa dłuta Fidiasza – nie zostało zalane wodami pobliskiej rzeki Kladeos ani zniszczone przez trzęsienie ziemi, jak uważano dotychczas.

Prof. Andreas Vött z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Mainzu w Niemczech wraz z zespołem prowadził badania skutków trzęsień ziemi i tsunami na Półwyspie Bałkańskim w okresie ostatnich 11 tys. lat. Dotychczas uważano, że Olimpia została zniszczona w 551 r. n. e. przez trzęsienie ziemi, a potem zalana przez wody rzeki Kladeos. Ośmiometrowa warstwa piachu pochłonęła miasto wraz z sanktuarium Zeusa.

– Zarówno skład, jak i grubość osadów, jakie znaleźliśmy w Olimpii, nie wskazują na to, że pochodzą z rzeki Kladeos. Jest bardzo mało prawdopodobne, że zniszczenie miasta to efekt działania tego potoku – mówi prof. Andreas Vött.

W ciągu ostatnich 7 tys. lat okolica była wielokrotnie pokrywana osadem. Ślady muszli mięczaków i innych organizmów morskich nie pozostawiły wątpliwości co do ich pochodzenia. Osady transportowane były w głąb lądu z dużą prędkością i energią wlewały się do doliny rzeki Kladeos i miasta położonego 33 metry powyżej poziomu morza. Podczas jednego z ostatnich takich zdarzeń w VI w. n.e. Olimpia została zniszczona.

– W starożytności miasto nie było oddalone o 22 km od morza, jak jest dzisiaj – tłumaczy prof. Vött. – Linia brzegowa przesunięta była osiem lub nawet więcej kilometrów w głąb lądu.

Rzeczpospolita

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.