Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 16 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Gazem!! arrow Pierwszy gaz z łupków popłynie już w sierpniu
Monday 26 October 2020 04:49:22.30.
migawki
 

25.10.20 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”.

Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

 
W Y S Z U K I W A R K A
Pierwszy gaz z łupków popłynie już w sierpniu Drukuj Email
Wpisał: Agnieszka Łakoma   
12.08.2011.

Pierwszy gaz z łupków popłynie już w sierpniu

Agnieszka Łakoma 12-08-2011, http://www.rp.pl/artykul/532645,700728-Gaz-z-lupkow--probne-wydobycie.html

PGNiG uruchamia próbne wydobycie. Ma ono wiele powiedzieć o polskich złożach. Szykuje się przełom w poszukiwaniach gazu łupkowego w Polsce. Rosną też szanse na jego przemysłowe wydobycie.

Przygotowujemy testy produkcyjne i pierwszy gaz może popłynąć jeszcze w tym miesiącu – mówi „Rz" prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski. Dodaje, że do uruchomienia testowej produkcji na skalę przemysłową potrzeba jeszcze czasu.

Szef największej firmy gazowej w Polsce przyznaje jednak, że jest ostrożnym optymistą. Zapowiada też kolejne prace na terenie objętym koncesją należącą do spółki w miejscowości Lubocino koło Wejherowa.

Jeśli odwierty zakończą się sukcesem, w połowie 2012 r. gaz będzie można wykorzystać na przykład do produkcji energii na potrzeby prac prowadzonych na złożu – dodaje Szubski.

To pierwszy duży krok do właściwej eksploatacji. Ale by spółka mogła uruchomić kopalnię, potrzeba więcej odwiertów i tzw. zabiegów szczelinowania.

Wszystko zależeć będzie od tego, jak dużo gazu teraz popłynie – mówi prof. geologii Stanisław Nagy z krakowskiej AGH. Przypomina, że wciąż nie ma pewności, czy wydobycie będzie opłacalne. Trudno też ocenić na podstawie kilku odwiertów, jak duże są w Polsce zasoby, które można będzie wydobyć.

Z łupkami wszyscy wiążą duże nadzieje. Gdyby można było wydobyć tylko 1 procent z prognozowanych przez Amerykanów naszych zasobów, przez pięć lat Polska nie musiałaby w ogóle importować gazu. Teraz głównym dostawcą jest Rosja, która pokrywa ok. 60 proc. naszego popytu. Nic dziwnego, że na łupki liczy też rząd. – Jesteśmy zdeterminowani, by poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego w Polsce stało się faktem – mówił ostatnio premier Donald Tusk.

PGNiG jest potentatem, jeśli chodzi o liczbę koncesji na gaz łupkowy w Polsce, ale równolegle prace prowadzi ok. 30 firm z kraju i zagranicy. Kanadyjska BNK Petroleum i powiązana z amerykańskim gigantem Conoco Phillips firma 3Legs też wykonały na Pomorzu kilka odwiertów. Ich szefowie podkreślają, że gaz w łupkach na pewno jest. Jesienią zaplanowały prace kolejne koncerny. Amerykański Chevron rozpocznie w tym czasie prace na Lubelszczyźnie.

Rzeczpospolita

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.