Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 64 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Gazem!! arrow Pierwszy gaz z łupków popłynie już w sierpniu
Tuesday 14 July 2020 11:26:35.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Pierwszy gaz z łupków popłynie już w sierpniu Drukuj Email
Wpisał: Agnieszka Łakoma   
12.08.2011.

Pierwszy gaz z łupków popłynie już w sierpniu

Agnieszka Łakoma 12-08-2011, http://www.rp.pl/artykul/532645,700728-Gaz-z-lupkow--probne-wydobycie.html

PGNiG uruchamia próbne wydobycie. Ma ono wiele powiedzieć o polskich złożach. Szykuje się przełom w poszukiwaniach gazu łupkowego w Polsce. Rosną też szanse na jego przemysłowe wydobycie.

Przygotowujemy testy produkcyjne i pierwszy gaz może popłynąć jeszcze w tym miesiącu – mówi „Rz" prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski. Dodaje, że do uruchomienia testowej produkcji na skalę przemysłową potrzeba jeszcze czasu.

Szef największej firmy gazowej w Polsce przyznaje jednak, że jest ostrożnym optymistą. Zapowiada też kolejne prace na terenie objętym koncesją należącą do spółki w miejscowości Lubocino koło Wejherowa.

Jeśli odwierty zakończą się sukcesem, w połowie 2012 r. gaz będzie można wykorzystać na przykład do produkcji energii na potrzeby prac prowadzonych na złożu – dodaje Szubski.

To pierwszy duży krok do właściwej eksploatacji. Ale by spółka mogła uruchomić kopalnię, potrzeba więcej odwiertów i tzw. zabiegów szczelinowania.

Wszystko zależeć będzie od tego, jak dużo gazu teraz popłynie – mówi prof. geologii Stanisław Nagy z krakowskiej AGH. Przypomina, że wciąż nie ma pewności, czy wydobycie będzie opłacalne. Trudno też ocenić na podstawie kilku odwiertów, jak duże są w Polsce zasoby, które można będzie wydobyć.

Z łupkami wszyscy wiążą duże nadzieje. Gdyby można było wydobyć tylko 1 procent z prognozowanych przez Amerykanów naszych zasobów, przez pięć lat Polska nie musiałaby w ogóle importować gazu. Teraz głównym dostawcą jest Rosja, która pokrywa ok. 60 proc. naszego popytu. Nic dziwnego, że na łupki liczy też rząd. – Jesteśmy zdeterminowani, by poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego w Polsce stało się faktem – mówił ostatnio premier Donald Tusk.

PGNiG jest potentatem, jeśli chodzi o liczbę koncesji na gaz łupkowy w Polsce, ale równolegle prace prowadzi ok. 30 firm z kraju i zagranicy. Kanadyjska BNK Petroleum i powiązana z amerykańskim gigantem Conoco Phillips firma 3Legs też wykonały na Pomorzu kilka odwiertów. Ich szefowie podkreślają, że gaz w łupkach na pewno jest. Jesienią zaplanowały prace kolejne koncerny. Amerykański Chevron rozpocznie w tym czasie prace na Lubelszczyźnie.

Rzeczpospolita

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.