Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 97 gości
S T A R T arrow PUBLICYŚCI arrow Izabeli Falzmannowej 2011 arrow Po Ochotnicy sobie tuptam
Tuesday 26 May 2020 12:34:47.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Po Ochotnicy sobie tuptam Drukuj Email
Wpisał: Iza Brodacka   
27.08.2011.

Po Ochotnicy sobie tuptam

Zapytałam czy jest zmęczony. "Ni, ino bacem cobyście się babko nie sp...li".- odparł.

 

Iza Brodacka

Wiele razy spotkałam się z twierdzeniem, że współcześnie tylko wieś jest w stanie przenieść rycerskie wartości.

Nadal nurtuje mnie kwestia wychowania dzieci. Kilka dni temu schodziłyśmy Lubańskim po wieczornym spacerze. (Kto zna Ochotnicę wie gdzie to jest, a kto nie zna - to bez znaczenia). U państwa Grzywnowiczów, w ogromnym nowym domu od kilku lat instalują się kolonie. Dzieciaki nigdzie nie chodzą, najwyżej do centrum wsi na zakupy. Gdy przechodziliśmy, poraził nas potworny łomot i błyski kolorowych świateł. Na piętrze odbywała się codzienna dyskoteka.

Następny dzień spędziliśmy na grzybobraniu w stromych lasach wąwozu Kudowe. Towarzyszył nam sześcioletni prawnuk gospodarzy Tomek (prawnuk- nie wnuk i 6 nie 5 letni, prostuję dla ścisłości). Zabałaganiliśmy do nocy i musieliśmy schodzić po ciemku stromą, kamienistą drogą, która- jak to w Gorcach- była właściwie łożyskiem potoku, albo rynną dla zwożenia drzewa. Szłam ostatnia, a Tomek co chwila się oglądał. Zapytałam czy jest zmęczony. "Ni, ino bacem cobyście się babko nie sp...li".- odparł.

Uświadomiłam sobie, że sześcioletnie dzieci różnych moich znajomych, jeżdżą na wakacje samochodem, przypięte w fotelikach i rodzice pokazują im: " zobacz, krówka- muu". Znam takie, które do 4 roku życia paradują w pampersie i z buteleczką w ręku. A tu dojrzały, opiekuńczy facet, który wszędzie umie trafić, rozpala w mig ognisko, nie boi się ciemności i zabłądzenia. I to bez treningu współżycia z grupą, bez obozów harcerskich czy surwiwalowych. Wychowany w zwykłej, porządnej, wielodzietnej rodzinie. Poczułam się trochę nieswojo, że zostałam najsłabszym ogniwem wycieczki, ale zachowanie Tomka rozczuliło mnie.

Wiele razy spotkałam się z twierdzeniem, że współcześnie tylko wieś jest w stanie przenieść rycerskie wartości.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.