Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 26 gości
S T A R T arrow Kościół arrow Ważne ale różne arrow Nie będzie szybkiej beatyfikacji papieża (JPII)
Sunday 31 May 2020 01:22:12.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Nie będzie szybkiej beatyfikacji papieża (JPII) Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
20.02.2008.

Nie będzie szybkiej beatyfikacji papieża (JPII)

Wbrew oczekiwaniom wielu Polaków 2 kwietnia – w trzecią rocznicę śmierci – Jan Paweł II nie zostanie ogłoszony błogosławionym. – Nie – odpowiedział kategorycznie dziennikarzom prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Jose Saraiva Martins.

Portugalski kardynał wykluczył wczoraj przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego Polaka. Podkreślił, że cały proces będzie przebiegał normalnym trybem. – Nawet wielka liczba cudów przypisywanych wstawiennictwu kandydata na ołtarze nie wystarczy do beatyfikacji – powiedział w Watykanie. Przyznał, że papież Benedykt XVI zgodził się jedynie na szybki termin otwarcia procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, ale nie na jego przyspieszenie.

Kardynał Martins przedstawił 86-stronicową broszurę „Sanctorum Mater” – swoistą instrukcję dla biskupów diecezjalnych z dokładnymi wskazówkami, jak ma przebiegać pierwsza faza procesów beatyfikacyjnych, oraz normami, których należy przestrzegać. – Warunkiem otwarcia procesu beatyfikacyjnego jest autentyczna opinia o świętości, a nie tylko ta wykreowana przez media – oświadczył kardynał Saraiva Martins.

W dokumencie nie ma – wbrew zapowiedziom – nowych zasad, ale Watykan tłumaczy, że był on potrzebny, bo nie we wszystkich diecezjach i nie we wszystkich procesach beatyfikacyjnych przestrzegano zasad ustanowionych przez Jana Pawła II 25 lat temu. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych nieraz musiała prosić diecezje o poprawienie błędów. W czasie pontyfikatu Jana Pawła II beatyfikowanych zostało 1340 osób.
źródło : Rzeczpospolita, 20.II.08

[No i dobrze. Adm.] 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.