Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 73 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Wiatrem! arrow Farmy wiatrowe a technologia stealth i RADARY wojskowe
Wednesday 27 May 2020 11:10:39.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Farmy wiatrowe a technologia stealth i RADARY wojskowe Drukuj Email
Wpisał: ekonews   
26.09.2011.

Farmy wiatrowe a technologia stealth i RADARY wojskowe

Farmy wiatrowe powodują zakłócenia. Czy jest na to sposób?


2011-09-23 http://www.ekonews.com.pl/pl/?aid=9285&test=true

Jednym z największych przeciwników turbin wiatrowych w wielu krajach jest armia. Wojskowym przeszkadza to, że turbiny powodują zakłócenia w pracy radarów. Problem ten dotyka szczególnie morskich farm wiatrowych, ze względu na rozlokowane zwykle na wybrzeżu radarowe systemy wczesnego ostrzegania. Czy Vestas znalazł rozwiązanie?

Ostatnio Vestas ogłosił przeprowadzenie udanych testów pełno wymiarowego wirnika turbiny wiatrowej z właściwością ukrywania przed systemami radarowymi, który produkuje bardzo niewielki sygnał radarowy (echo md). Osiągnięcie tego etapu, tworzy dobra perspektywę dla przyszłego rozwoju wirników o niskiej zdolności do generowania zakłóceń radarowych. Według Vestas wpływ wirników na zakłócenie pracy radarów to problem, który spowodował wstrzymanie lub uniemożliwienia rozwoju około 20 GW energii wiatrowej, w projektach na całym świecie. Badany wirnik osiągnął 99% redukcji radarowego echa, lub 20 dB, w porównaniu do standardowych wirników. Używana do testów turbina wiatrowa to model V90.

Vestas osiągnęła tego rodzaju wynik, za pomocą dostosowania wojskowych technologii stealth stosowanych w samolotach. Materiały absorbujące sygnał radarów zostały włączone do procesu produkcyjnego, dostrojony do pracy w częstotliwościach wykorzystywanych w lotnictwie i marynarce. Wydajność turbiny wiatrowej nie została zmniejszona. Ten zakończony z powodzeniem test, jest kamieniem milowym oraz stanowi kulminację około pięciu lat badań przeprowadzonych przez Vestas we współpracy z QinetiQ.

W ostatnich latach trwały również inne prace w walce z problemem zakłóceń radaru przez turbiny wiatrowe. Prace te w dużej mierze skupiały się nad znalezieniem właściwego sposób wyboru miejsca dla posadowienia turbin wiatrowych, aby lepiej wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu i "ukryć" turbiny wiatrowe przed radarami. Pierwszy raz jednak, udało się sprawić, aby elementy turbin wiatrowych stały się faktycznie częścią rozwiązania problemu zakłóceń radarów.

Źródło: www.energiawiatru.eu ,

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.