Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 72 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow Izrael arrow Mossad: szczytny cel rabunku: Biblia
Wednesday 23 September 2020 21:35:00.30.
migawki
 

  26.09.20 Bielsko Biała – comiesięczna Msza święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

26.09.20 Kielce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

27.09.20 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

25/26.09 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. CII – czyli sto drugie !!

Przypominamy, że NIE MA obowiązku noszenia maseczek ani w przestrzeni publicznej, ani w pomieszczeniach zamkniętych (także w kościołach), o ile osoba nienosząca maseczki ma na przykład stany lękowe, lub "trudności w oddychaniu", przy czym NIE MUSI posiadać żadnego zaświadczenia w tej sprawie.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Mossad: szczytny cel rabunku: Biblia Drukuj Email
Wpisał: Piotr Zychowicz   
10.10.2011.

Mossad: szczytny cel rabunku: Biblia

Jak Mossad wykradł bezcenne rękopisy

Piotr Zychowicz 08-10-2011, W-jaki-sposob-Biblie-z-Damaszku

Kolekcja – zwana Koronami Damaszku – składa się z 11 egzemplarzy Starego Testamentu spisanych ręcznie po hebrajsku około dziesięciu wieków temu. Misternie wykaligrafowane litery zostały opatrzone złoconymi ornamentami. Bezcenne dzieła sztuki stworzono w różnych miejscach Bliskiego Wschodu i Europy, skąd trafiły do synagog w Damaszku.

Uważane są za jedne z najstarszych i najlepiej zachowanych biblijnych rękopisów na świecie. Kilka z nich zostało właśnie przez kilka godzin pokazanych zwiedzającym w Bibliotece Narodowej w  Jerozolimie. Ekspozycja wywołała olbrzymie zainteresowanie. Przy okazji pojawiło się jednak pytanie, w jaki sposób Biblie z Damaszku znalazły się w Izraelu.

Zagadkę wyjaśnił dziennik „Jedijot Achronot". Okazuje się, że księgi zostały wywiezione z Syrii w połowie lat 90. podczas tajnej, brawurowej operacji Mossadu. Agenci w zalakowanym szarym kontenerze wywieźli je do USA, skąd trafiły do państwa żydowskiego.

To była naprawdę niesamowita akcja. Wykonana perfekcyjnie mimo olbrzymiego ryzyka. Jeden nieostrożny ruch mógł spowodować katastrofę – powiedział „Rz" Rafi Eitan, legendarny oficer Mossadu, który w latach 60. pojmał w Argentynie Adolfa Eichmanna. – A co najważniejsze, ta operacja miała szczytny cel. To są żydowskie księgi i powinny być w żydowskiej ojczyźnie. Bóg jeden wie, co stałoby się z nimi w Syrii.

Rozkaz przeprowadzenia operacji wydał w 1995 roku nieżyjący już premier Icchak Rabin. Właśnie wtedy pod presją świata Syria zgodziła się na wypuszczenie ostatnich Żydów (większość uciekła już w 1948 roku, gdy powstał Izrael). Rabin uznał, że święte księgi nie mogą pozostać w rękach  nieprzychylnego Izraelowi arabskiego dyktatora.

Dzieła sztuki, choć rzadko są wykradane, często stają się przedmiotem sporów między państwami. Egipt domaga się od Brytyjczyków zwrotu archeologicznych eksponatów pochodzących z czasów faraonów, a Pekin starał się zablokować aukcję chińskich rzeźb w paryskim domu aukcyjnym.

Zmieniony ( 10.10.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.