Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 117 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Gazem!! arrow Jak zapisze się "Nord Stream"
Tuesday 27 October 2020 13:59:37.30.
migawki
 

30/31.10 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę

Wielce Czcigodny Premierze i Ministrze „Zdrowia” ! Demonstranci pytali : „Premierze, czy istnieje sranie bezobjawowe?” . A po karetkach policji skakał wasz prowok - zdjęcia mogę dostarczyć.

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”. Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

A fekalia Trzaskowskiego systematycznie, po cichu dalej ubogacają Wisłę.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Jak zapisze się "Nord Stream" Drukuj Email
Wpisał: naszdziennik   
08.11.2011.

Jak zapisze się "Nord Stream"

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20111108&typ=po&id=po07.txt

Niemcy i Rosjanie dopięli swego: dzisiaj (8.11.2011 md) z wielką pompą zostanie uruchomiony gazociąg Nord Stream. Ta inwestycja stanowi wręcz klasyczny przykład tego, jak nieskuteczna jest polska polityka zagraniczna, ponieważ budowa gazociągu po dnie Bałtyku została przeprowadzona wbrew naszym interesom ekonomicznym i politycznym. Przede wszystkim, co w Polsce wiedzą wszyscy, rura zablokuje rozwój portu w Świnoujściu, do którego nie będą mogły zawijać największe statki z powodu płytkiego toru wodnego, ograniczonego przez gazociąg. A jeśli przy okazji utrudni to transport skroplonego gazu do świnoujskiego gazoportu, pod znakiem zapytania stanie dywersyfikacja dostaw błękitnego paliwa do Polski.

Sprawa nie budzi już w Polsce takich emocji, jak jeszcze na początku roku, najwyraźniej uznaliśmy, że i tak już w kwestii budowy nic nie wskóramy, więc nie warto kruszyć kopii. Lepiej budować "przyjazne relacje" z Niemcami i Rosją. Takie nastawienie opinii publicznej i większości mediów sprzyjało rządowi, który nie musiał odpowiadać na trudne pytania o obronę polskiej racji stanu. Jeśli jednak za kilkadziesiąt lat historycy będą opisywali historię Nord Streamu, to z pewnością będzie to dla nich jeden z najbardziej wymownych przykładów nieudolności naszych władz. Bo ten gazociąg to spektakularna klęska ekipy Donalda Tuska.
Być może Polska była za słaba na to, by mogła sama zablokować niemiecko-rosyjską inwestycję, ale też premier Tusk i jego ministrowie niewiele robili, żeby inną drogą wymusić takie poprowadzenie gazociągu, by nie stanowił on przeszkody w pogłębieniu toru wodnego do Świnoujścia. Nie potrafiliśmy zbudować koalicji państw leżących nad Bałtykiem, na co była jeszcze kilka lat temu szansa. Można było wymusić na Niemcach i Rosjanach poprowadzenie gazociągu w taki sposób, aby interesy wszystkich krajów były respektowane w równym stopniu. A ściślej - państwa bałtyckie wyrażały chęć takiej współpracy, jednak Polska nie podjęła wyzwania. Dlatego Finowie czy Szwedzi zadbali sami o swoje interesy, gdy nie mogli liczyć na pomoc Warszawy. Można powiedzieć, że to nic nowego, gdyż akurat ten rząd ma jakąś awersję do podejmowania roli regionalnego lidera. Nowe państwa członkowskie Unii Europejskiej liczyły choćby na to, że to Warszawa będzie liderem byłych państw komunistycznych, które weszły do Wspólnoty, a teraz mają tożsame interesy wobec Brukseli. Ale i tutaj jesteśmy bierni, nie chcemy się tego podjąć.
Gazociąg Północny będzie dla historyków również jednym z najbardziej wymownych dowodów na polityczną naiwność *) premiera Donalda Tuska i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, którzy za dobrą monetę brali zapewnienia Niemców, że inwestycja nie będzie zagrażała polskim portom, w tym budowanemu teraz gazoportowi w Świnoujściu. Niemcy zaś jedno mówili, a drugie robili. Robili to, co sobie wcześniej zaplanowali, to, co było korzystne dla nich, a nie dla Polski. Dali nam lekcję robienia prawdziwej polityki - nie pierwszy raz zresztą. Kiedy wreszcie rząd zacznie wyciągać wnioski?

--------------------------------------

*) Tak musi zapewne pisać dziennikarz. Dla eksperta od strategii energetycznych ocena jest inna: To zdrada stanu, musi być sądzona jako taka. Mirosław Dakowski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.