Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 117 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow EJ (jądrowa) postęp, przeżytek? arrow BELGIA: Kolejny kraj zamyka elektrownie jądrowe
Tuesday 07 April 2020 11:56:15.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
       Czy głupota jest grzechem?
 
W Y S Z U K I W A R K A
BELGIA: Kolejny kraj zamyka elektrownie jądrowe Drukuj Email
Wpisał: ekonews   
09.11.2011.

BELGIA: Kolejny kraj zamyka elektrownie jądrowe

[ A jeszcze niedawno Belgia podawana była przez propagandystów EJ jako „kraj wiodący”... MD]


2011-11-08 http://www.ekonews.com.pl/pl/?aid=9524&test=true

 

Informacje o zamknięciu elektrowni jądrowej podał portal Euroactive.pl. Czytamy na stronie serwisu, że przyszła belgijska koalicja rządowa osiągnęła porozumienie w sprawie wyłączenia dwóch ostatnich elektrowni jądrowych. Plan zamknięcia do 2015 r. trzech najstarszych reaktorów i całkowitego wycofania się z programu energetyki jądrowej do w 2025 roku jest uzależniony od znalezienia alternatywy dla pozyskiwanej w ten sposób energii, aby zapobiec niedoborom.

„Belgia, która ma siedem reaktorów jądrowych w dwóch elektrowniach, od dawna rozważa możliwość pełnego wyjścia z energetyki jądrowej. Już w 2003 roku przyjęto tam ustawę, która zakłada, że stopniowe zamykanie reaktorów w obu belgijskich elektrowniach jądrowych rozpocznie się w 2015 r.

Według najnowszych dostępnych Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2009 roku energetyka jądrowa dostarczała 55 proc. energii elektrycznej produkowanej w tym kraju.

"Pytanie brzmi: czy do 2015 r. znajdzie się dostateczna ilość energii z innych źródeł. Zgodnie z danymi belgijskiego regulatora rynku energii CREG nie znajdzie się", mówi Johan Albrecht, analityk polityki ochrony środowiska i energetyki w Itinera Thinktank. Według niego szanse powodzenia tego planu będą zależeć również od przyszłego rozwoju gospodarki.

Widmo Fukushimy


Społeczna niechęć wobec energetyki jądrowej wzrosła po katastrofie nuklearnej w Japonii na początku tego roku. W jej wyniku największa gospodarka w Europie, Niemcy, zapowiedziała zamknięcie wszystkich swoich elektrowni atomowych do roku 2022. Produkcja energii jądrowej nie wiąże się z emisją CO2 i powstały obawy, że niemieckie plany spowodują znaczący wzrost zużycia bardziej szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych.

Dwie belgijskie elektrownie jądrowe są obsługiwane przez Electrabel. Rival SPE, w którym francuski koncern EDF jest właścicielem 63,5 proc., dysponuje około 7 proc. akcji. EDF jest bezpośrednim właścicielem około 8 proc. akcji elektrowni.

Koncern Electrabel zapowiedział w poniedziałek, że nie chce się wypowiadać w sprawie rezygnacji Belgii z programu energetyki jądrowej, gdyż jak dotychczas nie otrzymał oficjalnego potwierdzenia. GDF Suez i EDF również nie chciały komentować tej decyzji.

Belgia będzie teraz negocjować z inwestorami, w jaki sposób można będzie znaleźć możliwości zastąpienia 5860 MW, które zostaną utracone w przypadku zamknięcia obu elektrowni jądrowych w Doel i Tihange.

"Rząd będzie aktywnie szukać nowych inwestorów i miejsc, które są jeszcze niewykorzystane, aby zobaczyć, co można zrobić", powiedziała rzeczniczka rządu.” – jak podaje www.euractiv.pl .

Źródło: EurActiv.pl, www.euractiv.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.