Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 9 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow Zdrowie - od 2010r. arrow Receptą - w pacjenta. I w lekarza
Wednesday 03 June 2020 00:59:10.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Receptą - w pacjenta. I w lekarza Drukuj Email
Wpisał: Mariusz Kamieniecki   
17.11.2011.

Receptą - w pacjenta. I w lekarza

Recepta na pacjenta

Wystawienie recepty na lek refundowany będzie aktem cywilnej odwagi albo nieświadomości - twierdzi Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, który protestuje przeciwko nowemu wzorowi recept

Mariusz Kamieniecki http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20111117&typ=po&id=po27.txt

Resort zdrowia zdecydował, że lekarz będzie miał obowiązek wpisywania m.in. informacji o odpłatności pacjenta za leki. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podnoszą, że to próba zniesienia refundacji i zrzucenia odpowiedzialności za to na samych lekarzy.

Obecnie na receptach figuruje m.in. adres pacjenta, jego numer PESEL, identyfikator oddziału NFZ właściwego dla miejsca zamieszkania pacjenta, data wystawienia i realizacji oraz dane osoby wystawiającej receptę. Na nowej recepcie obok nazwy leku znajdzie się także informacja o odpłatności pacjenta za leki: 100, 50 lub 30 proc., oraz informacja o jego wieku. Dla leków bezpłatnych będzie obowiązywał symbol "B", a dla leków zryczałtowanych - "R". Lekarze jak dotychczas będą mogli wystawić trzy recepty na bezpośrednio następujące po sobie 30-dniowe okresy stosowania, określając na każdej z nich dzień, od którego może nastąpić realizacja recepty. Obawy środowisk medycznych budzą przepisy dotyczące kontroli wystawiania recept. Chodzi zwłaszcza o kary finansowe dla lekarzy za wypisanie recepty nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z uprawnieniami danego pacjenta bądź też niezgodnej z listą leków refundowanych, która również ma zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku. W przypadku wystawienia recepty osobie nieuprawnionej lekarz oprócz kary będzie zmuszony zwrócić z własnej kieszeni kwotę refundacji.

Sankcjami finansowymi będą też zagrożeni aptekarze. W świetle nowych przepisów nie wolno im zrealizować źle wystawionej recepty. Dotyczy to sytuacji, kiedy np. recepta nie będzie posiadała określonego wymiaru, pieczątka będzie rozmyta bądź gdy recepta będzie nieczytelna lub nieczytelny będzie podpis lekarza. Ma to ograniczyć błędy. Za zrealizowanie źle wystawionej recepty będzie grozić kilkusetzłotowa kara, ponadto apteka nie otrzyma refundacji za leki.

Wiek w PESEL

Zdaniem posła Bolesława Piechy (PiS), aptekarze staną się kontrolerami, którzy będą zmuszeni sprawdzać, czy na recepcie wypisano, i to prawidłowo, wszystkie dane. - Recepta będzie nieważna, jeżeli nie wypisano na niej wieku dziecka, mimo iż wypisano PESEL. Przeciętnie inteligentny aptekarz, lekarz, obywatel wie, że PESEL na początku zawiera datę urodzenia pacjenta. Szkoda niestety, że nie wie tego urzędnik NFZ - dziwi się poseł Piecha, który negatywnie ocenia urzędniczą nadgorliwość.

Czy nowe recepty rzeczywiście ograniczą liczbę nadużyć? W przekonaniu parlamentarzysty, Ministerstwo Zdrowia czy NFZ, dopatrując się braku kropki czy przecinka, tak naprawdę szukają dziury w całym, stosując nieżyciowe przepisy. Jak dodaje, jeżeli ktoś będzie miał zamiar oszukania państwa, to sama recepta na pewno nie będzie zawierała błędów. A do wykrywania nadużyć już są powołane odpowiednie służby: pracownicy kontroli NFZ, policja czy prokuratura.

Pomysł, jaki forsują MZ i NFZ, to próba zmierzenia się z trudną kwestią w ustawie refundacyjnej, według której nie można przekroczyć budżetu na refundację leków. - Twórcy ustawy refundacyjnej wiedzą, że inflacja dotyczy także cen leków. Jednak żeby się zmieścić w rygorystycznie ustalonym wcześniej przedziale, będą szukać każdej możliwości, by przerzucić odpowiedzialność na lekarzy, aptekarzy, a w konsekwencji na pacjentów - uważa poseł Piecha. Złapanie lekarza na jakiejkolwiek nieprawidłowości może usprawiedliwiać niewydanie środków publicznych na refundację.

Prawnik w każdym gabinecie
Przepisy dotyczące kontroli wystawiania recept ujednolicone z zapisami ustawy refundacyjnej krytykuje Naczelna Rada Lekarska. Medykom nie podoba się próba przerzucenia kosztów refundacji leków właśnie na nich. Stąd protesty w tej sprawie narastają. - Jesteśmy dla Ministerstwa Zdrowia wrogiem publicznym, a to, co resort przedłożył, można nazwać aktem wrogości skierowanej przeciwko środowisku lekarskiemu - ocenia dr Zdzisław Szramik, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Jego zdaniem, żeby przebrnąć przez gąszcz biurokratycznych przepisów narzuconych przez ustawodawcę, każdy lekarz powinien zatrudnić prawnika, który pomógłby mu się obronić przed czekającymi go restrykcjami. - Bez prawnika ani rusz. Na receptach pojawią się symbole różnego rodzaju uprawnień do refundacji, począwszy od dzieci do 18. roku życia, poprzez partyzantów z lasów lubelskich czy Puszczy Kampinoskiej. To wszystko jest chore - ocenia lekarz. I dodaje, że ustawa refundacyjna w nowym kształcie i wydane na jej podstawie rozporządzenie są antylekarskie, a wystawienie przez lekarza recepty na lek refundowany będzie aktem cywilnej odwagi albo nieświadomości. - Jeżeli stan prawny się nie zmieni, to nie będziemy wypisywać recept na leki refundowane. Poinformujemy o zagrożeniach z tym związanych i kto za ten bałagan odpowiada. Będziemy odsyłać pacjentów po refundacje do oddziałów NFZ. Może wówczas ktoś pójdzie po rozum do głowy i zmieni szkodliwe przepisy - przewiduje dr Szramik. Dotychczasowe wzory recept mają obowiązywać do 30 czerwca 2012 roku. Potem będą tylko te nowe, a za dwa lata, z chwilą wejścia w życie systemu informatycznego, który obejmie każdego pacjenta, recepty papierowe mają zniknąć.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.