Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 89 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow POLSKA po "wyborach" arrow Na informacji premiera o KGHM Skarb Państwa stracił 1,5 mld zł? Czy więcej?
Sunday 19 January 2020 19:14:26.28.
W Y S Z U K I W A R K A
Na informacji premiera o KGHM Skarb Państwa stracił 1,5 mld zł? Czy więcej? Drukuj Email
Wpisał: Rzepa   
19.11.2011.

Na informacji premiera o KGHM Skarb Państwa stracił 1,5 mld zł? Czy więcej?

Z artykułu Rzepy: http://www.rp.pl/artykul/16,756925-Glosowanie-nad-wotum-zaufania-dla-rzadu.html

...Wczoraj Antoni Macierewicz (PiS) pytał wczoraj, kto "skorzystał z wystąpienia" premiera mówiącego o podatku od kopalin i "kto wiedział, że premier użyje tej informacji". Według Macierewicza spowodowała ona spadek wartości KGHM o 2,5 mld zł. Marek Balt (SLD) mówiąc o spadku wartości akcji KGHM, podał kwotę 4 mld zł i pytał, ile stracił na tym Skarb Państwa.

Dziś przed wystąpieniem premiera o głos poprosił Zbigniew Kuźmiuk. - W imieniu klubu PiS chciałem złożyć wniosek formalny o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów. Chodzi o rozszerzenie porządku obrad o wyjaśnienia premiera dotyczące wczorajszego wydarzenia na Giełdzie Papierów Wartościowych - powiedział.

Jego zdaniem, po informacji premiera o dodatkowym obciążeniu opłatą eksploatacyjną KGHM, akcje tego przedsiębiorstwa spadły w ciągu kilkudziesięciu minut o 4 mld zł. Jak mówił, Skarb Państwa ma w tym przedsiębiorstwie ponad 30 proc. akcji, a więc - dodał - stracił 1,5 mld zł.

- To jest kwota identyczna z tą, jaką pan premier chce zaoszczędzić na likwidacji ulgi internetowej w ciągu czterech lat - ocenił. - Chodzi o to, żebyśmy się dowiedzieli, kto wiedział wcześniej o tej informacji i kto na tym zarobił - mówił.

Przeciwko zwołaniu przerwy głosowało 233 posłów, za było 161, a 3 wstrzymało się od głosu.

Tusk zapewnił, że kontaktował się z szefostwem warszawskiej giełdy. Nie zanotowano podejrzanych operacji - zapewnił. Przed wystąpieniem było 20 operacji na sekundę dotyczących akcji KGHM. Po nim ich liczba wzrosła do 400 na sekundę. - Przykro mi, że podczas tej debaty muszą państwo pobierać tak elementarne lekcje ekonomii. Kto mógł na tym zarobić? Czy potrzebna będzie ochrona kontrwywiadowcza? Komisja śledcza? Wierzyć mi się nie chce, że ktoś może tak komentować zapowiedzi zmian w ustawie. Jak wyobrażacie sobie przyjmowanie zmiany, które podlegają konsultacjom społecznym, z ochroną kontrwywiadowczą? - mówił.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.