Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 23 gości
S T A R T arrow Kościół arrow ks. Małkowski pisze i mówi arrow Jeszcze Polska nie zginęła, chociaż ginie
Friday 28 February 2020 02:35:11.28.
W Y S Z U K I W A R K A
Jeszcze Polska nie zginęła, chociaż ginie Drukuj Email
Wpisał: Ks. Sta­ni­sław Mał­kow­ski   
27.11.2011.

Jeszcze Polska nie zginęła, chociaż ginie

Ks. Sta­ni­sław Mał­kow­ski, li­sto­pa­d 2011  Warszawska Gazeta

 

Pytanie o motyw i cel sprzeciwu wobec nie liczącej się z prawem Bożym władzy albo kolaboracji z nią, a następnie pytanie o sens negocjacji z terrorystą albo wspólnictwa z nim, wymaga myślenia i szukania prawdy. Właśnie w imię prawdy trzeba rozróżniać motywy i cele czyjegoś postępowania, o co chodzi dzisiejszym kłamcom i złoczyńcom działającym na szkodę Polski oraz ich współpracownikom. 

 

 

 

Słuchałem kilka lat temu 8-go maja homilii młodego dominikanina. Kaznodzieja zestawił św. Stanisława biskupa - męczennika z Władysławem Bartoszewskim. Wspólnym mianownikiem obu postaci okazała się według homilety przyzwoitość zawarta w tytule książki wyróżnionego bohatera (choć jeszcze nie świętego): „Warto być przyzwoitym” . Inny kaznodzieja (zresztą biskup) porównał postawę sługi Bożego ks. prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego z postawą Jacka Kuronia, gdy ujawniła się zawartość szafy Lesiaka: warto, a nawet trzeba było rozmawiać z komunistami. Pytanie o motyw i cel sprzeciwu wobec nie liczącej się z prawem Bożym władzy albo kolaboracji z nią, a następnie pytanie o sens negocjacji z terrorystą albo wspólnictwa z nim, wymaga myślenia i szukania prawdy. Właśnie w imię prawdy trzeba rozróżniać motywy i cele czyjegoś postępowania, o co chodzi dzisiejszym kłamcom i złoczyńcom działającym na szkodę Polski oraz ich współpracownikom.  Po owocach poznajemy rodzaj i jakość drzewa. Jest drzewo Krzyża, które daje owoce życia, jest drzewo samowolnego decydowania, co jest dobre a co złe, które daje owoce śmierci. „Kładę przed wami życie i śmierć (…), wybierajcie więc życie, abyście żyli.” - mówi Mojżesz w imieniu Boga (Ks. Powt. Pr. 30,19) .

       Boże wezwanie na koniec roku liturgicznego i początek Adwentu określa motyw i cel naszych decyzji i wyborów. Koniec świata, czyli kres doczesności i początek wieczności spełnia się wśród znaków wobec których trzeba się opowiedzieć po jednej albo po drugiej stronie, po stronie ziemi, która usuwa się spod nóg albo po stronie Nieba, które zstępuje na Ziemię, po stronie śmierci albo życia. Są znaki, które zwiastują ludzką bezsilność, bezradność wobec sił nie do opanowania przez człowieka. Są też znaki nadziei ukazujące moc z wysoka.

       Szczególnym polskim doświadczeniem dzisiejszego czasu jest brak oparcia w tym, co widać. Czy nie jest to wezwanie, aby szukać oparcia w tym, czego nie widać? Gdy ludzkie środki  zawodzą, szukamy środków niezawodnych. I takie daje nam Bóg w postaci modlitwy, pokuty, nawrócenia, Krucjaty Różańcowej, poddania się najwyższej władzy Jezusa Króla Polski.

       Jezus przychodzi w Adwencie jako Boże Dzieciątko, ukryte pod sercem Maryi Matki. Gdy Dzieciątko się urodzi, od razu stanie się znakiem wspólnoty i znakiem sprzeciwu. Jedni z miłością oddadzą Dzieciątku pokłon, inni spróbują Je zabić. Dzieciątko Jezus jest w drodze. Król nadchodzi. Adwentowe przygotowanie do spotkania się z Chrystusem może stać się  narodowymi rekolekcjami przed upragnioną intronizacją Jezusa na Króla Polski. Społeczne panowanie Jezusa Chrystusa było darem odrzuconym przez naród wybrany, przez przywódców Izraela. Czy ten dar przyjmą Polacy, aby Polska żyła w drodze ku Wiecznej Ojczyźnie? Uznanie władzy Jezusa tak, jak to uczynili trzej królowie, wprowadza właściwy porządek społeczny, polityczny, państwowy, wszelki.

Czy Polacy wybiorą władze, które nas uratują i obronią, czy wybiorą (a niestety już w dużej mierze wybrali) władze, które nas zniszczą. Czas nagli. Jeszcze Polska nie zginęła.  

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.