Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 119 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow relacje z "wojny" i podziemia arrow Konfederacja Młodej Polski "Rokosz"
Wednesday 02 December 2020 13:48:06.31.
migawki
 

12.12.2020 Dzień wielkiej modlitw różańcowej za Polskę – procesje różańcowe w naszych parafiach.

Wezwanie do postu i modlitwy w czasie Adwentu 2020 roku

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

Połajanki w łże-prawicy: - W negocjacjach nie można być, za przeproszeniem, "miękiszonem", trzeba być twardym, trzeba potrafić dbać o interesy własnego kraju, Polski - mówił Ziobro w kontekście prowadzonych przez premiera Morawieckiego negocjacji wokół budżetu UE i mechanizmu praworządności.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Konfederacja Młodej Polski "Rokosz" Drukuj Email
Wpisał: Peter Raina   
30.11.2011.

Konfederacja Młodej Polski „Rokosz”

 

(wystąpienie dr Petera Rainy w Poznaniu, w dniu 12 maja 2008 r.,

w siedzibie ZR Wielkopolska NSZZ „Solidarność”).

 

            Konfederacja Młodej Polski „Rokosz” - podziemna organizacja niepodległościowa młodzieży szkół średnich Poznania, posługująca się również kryptonimem „Warta” została założona 3 stycznia 1981 roku, a więc jeszcze długo przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce, i aktywnie działała do czasu rozbicia jej przez Służbę Bezpieczeństwa w 1984 roku.

         Założycielem i przywódcą „Rokoszu” był Wojciech Nowak (pseudonim „Alfa”), uczeń poznańskiego VIII Liceum Ogólnokształcącego. Jako założycieli i gremium kierownicze organizacji możemy wymienić: Pawła Kozackiego (ps. „Hades”), Marka Gapińskiego (ps. „Kolumb”), Krzysztofa Korzeniowskiego (ps. „Rutek”) i Szymona Webera (ps. „Ryszard”). W okresie swego największego rozkwitu, za jaki możemy uznać przełom lat 1983-1984 organizacja skupiła około 100 osób - uczniów szkół średnich i studentów. Przy wstępowaniu do organizacji kandydat składał przysięgę.

         Organizacja utrzymywała kontakt z innymi podziemnymi strukturami działającymi w ówczesnym Poznaniu: Szkolnymi Kołami Oporu Społecznego – tzw. SKOSami (tu można postawić tezę iż organizacja ta została założona przez członków, lub byłych członków KMP „Rokosz”), środowiskiem prężnego pisma podziemnego „Obserwator Wielkopolski” oraz poznańskim oddziałem Organizacji „Solidarność Walcząca”. Polaryzację stanowisk politycznych dwóch ówczesnych podziemnych struktur młodzieżowych działających w Poznaniu: KMP „Rokosz” i SKOS dobrze oddają zeznania aresztowanego w sprawie Konfederacji Dariusza Jędraszaka, gdzie mówi on o „radykalnym charakterze 'Warty' i liberalno-katolickim SKOSów”. Co rozumiał on przez ów „radykalny charakter”? - „bezkompromisowość i dynamikę, działanie przeciwko kolaborantom, możliwość represji fizycznych wobec tych osób”. Potwierdzają to zeznania Krzysztofa Korzeniowskiego, który mówi iż KMP „Rokosz” planowała zorganizować szkolenie w Puszczy Nadnoteckiej ze „strzelania, rzutu granatem, taktyki walki”. Organizacja planowała również pobicie lub złamanie ręki prokuratorowi z Bydgoszczy wysługującego się komunistom.

         Konfederacja przeprowadziła szereg akcji, które odbiły się głośnym echem wśród mieszkańców miasta Poznania: wyliczyć tu możemy przede wszystkim akcję „Kolaborant” polegającą na malowaniu w miejscach publicznych nazwisk nauczycieli popierających stan wojenny i represje wobec uczniów; akcję „Barak” - równoczesne wymalowanie w wielu szkołach średnich „antysocjalistycznych napisów”; oraz najbardziej spektakularnych wykonanych przez Jacka Andrzejewskiego (ps. „Alfred”) i Marka Gapińskiego: wysadzenie w dniu 4 lutego 1982 r. za pomocą ładunku wybuchowego gabloty propagandowej PZPR w przejściu podziemnym pod rondem Kaponiera; zerwanie w dniu 13 kwietnia 1982 r. na dachu gmachu Komitetu Wojewódzkiego PZPR czerwonej flagi i zawieszenie nowej z napisem „Solidarność”; w tym samym 1982 roku umieszczenie na budowanym wtedy budynku Akademii Ekonomicznej wielkich rozmiarów transparentu z napisem „Solidarność”.

         Podejmując takie działania i dokonując takich wyborów ideowych nie dziwi kolejna inicjatywa „Rokoszu”: zgłoszenia akcesu wejścia w skład Organizacji „Solidarność Walcząca”, z zachowaniem autonomii ze względu na młodzieżowy charakter Konfederacji. Działacze poznańskiego Oddziału „Solidarności Walczącej” - Krzysztof Stasiewski – w terminologii SB - „Brodacz” oraz Bartłomiej Tyll utrzymywali z ramienia tej organizacji kontakt z „Rokoszem”.

         W styczniu 1983 roku „Rokosz” zaczął wydawać własne pismo - „Pokolenie Walczące – Antysocjalistyczne Pismo Młodych”. Do czerwca 1984 ukazało się 12 numerów. Podziemna poligrafia organizacji drukowała ulotki kolegom ze Szkolnych Kół Oporu Społecznego. 12 grudnia 1983 roku SB ustaliła iż „matryce ulotek SKOS Technikum Budowlanego i Technikum Kolejowego są sporządzane przy pomocy tej samej maszyny do pisania na jakiej przygotowywane są matryce pisma 'Pokolenie Walczące' oraz ulotki grupy 'Wolnego Licealisty'”.

         Organizacja współpracowała z żołnierzami Armii Krajowej: pułkownikiem Januszem Grzesik-Grzenickim ps. „Leszek”, zamieszkałym w Poznaniu żołnierzem 1 Wileńskiej Brygady AK, który przeprowadził szkolenie z konspiracji i ideologii dla jednej z grup organizacji oraz przewoził do Warszawy i Wrocławia paczki z numerami „Pokolenia Walczącego”, majorem Władysławem Brulińskim ps. „Oskar”, szefem Biura Informacji i Propagandy AK Okręgu Białystok, założycielem podziemnego wydawnictwa „Unia Nowoczesnego Humanizmu” oraz z przebywającym od maja 1982 r. na emigracji w USA pułkownikiem Marianem Gołębiewskim ps. „Irka”, cichociemnym, skazanym na 3-krotną karę śmierci, zamienioną na dożywocie, działaczem opozycji antykomunistycznej – Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Ta trójka AKowców, za swą działalność niepodległościową spędziła długie miesiące i lata w więzieniach komunistycznej Polski. Uprawdopodobnia to ustalenia pracownika IPN Przemysława Zwiernika iż Konfederacja swą działalność wzorowała na Armii Krajowej.

         Służba Bezpieczeństwa rozpracowywała KMP „Rokosz” w ramach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania „Chemik”. Bezpieka oceniała organizację jako „najlepiej zorganizowaną, zakonspirowaną” i prowadzącą „działalność wszechstronną”. Jedną z najistotniejszych informacji o „Rokoszu” przekazał we wrześniu 1983 r. Bezpiece tajny współpracownik o pseudonimie „Wojtek”, uczeń Technikum Chemicznego. Działalność SB doprowadziła do rozbicia organizacji wiosną 1984 roku. Aresztowania, zatrzymania, rewizje i przesłuchania objęły 62 osoby, tak działaczy Konfederacji jak i innych młodzieżowych organizacji.

         W trakcie prowadzenie sprawy przeciwko „Rokoszowi” SB wykorzystała „m. in. następujące środki pracy operacyjnej: - 5 tajnych współpracowników, podsłuch telefoniczny, kontrolę korespondencji, obserwację, przeszukania mieszkań, 14 aresztów tymczasowych, zatrzymania na 48 godzin, badania porównawcze pisma, pozyskano Tajnego Współpracownika”. W sprawie przesłuchano 31 osób. W ręce SB nie wpadła baza poligraficzna organizacji. W obronie założyciela organizacji – aresztowanego Wojciecha Nowaka – interweniował (bezskutecznie) pisarz katolicki i Prezes koncesjonowanego przez komunistów Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego – Jan Dobraczyński.

         W ocenie SB Konfederacja nie do końca została rozpracowana śledczo z uwagi na amnestię. Po amnestii, gdy czołówka organizacji opuściła Areszt Śledczy przy ul. Młyńskiej w Poznaniu, by zniszczyć środowisko działaczy Konfederacji, z inspiracji SB w prasie komunistycznej („Gazeta Poznańska”, organ Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Poznaniu,) opublikowano artykuł ośmieszający działalność młodzieżowych organizacji niepodległościowych (tytuł: „Konspiratorzy w krótkich spodenkach”). Pisał o nich również organ Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej – tygodnik „Walka młodych” (artykuł pt. „Amnestia”).

Zmieniony ( 30.11.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.