Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 12 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow EJ (jądrowa) postęp, przeżytek? arrow EJ: Fukushima wystraszyła inwestorów
Wednesday 27 January 2021 04:52:18.31.
migawki
 

My obecnie zachowujemy się często jak w ariergardzie pobitej armii, a przecież to Awangarda Zwycięstwa, kiedy nastąpi ten przełom - zależy od nas.

To całe aj-waj o szczepieniach celebrytów celowe: By ludziki poczuły zazdrość i zaczęły się pchać do szczepień.

rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz: "mówimy o pewnym zbiegu czasowym zgonu i szczepienia".

Ja mam zamiar się zaszczepić. Ale tylko przez telefon. Tak, jak mnie leczą, tak będę się szczepił.

                                                               Yes! Yes! Yes! Polska ma pierwszą kobietę GMO! POLSKA WIELKI PROJEKT rozpoczęty!

Była "pomroczność jasna", teraz jest "dobrowolność obowiązkowa"

Skuteczność penicyliny nie została udowodniona w kontrolowanych badaniach klinicznych, lecz w praktycznym jej stosowaniu w leczeniu rannych żołnierzy podczas II wojny światowej.

 
W Y S Z U K I W A R K A
EJ: Fukushima wystraszyła inwestorów Drukuj Email
Wpisał: Worldwatch Institute   
13.12.2011.

EJ: Fukushima wystraszyła inwestorów

[poza łobuzami, którzy chcą, z NAS te dziesiątki miliardów "zobowiązań" wycisnąć... MD] 

mak 07-12-2011, http://www.ekonomia24.pl/artykul/526104,765835-Mniej-energii-z-atomu.html

Wysokie koszty, mniejszy popyt i awaria w Fukushimie sprawiły, że produkcja energii jądrowej w tym roku spadnie

Według najnowszych danych Worldwatch Institute moce elektrowni jądrowych na świecie wyniosą w tym roku 366,5 GW. W rekordowym ubiegłym roku było to 375,5 GW.

Według Instytutu, spadek mocy wynika z mniejszego popyt na energię z elektrowni jądrowych. W wielu krajach wstrzymano po katastrofie w Fukushimie projekty budowy nowych reaktorów. W 2012 r. rozpoczęto aż 16 takich projektów – najwięcej od dwóch dekad. W tym roku uruchomiono tylko dwie inwestycje: w Indiach i Pakistanie.

     Dramatycznemu spadkowi nowych inwestycji towarzyszy wygaszanie starych reaktorów, w tym roku zamknięto 13 instalacji. Na świecie działa obecnie 433 reaktorów, na koniec ubiegłego roku było to 441. [ to dane sprzed wycofania się Niemiec, rezygnacji Belgii. W grudniu 2011 gotowych do pracy było ok. 417 reaktorów, a pracujących – z 60 mniej... W 1990-tym było 436 szt. ! MD]

- Dziś nie można jeszcze powiedzieć, że energetyka jądrowa zaczęła wchodzić w długookresowy trend spadkowy, ale dane nie są zachęcające dla inwestorów z branży – skomentował Robert Egelman, prezes Worldwatch Institute.

Jego zdaniem, opinia publiczna jest obecnie negatywnie nastawiona do energetyki jądrowej.

     Mimo tego Chiny i Stany Zjednoczone nie zamierzają rezygnować z budowania nowych elektrowni jądrowych. Z 16 projektów rozpoczętych w ubiegłym roku aż 10 jest chińskich. Ich moc wynosi 10 GW, co odpowiada 62 proc. zaczętych w ubiegłym roku inwestycji. W Chinach działa obecnie 27 reaktorów, w trakcie realizacją są w sumie inwestycje o mocy 27 GW. – Prawdopodobieństwo, że Chiny zrezygnują ze swojego programu agresywnego rozwijania energetyki jądrowej  jest małe, ponieważ kraj ten musi zaspokoić rosnący popyt na energię przy ambitnych planach redukcji emisji CO2 – ocenia Matt Lucky, ekspert Worldwatch Institute.

Instytut przypomina, że w ubiegłym roku prezydent USA Barack Obama przyznał 8,3 mld dol. gwarancji kredytowych dla sektora energetyki jądrowej, a w lutym tego roku dodatkowo dał 36 mld dol. Dlatego jest mało prawdopodobne, by Stany Zjednoczone zrezygnowały z takich inwestycji. [Co za bezczelność: za pieniądze wrogiego EJ podatnika! MD]

Na świecie w trakcie budowy jest obecnie 65 reaktorów jądrowych, z czego budowa 20 przeciąga się ponad 20 lat.

Udział energii jądrowej  w globalnym zużyciu energii pierwotnej wynosił w ubiegłym roku 5 proc., w najlepszych latach 2001-2002 było to 6 proc.

Tylko cztery kraje: Czechy, Rumunia, Słowacja i Wielka Brytania zwiększyły udział energetyki jądrowej o ponad jeden procent w latach 2009-10.

Worldwatch Institute przypomina, że po kwietniowej katastrofie w japońskiej elektrowni Fukushima wiele krajów wstrzymało inwestycje. W Japonii do sieci podłączone jest obecnie tylko 10 z 54 elektrowni jądrowych, Chiny zamroziły 25 projektów inwestycyjnych, a Niemcy i Szwajcaria ogłosiły plany odejścia od energetyki jądrowej. Niemcy wstrzymali w tym roku pracę reaktorów o mocy 8 GW.

energianews.pl

Zmieniony ( 16.12.2019. )
 
następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.