Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 112 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow EJ (jądrowa) postęp, przeżytek? arrow EJ: Fukushima wystraszyła inwestorów
Tuesday 07 April 2020 11:57:23.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
       Czy głupota jest grzechem?
 
W Y S Z U K I W A R K A
EJ: Fukushima wystraszyła inwestorów Drukuj Email
Wpisał: Worldwatch Institute   
13.12.2011.

EJ: Fukushima wystraszyła inwestorów

[poza łobuzami, którzy chcą, z NAS te dziesiątki miliardów "zobowiązań" wycisnąć... MD] 

mak 07-12-2011, http://www.ekonomia24.pl/artykul/526104,765835-Mniej-energii-z-atomu.html

Wysokie koszty, mniejszy popyt i awaria w Fukushimie sprawiły, że produkcja energii jądrowej w tym roku spadnie

Według najnowszych danych Worldwatch Institute moce elektrowni jądrowych na świecie wyniosą w tym roku 366,5 GW. W rekordowym ubiegłym roku było to 375,5 GW.

Według Instytutu, spadek mocy wynika z mniejszego popyt na energię z elektrowni jądrowych. W wielu krajach wstrzymano po katastrofie w Fukushimie projekty budowy nowych reaktorów. W 2012 r. rozpoczęto aż 16 takich projektów – najwięcej od dwóch dekad. W tym roku uruchomiono tylko dwie inwestycje: w Indiach i Pakistanie.

     Dramatycznemu spadkowi nowych inwestycji towarzyszy wygaszanie starych reaktorów, w tym roku zamknięto 13 instalacji. Na świecie działa obecnie 433 reaktorów, na koniec ubiegłego roku było to 441. [ to dane sprzed wycofania się Niemiec, rezygnacji Belgii. W grudniu 2011 gotowych do pracy było ok. 417 reaktorów, a pracujących – z 60 mniej... W 1990-tym było 436 szt. ! MD]

- Dziś nie można jeszcze powiedzieć, że energetyka jądrowa zaczęła wchodzić w długookresowy trend spadkowy, ale dane nie są zachęcające dla inwestorów z branży – skomentował Robert Egelman, prezes Worldwatch Institute.

Jego zdaniem, opinia publiczna jest obecnie negatywnie nastawiona do energetyki jądrowej.

     Mimo tego Chiny i Stany Zjednoczone nie zamierzają rezygnować z budowania nowych elektrowni jądrowych. Z 16 projektów rozpoczętych w ubiegłym roku aż 10 jest chińskich. Ich moc wynosi 10 GW, co odpowiada 62 proc. zaczętych w ubiegłym roku inwestycji. W Chinach działa obecnie 27 reaktorów, w trakcie realizacją są w sumie inwestycje o mocy 27 GW. – Prawdopodobieństwo, że Chiny zrezygnują ze swojego programu agresywnego rozwijania energetyki jądrowej  jest małe, ponieważ kraj ten musi zaspokoić rosnący popyt na energię przy ambitnych planach redukcji emisji CO2 – ocenia Matt Lucky, ekspert Worldwatch Institute.

Instytut przypomina, że w ubiegłym roku prezydent USA Barack Obama przyznał 8,3 mld dol. gwarancji kredytowych dla sektora energetyki jądrowej, a w lutym tego roku dodatkowo dał 36 mld dol. Dlatego jest mało prawdopodobne, by Stany Zjednoczone zrezygnowały z takich inwestycji. [Co za bezczelność: za pieniądze wrogiego EJ podatnika! MD]

Na świecie w trakcie budowy jest obecnie 65 reaktorów jądrowych, z czego budowa 20 przeciąga się ponad 20 lat.

Udział energii jądrowej  w globalnym zużyciu energii pierwotnej wynosił w ubiegłym roku 5 proc., w najlepszych latach 2001-2002 było to 6 proc.

Tylko cztery kraje: Czechy, Rumunia, Słowacja i Wielka Brytania zwiększyły udział energetyki jądrowej o ponad jeden procent w latach 2009-10.

Worldwatch Institute przypomina, że po kwietniowej katastrofie w japońskiej elektrowni Fukushima wiele krajów wstrzymało inwestycje. W Japonii do sieci podłączone jest obecnie tylko 10 z 54 elektrowni jądrowych, Chiny zamroziły 25 projektów inwestycyjnych, a Niemcy i Szwajcaria ogłosiły plany odejścia od energetyki jądrowej. Niemcy wstrzymali w tym roku pracę reaktorów o mocy 8 GW.

energianews.pl

Zmieniony ( 16.12.2019. )
 
następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.