Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 59 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow Zdrowie - od 2010r. arrow Pacjenci wykupują leki
Wednesday 03 June 2020 14:50:00.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Pacjenci wykupują leki Drukuj Email
Wpisał: Sylwia Szparkowska   
24.12.2011.

Pacjenci wykupują leki

Sylwia Szparkowska 23-12-2011, http://www.rp.pl/artykul/22,778267-Leki-refundowane---pacjenci-boja-sie-nowych-przepisow.html

Chorzy w obawie, że po 1 stycznia nie zrealizują recept, szturmują apteki

Przed wejściem w życie nowej ustawy refundacyjnej w aptekach pojawiły się tłumy pacjentów. Zamieszanie z nowymi przepisami sprawia, że chorzy obawiają się, że po Nowym Roku będą mieli kłopoty z refundacją leków, które stosują. Zobacz listę leków refundowanych

Zadzwoniła do mnie lekarka i poradziła, bym leki wykupiła jeszcze w grudniu, bo potem mogę mieć z tym kłopot – opowiada pani Kamila z Warszawy.

– Mam bardzo wielu klientów, co tuż przed świętami jest sytuacją nietypową – przyznaje Grzegorz Kasprowicz, właściciel apteki przy ul. Fabrycznej w Warszawie.

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele aptek nie podpisało jeszcze umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na sprzedaż leków refundowanych w przyszłym roku i jak duże jest to zagrożenie dla pacjentów – przestrzega Grzegorz Kasprowicz.

Umów na razie nie ma

Bez umowy apteka nie może sprzedawać leków z dopłatą NFZ. Co więcej: w wielu regionach aptekarze takich umów podpisać nie chcą, bo uważają, że są zbyt restrykcyjne. Nawet mała apteka może dostać karę, sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, m.in. za zrealizowanie nieczytelnie wypisanej recepty. – Reguły są zbyt arbitralne – oburza się jeden z farmaceutów. – Wszyscy wiemy, jak piszą lekarze. Ja odczytam receptę, a urzędnik z NFZ nie, i nałoży na mnie karę. I co? – denerwuje się.

Co prawda Naczelna Rada Aptekarska wycofała się z apelu o nie podpisywaniu umów z NFZ, ale dokumentów nadal nie podpisały np. apteki w województwie kujawsko-pomorskim. Farmaceuci planują tu protest. Już wiadomo, że w tym województwie termin podpisywania umów przesunięto o dwa tygodnie.

Na Mazowszu samorząd aptekarski poprosił, by właściciele aptek wstrzymali się z podpisywaniem umów do 27 grudnia: wtedy planowane jest spotkanie z przedstawicielami NFZ.

Protest rozważa też samorząd farmaceutów województwa dolnośląskiego. "Coraz więcej aptekarzy zaczyna mieć wątpliwości co do podpisania jednostronnie restrykcyjnej umowy" – brzmi komunikat na stronie dolnośląskiego samorządu.

Na razie nie słyszałem o aptekach, które podpisałyby umowę z NFZ – mówi Piotr Bohater, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.

– Mamy mało czasu. Ale będziemy robić wszystko, by zdążyć w terminie – mówi "Rz" Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ.

Z pieczątką  za pełną cenę

Inną strategię przyjęli aptekarze ze Śląska. – Podpisujemy umowy z NFZ, bo gdybyśmy tego nie zrobili, najbardziej ucierpieliby nasi pacjenci – tłumaczy Stanisław Piechula, szef śląskiego samorządu aptekarzy.

Nie oznacza to jednak rezygnacji z walki o zmianę umów. – W styczniu będziemy namawiać właścicieli aptek do wymówienia umowy z NFZ. Rząd będzie miał dwa – trzy miesiące na poprawienie przepisów o umowach – mówi Piechula.

Zmianą przepisów zaniepokojeni są nie tylko aptekarze. Lekarze nie chcą wpisywać na recepcie, czy ich pacjent jest ubezpieczony czy nie (za błędną informację grożą im kary finansowe). Środowiska lekarskie chcą zamiast informacji o ubezpieczeniu przystawiać pieczątkę "refundacja leku do decyzji NFZ". Co w takiej sytuacji? – Jeśli informacji o ubezpieczeniu nie będzie, receptę zrealizujemy tylko pod warunkiem, że pacjent zapłaci za nią pełną cenę – mówi Piechula. – Inaczej złamalibyśmy prawo.

Lista refundacyjna

W piątek wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowej liście leków refundowanych. Według wcześniejszych zapowiedzi ministra zdrowia NFZ może dzięki niej zaoszczędzić nawet miliard złotych. Resort zapewnia [przypomina mi sie, jak za komuny mówiono: Jak partia zapewnia,mówi, to mówi...md] , że zyskają również pacjenci: dopłaty do większości leków spadły, a wiele farmaceutyków, do których do tej pory państwo dopłacało np. 30 proc., teraz będzie refundowanych w większym stopniu. Znikną jednak rabaty, które dawały apteki: wszystkie farmaceutyki będą miały taką samą cenę.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.