Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 35 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow POLSKA po "wyborach" arrow Niezrozumiała absencja w Pradze
Monday 06 July 2020 07:38:19.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Niezrozumiała absencja w Pradze Drukuj Email
Wpisał: bukojer   
27.12.2011.

Niezrozumiała absencja w Pradze

  

http://bukojer.salon24.pl/375707,niezrozumiala-absencja-w-pradze  23.12.2011

 

Czegoś tu nie rozumiem.

Zaraz po śmierci Vaclava Havla mieliśmy w polskich mediach mnóstwo pięknych wspomnień o byłym prezydencie Czechosłowacji i Czech, wypowiadanych przez jego przyjaciół z dawnych, dysydenckich lat, dziennikarzy oraz publicystów specjalizujących się w sprawach naszych południowych sąsiadów, pisarzy, a także przedstawicieli najwyższych władz Rzeczypospolitej. Na dzisiejszej uroczystości pogrzebowe do Pragi nie wybrali się jednak ani prezydent, ani premier RP, delegując marszałka Senatu Bogdana Borusewicza i Lecha Wałesę w potrójnej roli byłej głowy państwa, byłego działacza opozycji antykomunistycznej i przywódcy „Solidarności”.

        Nie wiem, jak odbiorą to Czesi, ale nie zdziwiłbym się, gdyby uznali zachowanie polskich władz za poważny afront, zwłaszcza wobec ich wcześniejszych peanów ku czci Havla. W dodatku powody, dla których ani Komorowski, ani Tusk nie wybrali się do Pragi trudno uznać za poważne.

Kiedy na pogrzeb prezydenckiej pary Marii i Lecha Kaczyńskich nie dotarło do Krakowa 18 kwietnia ubiegłego roku wielu reprezentantów zaprzyjaźnionych z nami państw, nie byliśmy wobec nich zbyt wyrozumiali, chociaż chmura wulkanicznego pyłu znad Islandii nad Europą stanowiła z pewnością znacznie lepiej uzasadnione usprawiedliwienie niż chore gardło Komorowskiego i kłopoty Tuska w drodze powrotnej z Afganistanu. Ci, którym naprawdę zależało na oddaniu hołdu naszej tragicznie zmarłej prezydenckiej parze, zdołali jednak dotrzeć, pokonując wszelkie przeszkody, jak spektakularnie uczynił to prezydent Gruzji.

Nie rozumiem więc przyczyn, dla których na uroczystości pogrzebowe tak wysoko ponoć przez nich cenionego Vaclava Havla nie wybrali się ani Bronisław Komorowski, ani Donald Tusk, ani minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

 

=============

@Sowiniec

Wygląda na to, że Czesi uznali to za afront, gdyż delegacja polska znalazła się na trzeciorzędnym miejscu w Katedrze św. Wita. W każdym razie nie widziałam ani Wałęsy, ani nikogo z naszej delegacji. Widziałam pozostałe delegacje, a z Polaków tylko Buzka.

GITA2

23.12.2011 17:49

 

Sowiniec

Czesi uznaja to jako afront, to tak jakby dostali w twarz, nie pierwszy raz, prosze zauwazyc obecna ekipa izoluje (konfliktuje) Polske niemal ze wszystkimi krajami poczawszy od Litwy, Wegry, Slowacja i Czechy, to wyglada na celowe dzialnie

WAWA

23.12.2011 18:10

 

Tusk i Komorowski mieli za daleko..

Dzisiaj oglądałem pogrzeb Vaclava Havla w katedrze Św. Wita . Piękna , wzruszająca uroczystość .

 Pogrzeb tak bardzo katolicki jak tylko mógł być . List od Benedykta XVI na początku mszy . Abp. Dominik Duka podkreślił , że Havel nie był żadnym agnostykiem ale wierzył w Boga .Na koniec pożegnał swojego przyjaciela z Karty 77 bp. Vaclav Maly

 Goście z całego świata : Sarkozy , Cameron , Clinton , ...Barroso , prezydent Niemiec , 14 innych prezydentów...

 Brakowało tylko prezydenta Polski , bo "prawie stracił głos" ( czy miał przemawiać ? ) .

 Brakowało również premiera Polski , może miał za daleko ?

 I przypomniało mi się, jak na pogrzeb Lecha Kaczyńskiego w 2010 przyjechał i prezydent Klaus i premier Czech .

 A Klaus powiedział wtedy gorzko , że bardzo się dziwi , że na pogrzeb polskiego prezydenta do Krakowa nie przyjechali przywódcy europejscy , pod pretekstem islandzkiego wulkanu .

 I to właśnie stanowi o klasie człowieka albo o braku klasy...

JANEK77

23.12.2011 18:32

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.