Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 70 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Wiatrem! arrow "Zielona ustawa" uderzy w zieloną energię?
Wednesday 27 May 2020 11:09:21.29.
W Y S Z U K I W A R K A
"Zielona ustawa" uderzy w zieloną energię? Drukuj Email
Wpisał: ekonews   
30.12.2011.

„Zielona ustawa” uderzy w zieloną energię?

http://www.ekonews.com.pl/pl/?aid=9691&test=true   2011-12-30

 

Dyskryminacja energetyki wiatrowej, brak okresu przejściowego i utrzymania zasad systemu wsparcia dla już funkcjonujących elektrowni oraz rezygnacja z gwarantowanej ceny zakupu energii z odnawialnych źródeł – to główne wady projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii, który 22 grudnia przedstawiło Ministerstwo Gospodarki. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, zmiany zaproponowane przez resort skutkowałyby znaczącym wyhamowaniem rozwoju energetyki odnawialnej w naszym kraju.

W ustawie brak jest konkretnych rozwiązań i wskaźników, które zapewniłyby stabilny rozwój sektora OZE m.in. w oparciu o energetykę wiatrową. Tymczasem, jak wynika z dotychczasowych doświadczeń Polski oraz wielu innych krajów energetyka wiatrowa jest nie tylko w pełni czystą, ale przede wszystkim, najbardziej wydajną i stabilną w rozwoju technologią OZE. W kolejnych latach powinno powstawać w naszym kraju 400 - 500 MW w elektrowniach wiatrowych. Przy drastycznej obniżce poziomu wsparcia dla energetyki wiatrowej proponowanej przez ministerstwo, z jednoczesnym zwiększeniem innych ryzyk inwestycyjnych, nie ma szans na tak znaczący rozwój tej technologii. Tym samym główny cel ustawy OZE – skuteczna realizacja Krajowego Planu Działań – stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Zdaniem PSEW przez najbliższe 3-5 lat nowo powstające inwestycje w energetyce wiatrowej winny otrzymywać dzisiejszy poziom wsparcia przez gwarantowany w ustawie okres funkcjonowania. Równie ważne jest utrzymanie minimum 15 letniego okresu wsparcia na obecnym poziomie dla już funkcjonujących instalacji. Bez takich rozwiązań deklaracje ministerstwa, iż „(…) zamierzeniem rządowego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii jest zagwarantowanie stabilnego systemu wsparcia dla inwestorów zainteresowanych rozwojem energii odnawialnej(…)" pozostają jedynie pustym sloganem. Podobnie jak pozostawienie obowiązku zakupu energii z OZE z usunięciem zasady określającej cenę jej zakupu. To tylko jeden z wielu przykładów rozwiązań, które zamiast stanowić wsparcie staną się kolejną barierą rozwoju zielonych technologii w Polsce.

Projekt ustawy będzie teraz poddany konsultacjom społecznym. PSEW ma nadzieję, że Ministerstwo Gospodarki poświęci na nie więcej niż 30 dni. Temat ten jest na tyle poważny, że zasługuje na wypracowanie najlepszych rozwiązań, które stworzą stabilne podstawy do rozwoju sektora czystej energii w Polsce.

Zmieniony ( 30.12.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.