Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 117 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Gazem!! arrow (RUSKI) Gaz już bez tranzytu
Wednesday 08 April 2020 14:21:10.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
       Czy głupota jest grzechem?

Laudetur Iesus Christus!  Uderzą w Wielki Czwartek, bo zauważyli, że nie ma oporu:  Ani MODLITWY.

Konieczne egzorcyzmy, bo to ewidentnie sprawa Złego. Jeden biskup je dziś odprawia w intencji otrzeźwienia rządu i parlamentu. Parę sekretariatów metropolii ma wyłączone telefony z powodu wirusa [!!!] W innych – nie odbierają telefonów. Módlmy się. 

 
W Y S Z U K I W A R K A
(RUSKI) Gaz już bez tranzytu Drukuj Email
Wpisał: NDz   
02.01.2012.

(RUSKI) Gaz już bez tranzytu

Przeszkodą w ekonomicznie efektywnym wykorzystaniu złóż łupkowych mogą być warunki podpisanego w 2010 roku polsko-rosyjskiego kontraktu gazowego, który wymusza zakup określonych ilości błękitnego paliwa od Gazpromu po z góry określonej cenie i zakazuje jego reeksportu.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120102&typ=sw&id=sw05.txt

Uruchomiony w ubiegłym roku Gazociąg Północny - Nord Stream, zmienił układ przesyłu gazu w Europie. Przebiegającym pod Bałtykiem rurociągiem o długości 1224 km rosyjski gaz płynie bezpośrednio do Niemiec z pominięciem krajów tranzytowych: Białorusi, Ukrainy i Polski.

Surowiec dalej przesyłany jest na południe biegnącym wzdłuż granicy z Polską gazociągiem OPAL. Nord Stream zaczyna się od tłoczni Portowaja koło Wyborga, a kończy w okolicach Greifswaldu i przebiega przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Koncern podpisał już kontrakty na dostawy surowca z Gazociągu Północnego dla odbiorców w Niemczech, Danii, Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii.
Dotychczas gaz dla zachodniej Europy przepływał z Rosji tranzytem przez Białoruś lub Ukrainę i Polskę. Spory Gazpromu z Ukrainą i Białorusią kilka razy doprowadziły do wstrzymania lub ograniczenia dostaw nie tylko do tych krajów, ale również do tych leżących na dalszych odcinkach.

W Polsce, by częściowo uniezależnić się od gazu z Rosji, powstaje terminal gazu skroplonego LNG w Świnoujściu. Jego uruchomienie zaplanowano na połowę 2014 roku. Rząd planuje też zintensyfikować poszukiwania gazu łupkowego, którego zasoby szacowane przez Amerykanów na 5,3 bln m sześc. pozwoliłyby Polsce praktycznie uniezależnić się od importu, a nawet stać się eksporterem gazu. Informacje o szacunkach możliwych do wydobycia zasobów gazu łupkowego w Polsce mają być znane w pierwszym kwartale 2013 roku. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski zapowiadał, że jednym z jego priorytetów będą poszukiwania gazu łupkowego. Mówił, że chce doprowadzić do zaangażowania nie tylko firm paliwowych i PGNiG w inwestycje, ale też największych krajowych koncernów energetycznych, jak PGE, Tauron i Enea. Przeszkodą w ekonomicznie efektywnym wykorzystaniu złóż łupkowych mogą być warunki podpisanego w 2010 roku polsko-rosyjskiego kontraktu gazowego, który wymusza zakup określonych ilości błękitnego paliwa od Gazpromu po z góry określonej cenie i zakazuje jego reeksportu.
Niedawno szef Gazpromu Aleksiej Miller zapowiedział analizę możliwości rozbudowy gazociągu o trzecią i czwartą nitkę. Pierwszą oddano do użytku 8 listopada, druga ma być gotowa w październiku 2012 roku.
Moskwa planuje wybudowanie podobnego gazociągu - Południowego (South Stream), omijającego Ukrainę przez Morze Czarne, zaś Unia Europejska chce wybudować na południu gazociąg Nabucco, którym do Europy błękitne paliwo płynęłoby z krajów rejonu Morza Kaspijskiego.

PF, PAP

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.