Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 15 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Gazem!! arrow (RUSKI) Gaz już bez tranzytu
Sunday 25 October 2020 03:49:05.30.
migawki
 

24.10.20 Bielsko-Biała Msza Święta za Ojczyznę i Pokutny Marsz Różańcowy od 14-tej

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”.

Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

 
W Y S Z U K I W A R K A
(RUSKI) Gaz już bez tranzytu Drukuj Email
Wpisał: NDz   
02.01.2012.

(RUSKI) Gaz już bez tranzytu

Przeszkodą w ekonomicznie efektywnym wykorzystaniu złóż łupkowych mogą być warunki podpisanego w 2010 roku polsko-rosyjskiego kontraktu gazowego, który wymusza zakup określonych ilości błękitnego paliwa od Gazpromu po z góry określonej cenie i zakazuje jego reeksportu.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120102&typ=sw&id=sw05.txt

Uruchomiony w ubiegłym roku Gazociąg Północny - Nord Stream, zmienił układ przesyłu gazu w Europie. Przebiegającym pod Bałtykiem rurociągiem o długości 1224 km rosyjski gaz płynie bezpośrednio do Niemiec z pominięciem krajów tranzytowych: Białorusi, Ukrainy i Polski.

Surowiec dalej przesyłany jest na południe biegnącym wzdłuż granicy z Polską gazociągiem OPAL. Nord Stream zaczyna się od tłoczni Portowaja koło Wyborga, a kończy w okolicach Greifswaldu i przebiega przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Koncern podpisał już kontrakty na dostawy surowca z Gazociągu Północnego dla odbiorców w Niemczech, Danii, Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii.
Dotychczas gaz dla zachodniej Europy przepływał z Rosji tranzytem przez Białoruś lub Ukrainę i Polskę. Spory Gazpromu z Ukrainą i Białorusią kilka razy doprowadziły do wstrzymania lub ograniczenia dostaw nie tylko do tych krajów, ale również do tych leżących na dalszych odcinkach.

W Polsce, by częściowo uniezależnić się od gazu z Rosji, powstaje terminal gazu skroplonego LNG w Świnoujściu. Jego uruchomienie zaplanowano na połowę 2014 roku. Rząd planuje też zintensyfikować poszukiwania gazu łupkowego, którego zasoby szacowane przez Amerykanów na 5,3 bln m sześc. pozwoliłyby Polsce praktycznie uniezależnić się od importu, a nawet stać się eksporterem gazu. Informacje o szacunkach możliwych do wydobycia zasobów gazu łupkowego w Polsce mają być znane w pierwszym kwartale 2013 roku. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski zapowiadał, że jednym z jego priorytetów będą poszukiwania gazu łupkowego. Mówił, że chce doprowadzić do zaangażowania nie tylko firm paliwowych i PGNiG w inwestycje, ale też największych krajowych koncernów energetycznych, jak PGE, Tauron i Enea. Przeszkodą w ekonomicznie efektywnym wykorzystaniu złóż łupkowych mogą być warunki podpisanego w 2010 roku polsko-rosyjskiego kontraktu gazowego, który wymusza zakup określonych ilości błękitnego paliwa od Gazpromu po z góry określonej cenie i zakazuje jego reeksportu.
Niedawno szef Gazpromu Aleksiej Miller zapowiedział analizę możliwości rozbudowy gazociągu o trzecią i czwartą nitkę. Pierwszą oddano do użytku 8 listopada, druga ma być gotowa w październiku 2012 roku.
Moskwa planuje wybudowanie podobnego gazociągu - Południowego (South Stream), omijającego Ukrainę przez Morze Czarne, zaś Unia Europejska chce wybudować na południu gazociąg Nabucco, którym do Europy błękitne paliwo płynęłoby z krajów rejonu Morza Kaspijskiego.

PF, PAP

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.