Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 124 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow POLSKA po "wyborach" arrow IPN musiał ciąć budżet
Saturday 24 October 2020 19:10:26.30.
migawki
 

24.10.20 Bielsko-Biała Msza Święta za Ojczyznę i Pokutny Marsz Różańcowy od 14-tej

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”.

Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

 
W Y S Z U K I W A R K A
IPN musiał ciąć budżet Drukuj Email
Wpisał: Zenon Baranowski   
02.01.2012.

IPN musiał ciąć budżet

IPN tnie budżet

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120102&typ=po&id=po02.txt

Instytut Pamięci Narodowej musiał okroić projekt swojego budżetu o 25 milionów złotych - wynika z autopoprawki przesłanej właśnie do Ministerstwa Finansów. To efekt negatywnej opinii na temat wzrostu wydatków Instytutu przyjętej w połowie grudnia przez sejmową komisję sprawiedliwości. Głównie głosami posłów koalicji rządowej.

- Przygotowaliśmy autopoprawkę do założeń naszego budżetu, która została właśnie przekazana do Ministerstwa Finansów - informuje Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej. Dodaje, że po negatywnej opinii sejmowej komisji Instytut przyjął minimalny wzrost wydatków w stosunku do roku poprzedniego. - Według tej autopoprawki, nasz wzrost, nie licząc 10 mln zł na wykup budynków, to jest tylko 0,77 proc. w stosunku do poprzedniego roku - podkreśla Arseniuk.
Redukcja budżetu odbiła się jednak na większości planowanych wydatków. - Musieliśmy przeprowadzić sporo cięć, m.in. na konkursach Rady i na inwestycjach, praktycznie większość wydatków inwestycyjnych została ścięta ze względu na negatywną opinię komisji - zaznacza rzecznik Instytutu.
W jaki sposób odbije się to na, jakże ważnych, działaniach edukacyjnych czy wydawniczych IPN? - Na tym etapie jeszcze trudno powiedzieć, jak to będzie wyglądało, dopiero po pracach na komisjach itp. będzie można cokolwiek określić - zaznacza Arseniuk.
- Wszystkie instytucje publiczne powinny oszczędzać, ale na pewno jest tak, że IPN zawsze był takim niechcianym dzieckiem Platformy Obywatelskiej - komentuje w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" poseł Arkadiusz Mularczyk (SP), oceniając negatywną opinię komisji. - Z inicjatywy Platformy Obywatelskiej od czasów śp. prezesa Janusza Kurtyki za każdym razem środki na IPN były ścinane, a niepokorni historycy byli karceni przez wpływowych polityków tej partii lub jej sojuszników - dodaje poseł. - W mojej ocenie, wielu liderów Platformy nie przepada za IPN, dlatego dochodzi do takiej sytuacji, że Instytut musi ograniczać swój budżet - kwituje Mularczyk.
Według pierwotnych zamierzeń budżet Instytutu Pamięci Narodowej na przyszły rok przewidywał wzrost wydatków o 36,5 mln złotych. I miałby się zamknąć kwotą 259 mln 662 tys. złotych. - W przypadku budżetu IPN jest propozycja dość znaczącego wzrostu - przyznawał prezes Instytutu dr Łukasz Kamiński. Podkreślał, że wynika to m.in. z planowanych inwestycji oraz nowych zadań, jakie przydzielono Instytutowi. - Po nowelizacji ustawy w roku ubiegłym zostaliśmy zobowiązani, aby do końca 2012 r. opublikować inwentarz zasobów, co jest możliwe wyłącznie poprzez publikację bazy danych w internecie, ponadto zostaliśmy zobowiązani do ogłaszania konkursów na finansowanie badań naukowych z zakresu najnowszej historii Polski - mówił Kamiński. Konieczne jest także wykupienie siedziby IPN na ul. Towarowej w Warszawie.
Założenia budżetu IPN pozytywnie ocenili przedstawiciele części opozycji parlamentarnej. - Nowe zadania mają wpływ na planowaną strukturę wydatków i umożliwiają wykonanie zadań statutowych przez Instytut - argumentował poseł Leonard Krasulski (PiS). Założenia te spotkały się jednak z negatywnym stanowiskiem reszty opozycji i koalicji. - Większość instytucji ma zamrożony budżet, wy chcecie więcej o blisko 37 mln zł, mam wrażenie, że są to ogromne środki, a zwiększenie budżetu jest nieracjonalne - wskazywał Robert Biedroń (RP). Jerzy Kozdroń (PO) powiedział do prezesa IPN, że "we wszystkich projektach dotyczących sądownictwa i prokuratury przewiduje się zamrożenie płac, a wy podnosicie wynagrodzenia". - Czy nie odnosicie wrażenia, że ten kreowany projekt budżetu nijak się ma do sytuacji finansowej państwa? - pytał przedstawicieli IPN poseł Platformy.
Szef IPN wskazywał, że wzrost płac prokuratorów wynika z przepisów prawa i po ich zamrożeniu w tym fragmencie budżetu nastąpi korekta.

Zenon Baranowski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.