Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 103 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow wspomnienia arrow 10 luty 1940 - pamiętajmy o Sybirakach
Sunday 25 October 2020 11:32:48.30.
migawki
 

25.10.20 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”.

Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

 
W Y S Z U K I W A R K A
10 luty 1940 - pamiętajmy o Sybirakach Drukuj Email
Wpisał: Fundacja Kresy-Syberia   
09.02.2012.

10 luty 1940 - pamiętajmy o Sybirakach

[Mnie też, z moją Mamą i Nianią , wzięli 10 lutego.. Mirosław Dakowski]

 

Po raz kolejny śladem dwóch poprzednich lat Fundacja Kresy-Syberia realizuje w okolicach i w dniu 10 lutego kampanię edukacyjną „Pamiętajmy o Sybirakach".

 
W latach 1940-41 w czterech masowych deportacjach z terenów Kresów Wschodnich II RP zostało wywiezionych setki tysięcy ludzi, głównie matki z dziećmi, osoby starsze, rodziny katyńskie. Bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy mieli niespełna godzinę, a często i krócej na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawienie dorobku całego życia i wyjazd w bydlęcych wagonach w nieznane. Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu. Pierwsza deportacja, która miała miejsce w nocy 10 lutego 1940 należała do najtragiczniejszych.

Członkowie Fundacji Kresy-Syberia, jako wnuki i dzieci Kresowian i Sybiraków, stale pamiętają o tych wydarzeniach. Zależy nam przy tym, aby o dacie ważnej dla każdego polskiego Sybiraka - niezależnie gdzie rzucił go ostatecznie los - 10 lutego  1940 – „dacie – kluczu” pamiętali wszyscy Polacy.

Poprzez kampanię edukacyjną „10 luty 1940 – pamiętajmy o Sybirakach" pragniemy przypomnieć o tej dacie wszystkim Polakom i ludziom na świecie. Niech pamięć o Sybirakach trwa w naszych sercach. O tych którzy wrócili, jak i o tych którzy na zawsze zasnęli na nieludzkiej ziemi.

Pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych do udziału we wszystkich uroczystościach i imprezach organizowanych w ramach tegorocznej edycji naszej kampanii edukacyjnej w Warszawie, w dniach 10.02 - 11.02.2012 , przez Fundację Kresy - Syberia oraz naszych partnerów . Współorganizatorami kampanii są m.in. Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Historii Polski. W tym roku skupiliśmy się  przede wszystkim na ukazaniu tragedii deportowanej ludności polskiej widzianej z perspektywy dziecka , przygotowując na tę okoliczność specjalną multimedialną wystawę pt  "Deportacje oczami dzieci". Od dnia 09.02.2012  obszerne fragmenty wystawy zobaczyć będzie można w Internecie, na stronie naszej kampanii www.10luty1940.pl

 PROGRAM KAMPANII (WARSZAWA) :

 10.02.2012 r. godz. 17.00 na spotkanie „10 luty 1940 – Pamiętajmy o Sybirakach”, Przystanek Historia IPN, u. Marszałkowska 21/25 w Warszawie

W trakcie spotkania m.in :

·     wspomnienie dotyczące Polaków deportowanych w latach 1940-41 w głąb ZSRR,,

·     fragmenty filmu dokumentalnego Rekonstrukcja deportacji zarejestrowana w Przemyślu w lutym 2010 r.”,

·     otwarcie przez IPN wystawy litewskiej „Pod obcym niebem. Mieszkańcy Litwy w sowieckich łagrach”

·     11.02.2012 r. godz. 16.00 – Wieczór wspomnień o Sybirakach, Dom Polonii, ul. Krakowskie Przedmieście 64, Warszawa

 W trakcie spotkania :

·     pokaz wystawy Fundacji Kresy-Syberia „Deportacje oczami dzieci” na podstawie zebranych w latach 2009-2011 materiałów archiwalnych

·     pokaz biograficznych relacji Sybiraków nagranych przez Fundację w ramach programu „Audiowizualne Archiwum Sybiraków”

·     pokaz pełnej wersji „Rekonstrukcji deportacji” z Przemyśla, luty 2010 r.

·     pokaz filmu dokumentalnego „Zapomniana odyseja” reż. J.Wright, A. Naszyńska

 Będziemy zobowiązani za Państwa przybycie. W ten skromny sposób pragniemy upamiętnić i upowszechnić wiedzę nt. represji sowieckich na obywatelach II RP oraz losach mieszkańców Kresów Wschodnich w czasie II wojny światowej.

 W dniach 7-11.02.12 r. w ramach kampanii nasi przyjaciele i partnerzy będą organizowali w swoich miastach uroczystości poświęcone Sybirakom,. Swój udział w naszej kampanii potwierdziły : Muzeum Wojska (Białystok), Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń (7-8.02.12 r., Kraków), Centrum Kresowe (Bytom), Muzeum II wojny światowej (Gdańsk), Muzeum Niepodległości (09.02.12 r., Warszawa), Muzeum Oręża Polskiego (09.02.12 r., Kołobrzeg), Muzeum Warmii i Mazur (Olsztyn), Centrum Kulturalne (12.02.12 r., Przemyśl). Cieszy nas, że co roku ilość dołączających się do kampanii osób i instytucji jest coraz większa.

 * Tekst opublikowany na prośbę Fundacja Kresy-Syberia

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.