Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 27 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Gazem!! arrow Exxon Mobil: za mało gazu w polskich łupkach
Friday 10 April 2020 01:24:30.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
       Czy głupota jest grzechem?
Laudetur Iesus Christus!  Chcą uderzyć w Wielki Czwartek, bo zauważyli, że nie ma oporu:  Ani MODLITWY.

Konieczne egzorcyzmy, bo to ewidentnie sprawa Złego. Jeden biskup je dziś [Wielka Środa] odprawia w intencji otrzeźwienia rządu i parlamentu. I będzie kontynuował w następnych dniach. Parę sekretariatów kurii metropolitalnych  ma wyłączone telefony z powodu wirusa [!!!] W innych – nie odbierają telefonów. Módlmy się. 

Wielki Czwartek, 14-ta: To jednak ośmielili się uderzyć w Pana Boga: zakazują Mszy, nawet na ledwo 50 osób, w Wielkanoc! Na Sądzie będzie im to policzone, a zapewne - i wcześniej.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Exxon Mobil: za mało gazu w polskich łupkach Drukuj Email
Wpisał: Bibuła   
10.02.2012.

Exxon Mobil: za mało gazu w polskich łupkach

 

[Kopiuję głównie ze względu na doskonały komentarz BIBUŁY na dole. MD]

 

http://www.bibula.com/?p=51664 2012-02-9

 

Firma ExxonMobil poinformowała o rozczarowujących wynikach prac poszukiwawczych gazu łupkowego w Polsce. Chodzi o dwa odwierty przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku, w których odkryto tak małe ilości gazu, że okazały się one niewystarczające do uruchamiania wydobycia na skalę przemysłową. Było to pierwsze odkrycie gazu w Polsce przez amerykańskiego giganta, ale – jak powiedział cytowany przez agencję Bloomberg David Rosenthal, wiceprezydent koncernu ds. relacji inwestorskich  - gaz nie wypłynął na powierzchnię w „dostatecznej ilości, aby mogło to uzasadniać rozpoczęcie produkcji”.

         ExxonMobil nie poinformował, na jakich koncesjach przeprowadził odwierty. Koncern, poprzez zależny ExxonMobil Exploration and Production Poland, ma w naszym kraju sześć koncesji spośród 109 dotychczas wydanych. Zlokalizowano je w obszarze, który w ocenie ekspertów daje największe szanse na odkrycie i komercyjną produkcję gazu łupkowego: na Mazowszu (w okolicach Mińska Mazowieckiego, Wołomina, Legionowa) i Lubelszczyźnie (okolice Łukowa, Zamościa i Chełma).

         Wyniki poszukiwań ExxonMobil mogą wskazywać, że polskie złoża gazu są trudniejsze do komercyjnego zagospodarowania, niż początkowo sądzono. Prace trwałyby wówczas dłużej, a ich koszty by wzrosły. Gazu łupkowego w Polsce poszukuje ponad 20 firm. Jest wśród nich m.in. PGNiG, które pierwsze dowierciło się do tego surowca. Spółka latem przeprowadziła testy w otworze Lubocino-1 niedaleko Wejherowa. Złoża badają też inne międzynarodowe koncerny, w tym Chevron i Talisman Energy, które chcą się przekonać, czy technologia intensywnych wierceń, która zrewolucjonizowała produkcję gazu w USA, może pomóc w sięgnięciu po rezerwy surowca. Według szacunków mogłyby one zaspokoić zapotrzebowanie Polski na przeszło 300 lat.

autor: Tomasz Furman, źródło: Rzeczpospolita

 

KOMENTARZ BIBUŁY: Informacja podana przez ExxonMobil będzie dopóty jedynie słuszna i “naukowo udowodniona”, dopóki tenże koncern nie przejmie własności nad odwiertami. Wtedy nagle okaże się, że – a jakże – warto wiercić, bo “nowe badania” wykazały nadzwyczaj wielką zawartość gazu. A w międzyczasie, ten czy inny gigant energetyczny będzie za bezcen przejmował prawo do wydobywania złóż. Za bezcen i tak trochę dla hobby czy zabawy, bo przecież gazu w nich nie ma w “dostatecznej ilości, aby mogło to uzasadniać rozpoczęcie produkcji”.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.