Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 18 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Gazem!! arrow Exxon Mobil: za mało gazu w polskich łupkach
Saturday 24 October 2020 05:10:25.30.
migawki
 

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”.

Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

 
W Y S Z U K I W A R K A
Exxon Mobil: za mało gazu w polskich łupkach Drukuj Email
Wpisał: Bibuła   
10.02.2012.

Exxon Mobil: za mało gazu w polskich łupkach

 

[Kopiuję głównie ze względu na doskonały komentarz BIBUŁY na dole. MD]

 

http://www.bibula.com/?p=51664 2012-02-9

 

Firma ExxonMobil poinformowała o rozczarowujących wynikach prac poszukiwawczych gazu łupkowego w Polsce. Chodzi o dwa odwierty przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku, w których odkryto tak małe ilości gazu, że okazały się one niewystarczające do uruchamiania wydobycia na skalę przemysłową. Było to pierwsze odkrycie gazu w Polsce przez amerykańskiego giganta, ale – jak powiedział cytowany przez agencję Bloomberg David Rosenthal, wiceprezydent koncernu ds. relacji inwestorskich  - gaz nie wypłynął na powierzchnię w „dostatecznej ilości, aby mogło to uzasadniać rozpoczęcie produkcji”.

         ExxonMobil nie poinformował, na jakich koncesjach przeprowadził odwierty. Koncern, poprzez zależny ExxonMobil Exploration and Production Poland, ma w naszym kraju sześć koncesji spośród 109 dotychczas wydanych. Zlokalizowano je w obszarze, który w ocenie ekspertów daje największe szanse na odkrycie i komercyjną produkcję gazu łupkowego: na Mazowszu (w okolicach Mińska Mazowieckiego, Wołomina, Legionowa) i Lubelszczyźnie (okolice Łukowa, Zamościa i Chełma).

         Wyniki poszukiwań ExxonMobil mogą wskazywać, że polskie złoża gazu są trudniejsze do komercyjnego zagospodarowania, niż początkowo sądzono. Prace trwałyby wówczas dłużej, a ich koszty by wzrosły. Gazu łupkowego w Polsce poszukuje ponad 20 firm. Jest wśród nich m.in. PGNiG, które pierwsze dowierciło się do tego surowca. Spółka latem przeprowadziła testy w otworze Lubocino-1 niedaleko Wejherowa. Złoża badają też inne międzynarodowe koncerny, w tym Chevron i Talisman Energy, które chcą się przekonać, czy technologia intensywnych wierceń, która zrewolucjonizowała produkcję gazu w USA, może pomóc w sięgnięciu po rezerwy surowca. Według szacunków mogłyby one zaspokoić zapotrzebowanie Polski na przeszło 300 lat.

autor: Tomasz Furman, źródło: Rzeczpospolita

 

KOMENTARZ BIBUŁY: Informacja podana przez ExxonMobil będzie dopóty jedynie słuszna i “naukowo udowodniona”, dopóki tenże koncern nie przejmie własności nad odwiertami. Wtedy nagle okaże się, że – a jakże – warto wiercić, bo “nowe badania” wykazały nadzwyczaj wielką zawartość gazu. A w międzyczasie, ten czy inny gigant energetyczny będzie za bezcen przejmował prawo do wydobywania złóż. Za bezcen i tak trochę dla hobby czy zabawy, bo przecież gazu w nich nie ma w “dostatecznej ilości, aby mogło to uzasadniać rozpoczęcie produkcji”.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.