Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 106 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow relacje z "wojny" i podziemia arrow O Geremku - z miłosierdziem
Wednesday 02 December 2020 13:08:16.31.
migawki
 

12.12.2020 Dzień wielkiej modlitw różańcowej za Polskę – procesje różańcowe w naszych parafiach.

Wezwanie do postu i modlitwy w czasie Adwentu 2020 roku

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

Połajanki w łże-prawicy: - W negocjacjach nie można być, za przeproszeniem, "miękiszonem", trzeba być twardym, trzeba potrafić dbać o interesy własnego kraju, Polski - mówił Ziobro w kontekście prowadzonych przez premiera Morawieckiego negocjacji wokół budżetu UE i mechanizmu praworządności.

 
W Y S Z U K I W A R K A
O Geremku - z miłosierdziem Drukuj Email
Wpisał: Jerzy Gieysztor   
17.07.2008.

Jerzy Gieysztor

O Geremku - z miłosierdziem             [tytul dodany - Adm.]   http://www.prawica.net/node/1281

Zarówno jego przeciwnikom, jak i zwolennikom, wysyłam info o wyważonym tekście (jw.), zawierającym m. innymi interesujące spostrzeżenie o jednym z najważniejszych skutków pychy tego środowiska, do którego należał zmarły.

 Oto fragment tekstu: … środowisko Agory i sojuszników, dzisiaj po tej stracie zaczyna dostrzegać swój wielki i niewybaczalny błąd zaniechania. Wiara w to, że na zawsze przejęło się rząd dusz rodzi wielką pychę. Pycha ta zaś doprowadza do tego, że zamiast rozsądnie, mając tak wielką moc, wyprodukować, choć kilka autorytetów mniejszych to wypuszczano na rynek świtę samych klakierów, potakiwaczy i komplemenciarzy. Co zrobić z tym fantem teraz, kiedy zabrakło Kuronia i Geremka, a naturszczyk Wałęsa i Adam Michnik, kiedyś z nadętymi aureolami, dziś niemal jednocześnie złapali gumy?...

Powyższy problem nie jest zmartwieniem autora, ani moim. Natomiast ważnym jest przypomnienie, że Bronisław Geremek jest uważany za sprawcę nadania partiom politycznym przywileju układania list wyborczych, zawartego w ordynacji wyborczej tzw. proporcjonalnej. Jest więc ojcem rozwiązania, które zadecydowało o charakterze transformacji ustrojowej po 1989 roku: Następstwem praktykowania takiej ordynacji wyborczej stało się zastąpienie komunizmu, realizującego kierowniczą rolę jednej partii, przez ustrój, realizujący kierowniczą rolę - tym razem nie jednej, ale licznych - partyj. Stawiając kropkę nad „i” zauważmy, że ustanowienia równego dla wszystkich prawa do kandydowania w wyborach do Sejmu, organizowanych w okręgach jednomandatowych nie chcą ci którzy, albo nie mają wiedzy o prawdziwych skutkach takiej zmiany, albo boją się wszystkiego czego jeszcze nie doświadczyli. Ale głównie ci którzy uważają się za mądrzejszych od bliźnich i chcą się nad nich wynosic.

Modląc się za zmarłych, naginam się do pamiętania o naszym największym wrogu, jakim jest pycha własna.

Jerzy Gieysztor

Obywatelski Ruch na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych Wrocław 17.VII.2008

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.