Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 76 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow ZDROWIE 12 (ze szpadlem w tle) arrow Dyscyplina na całe życie
Tuesday 29 September 2020 16:37:42.30.
migawki
 

 Przypominamy, że NIE MA obowiązku noszenia maseczek ani w przestrzeni publicznej, ani w pomieszczeniach zamkniętych (także w kościołach), o ile osoba nienosząca maseczki ma na przykład stany lękowe, lub "trudności w oddychaniu", przy czym NIE MUSI posiadać żadnego zaświadczenia w tej sprawie.

                                                                          ================================

                                                                                    Żorżeta go home, paskudo !

 
W Y S Z U K I W A R K A
Dyscyplina na całe życie Drukuj Email
Wpisał: Bogna Białecka   
29.05.2012.

Być może macie dosyć porad bezdzietnych ekspertów, starannie podkreślających iż absolutnie nie dyskredytuje ich to jako specjalistów od wychowania Waszych dzieci. Być może macie dość uwag typu: Zamiast karać dziecko, trzeba znaleźć przyczynę jego nieposłuszeństwa, przez swoje zachowanie próbuje nam przekazać jakiś ważny komunikat, ponieważ zwyczajnie nie umiecie czytać w myślach, a na pytanie "dlaczego to zrobiłeś" dziecko odpowiada rezolutnie: "nie wiem".

http://www.pch24.pl/dyscyplina-na-cale-zycie,2609,i.html
 

Wypróbowaliśmy 1001 porad, nasze lodówki są pełne pozostałości po naklejkowych systemach motywowania a dzieci stały się mistrzami w udowadnianiu dlaczego dwójka to doskonała ocena na koniec roku. Oczywiście w tym wszystkim zżera nas poczucie winy i podejrzenie, że jakikolwiek błąd wychowawczy, utrata panowania nad sobą, zastosowanie niewłaściwej metody spowodują traumę, która ujawni się dopiero za kilkanaście lat, powodując konieczność wieloletniej psychoterapii.


 


Dr Ray Guarendi wzbudza moje zaufanie. Jako psycholog specjalizujący się w problematyce rodzinnej i wychowaniu dzieci i młodzieży ma najlepszą rekomendację efektywności swych propozycji - dziesiątkę własnych dzieci. A gdy idą razem do restauracji ludzie wpierw uciekają w popłochu, a potem dziwią się jakim cudem centrum zamieszania i destrukcji jest nie ta grupa dzieci, a jedynak siedzący z rodzicami i babcią. To nie wszystko - już na początku książki daje kilka prostych, łatwych do wykonania, zdroworozsądkowych rad, które z ciekawości wypróbowałam i... okazały się zwyczajnie bardzo skuteczne. A przecież życie z czwórką małych dzieci wcale do najłatwiejszych nie należy. A to dopiero początek - w dalszej części dostajemy szereg przepisów na radzenie sobie z powszechnymi problemami wychowawczymi.


 Dr Guarendi zauważa bardzo trafnie: Porozmawiaj z jakimikolwiek dziadkami, a pewnie usłyszysz coś takiego: „Wiesz wychowałem/am pięcioro dzieci i nie pamiętam tylu frustracji, ile doświadcza teraz moja córka z jej sześciolatkiem i trzylatkiem” Jestem przekonany, że to co dzieje się dzisiaj w naszym społeczeństwie, jest bezprecedensowe w historii ludzkości - mianowicie to, że tak wielu dorosłych ludzi jest niepewnych lub kieruje się poczuciem winy w wychowaniu dzieci.


 Stąd podstawa sukcesu wychowawczego wg dr Guarendiego to trzymanie się trzech podstawowych zasad:


 1. To ty jesteś rodzicem w swojej rodzinie, nie oni. Bierz pod uwagę rady, jeśli chcesz - to moja rada - jednak pamiętaj, że ostatecznie wszystkie decyzje należą do ciebie i podejmujesz je na podstawie tego, co najlepsze dla ciebie, twojego dziecka i twojej rodziny.2. Pamiętaj o swoich celach moralnych: czego próbujesz nauczyć? Rodzicielstwo w dużym stopniu nie polega na tym, co psychologicznie poprawne, ale na tym co moralnie poprawne.

3. Skup się na skuteczności. To, co faktycznie działa, jest zazwyczaj bardziej wartościowe niż to, co brzmi zręcznie lub nowocześnie, czy po prostu lepiej.


 Zanim kupicie tę książkę zastanówcie się na czym Wam zależy. Czy chcecie wychować dziecko, które będzie zadowolone z siebie, potrafiące w każdej sytuacji zadbać o zaspokajanie swych potrzeb i uznające samorealizację za swój priorytet? W tym wypadku polecam gorąco wszelkie podręczniki typu: „Jak uszczęśliwić swe dziecko”, których jest pełno w Empikach.


A może chcecie wychować swe dziecko na dorosłego, który będzie potrafił panować nad swymi impulsami zamiast być ich niewolnikiem, będzie potrafił podejmować odpowiedzialne decyzje, wchodzić w dojrzałe relacje miłości i żyć w zgodzie z dającym głębokie poczucie szczęścia systemem wartości? W tym wypadku przewodnikiem będzie „Dyscyplina na całe życie” dr Ray'a Guarendiego (Wydawnictwo Mateusza 2012).


Bogna Białecka - psycholog, autorka szeregu książek poradnikowych dotyczących wychowania dzieci.

Zmieniony ( 31.05.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.