Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 130 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow DEMOGRAFIA 12 arrow Gwałtowny spadek płodności w krajach muzułmańskich
Thursday 22 April 2021 15:16:00.32.
migawki
Lumen Christi gloriose resurgentis dissipet tenebras cordis et mentis

Chwalebne światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy ciemności serca i umysłu

Odbierzcie to, co ponadnaturalne, a zostanie to, co nienaturalne. Chesterton.

Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Gwałtowny spadek płodności w krajach muzułmańskich Drukuj Email
Wpisał: pch24   
10.07.2012.

Gwałtowny spadek płodności w krajach muzułmańskich

 

http://www.pch24.pl/gwaltowny-spadek-plodnosci-w-krajach-muzulmanskich,4095,i.html 2012-07-10

Wg amerykańskich uczonych w ciągu ostatnich trzech dekad w państwach muzułmańskich gwałtownie spadła dzietność. Przykładowo w 2000 r. ONZ szacowała, że w 2050 r. na świecie będzie 102 mln Jemeńczyków. Dziesięć lat później prognozę zmniejszono do 62 mln. Uczeni alarmują: problem gwałtownie spadającej liczby urodzeń w państwach muzułmańskich będzie miał istotne znaczenie dla gospodarki światowej.  

Analitycy Nicholas Eberstadst i Appory Shah uwzględnili w swoich szacunkach jedynie dane z krajów typowo muzułmańskich. Korzystając z oenzetowskich statystyk zaobserwowali spadek płodności w 48 z 49 krajów muzułmańskich na świecie.

Wg nich przykładowo w latach między 1975 - 1980 odnotowano spadek urodzeń o 2,6 proc., a w latach 2005 - 2010  o 3 proc. W tej chwili w krajach muzułmańskich średnio kobieta rodzi czworo lub mniej dzieci. Kiedyś było to dziewięć i więcej. Są jednak państwa, w których przyrost naturalny zbliżony jest do krajów zachodnich i wynosi mniej niż 2.1 proc. (poziom gwarantujący wymianę pokoleń) np. Arabia Saudyjska i Albania.

Eberstadt i Shah podkreślają, że w niektórych krajach zaobserwowano wyraźny spadek ludności. Zarówno w Iranie, jak i na Malediwach w ciągu 30 lat zmniejszyła się dzietność o ponad 70 proc.

Uczeni wskazują na kilka skutków gwałtownego obniżenia płodności w świecie muzułmańskim. Na przykład oenzetowskie prognozy demograficzne przewidywały w 2000 roku, że na świecie do r. 2050 będzie 102 mln Jemeńczyków. Tymczasem prognozy okazały się grubo przesadzone. Dwa lata temu skorygowano je i stwierdzono, że w 2050 r. Jemen może zamieszkiwać 62 mln. osób.

Eberstadt i Shah twierdzą ponadto, że wyraźnie spada liczba ludności w wieku produkcyjnym. W związku z tym kraje muzułmańskie będą musiały stawić czoła rosnącym i wyniszczającym niedoborom siły roboczej. Badacze są zdumieni tym, że inni eksperci z ONZ czy krajów muzułmańskich nie dostrzegli tego problemu i nie próbują mu zaradzić.

 Źródło: C-Fam, AS.

Czytaj więcej: http://www.pch24.pl/gwaltowny-spadek-plodnosci-w-krajach-muzulmanskich,4095,i.html#ixzz20CbxchZt

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.