Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 20 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Gazem!! arrow Gaz z polskich łupków może wydobywać Rosja
Monday 26 October 2020 05:35:31.30.
migawki
 

25.10.20 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”.

Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

 
W Y S Z U K I W A R K A
Gaz z polskich łupków może wydobywać Rosja Drukuj Email
Wpisał: Mariusz  Orion Jędrysek   
16.07.2012.

Gaz z polskich łupków może wydobywać Rosja

 

Rosjanie grają polskimi łupkami

 

2012-07-16 http://www.pl/rosjanie-graja-polskimi-lupkami,4159,i.html#ixzz20mA67Nfj

Rozm. Krzysztof Gędłek 

- Gaz z polskich łupków może wydobywać Rosja – ostrzega w rozmowie z pch24.pl Mariusz – Orion Jędrysek, poseł na Sejm RP, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju w latach 2005-7, jeden z inicjatorów poszukiwań gazu w łupkach w Polsce.

 Firma Exxon Mobil, która miała zająć się wydobyciem gazu ze złóż łupków w Polsce, kilka dni temu zawarła porozumienie z rosyjskim koncernem paliwowym Rosnieft. Przewiduje ono wspólną eksploatację złóż ropy i gazu na szelfie Morza Karskiego i Morza Czarnego. Co takie porozumienie oznacza dla Polski?

 W tej chwili koncesjami wymieniają się dwie firmy: ExxonMobil – Rosnieft i ENI – Rosnieft. Obie przejmą od Rosnieftu wg. mojej wiedzy około 30 % udziałów w koncesjach na poszukiwanie i wydobywanie ropy na polach naftowych szczególnie na północy, co wymaga nowych technologii ale i jest bardzo obiecujące. W zamian Rosnieft ma przejąć koncesje na gaz z łupków, ale nie jest jasne, których złóż dokładnie ona dotyczy.

 Osobiście przypuszczam, że koncesje te dotyczą polskich łupków i mogę przypuszczać, że te firmy tj. Exxon i ENI w pierwszym rzędzie wycofają się z poszukiwań gazu w Polsce. Jeśli to zrobią to będzie oznaczało przejęcie koncesji przez spółkę z Rosji - a to może stać się bardzo szybko.

 Przygotowuję szybkie rozwiązania do akceptacji w Sejmie, ale boję się, że Pani Marszałek Kopacz zatrzyma to w "zamrażarce" jak i poprzednie moje projekty ustaw. Wydając pierwsze koncesje w 2006 roku i przygotowując prawnie i organizacyjnie Państwo, byliśmy pionierami na świecie (poza USA i Kanadą) a teraz jesteśmy na poziomie gorszym niż w 2006 roku.

 Porozumienie między amerykańskimi i rosyjskimi koncernami mają de facto charakter umowy międzypaństwowej. Obserwatorzy przewidują, że zareagują na nią inne państwa jak Chiny, Kanada czy kraje arabskie. Czy utrwali się więc swoisty oligopol między krajami mającymi dzisiaj dostęp do złóż gazu ziemnego czy ropy naftowej?

 Tak, jest to możliwe - takie są tendencje. Warto się temu bacznie przyglądać i próbować mieć wpływ. Trudno dziś powiedzieć, jak na taki sojusz amerykańsko - rosyjski zareagują inne kraje. Odsyłam do swojego artykułu w Asian Business Review (Nikkei) sprzed ok. 2 miesięcy

 Polska w tej chwili jest osamotniona w swoich planach pozyskiwania gazu łupkowego. Władze Bułgarii, Rumunii, i Czech zapowiadają bowiem moratoria na wydobywanie tego surowca z łupków do czasu zakończenia na poziomie europejskim badań, dotyczących wpływu szczelinowania hydraulicznego na środowisko naturalne.

 Działania tych krajów muszą nas interesować ale nie powinny nas opóźniać w działaniu. Jeśli jakieś ograniczające decyzje zostaną w tych krajach podjęte, a my rozpoczniemy jednak wydobywanie gazu z łupków, to wtedy będzie mniejsza podaż a więc wyższa cena dla naszego eksportu. Nasza sytuacja i nasz interes narodowy nie są takimi posunięciami zagrożone. Znacznie gorzej będzie, jeśli podobne moratorium będzie ogłaszane przez Europarlament czy Komisję Europejską.

 Jako pozytywny akcent w Unii Europejskiej można przywołać działania pani euro deputowanej z Grecji Niki Tsavela, która przygotowała raport dla swojej komisji przemysłu i nauki w sprawie wydobywania gazu z łupków. Traktuje w nim przychylnie nową technologię pozyskiwania tego surowca.

 W maju zorganizowałem w Sejmie RP konferencję konsultacyjną dla władz gmin i powiatów objętych koncesjami na gaz w łupkach. Rząd PO-PSL zarzucił rozwiązania przyjęte w 2007 roku i wydał w sposób krytycznie szkodliwy dla Skarbu Państwa i interesu społecznego koncesje. Stracił w ten sposób finansowo, ale także pozbył się instrumentów kontrolnych nad tym kto komu sprzedaje koncesje. Wielokrotnie o tym pisałem i mówiłem - jak grochem o ścianę. Sporo jest na mojej stronie www.jedrysek.eu . Samorządy zostawione są jak dotąd samym sobie.

 Moratoria jakie planują składać kraje obfitujące w złoża gazu łupkowego to efekt rosyjskich wpływów?

Tego nie wiem, ale nie jest wykluczone, że wpływy Rosji w tych krajach są bardziej znaczące niż się o tym mówi, a Polska nie jest tu wyjątkiem, szczególnie przy takim rządzie jaki mamy obecnie.

Rozmawiał: Krzysztof Gędłek 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.