Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 57 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow "Starsi bracia" ?? arrow Kard. St. Dziwisz spotkał się z Elie Wieselem
Monday 17 February 2020 15:03:47.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

 
W Y S Z U K I W A R K A
Kard. St. Dziwisz spotkał się z Elie Wieselem Drukuj Email
Wpisał: wicipolskie   
17.07.2012.

Kard. Dziwisz spotkał się z Elie Wieselem

 

17 Lipiec 2012  za: http://www.wicipolskie.org

http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2012/07/17/kard-dziwisz-spotkal-sie-z-elie-wieselem-2

Przebywający z wizytą w Nowym Jorku kard. Stanisław Dziwisz spotkał się 8 lipca z laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wieselem. Miało ono też bardzo ważny wątek związany z legendarnym kurierem Janem Karskim. Elie Wiesel podarował kardynałowi portret bohaterskiego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Metropolita krakowski został przyjęty przez noblistę w jego prywatnym gabinecie.

Obaj wyrazili satysfakcję, iż mogli się wreszcie poznać. Kard. Dziwisz pogratulował Wieselowi misji, jaką wypełnia od dziesięcioleci. – Budzi Pan sumienie całego świata, nie pozwala mu zasnąć, pozostać obojętnym wobec ludzkich tragedii, daje ludziom nadzieję – mówił kardynał. Podkreślał również, że papież Jana Paweł II darzył Elie Wiesela wielkim szacunkiem.

Wspominając swą rolę u boku Ojca Świętego, dodał, że jest dumny, iż mógł pomagać mu w budowaniu mostów porozumienia z narodem żydowskim. Jednym z tych mostów była wizyta apostolska Papieża Polaka do Ziemi Świętej w 2000 roku. – Serce rosło, jak w miarę czasu rosła sympatia Żydów do Jana Pawła II, który na koniec pielgrzymki został uznany za „swego” – wspominał metropolita krakowski. Dodał, że narody polski i żydowski łączy szczególna więź historyczna i emocjonalna, wynikająca ze wspólnego życia pod tym samym polskim niebem przez ponad tysiąc lat.

Z kolei Elie Wiesel, dziękując za wizytę, powiedział, że kard. Dziwisz uchodzi w świecie żydowskim za wiernego kontynuatora linii Jana Pawła II w dziele dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i jednego z jego liderów w całym Kościele. – Żydzi widzą w Waszej Eminencji swego przyjaciela – mówił noblista.

Zarówno kard. Dziwisz, jak i prof. Wiesel podkreślali, że są dumni z faktu uhonorowania amerykańskim Medalem Wolności Jana Karskiego, co zobowiązuje ich do działań na rzecz zachowania pamięci o dziele bohaterskiego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który w czasie II wojny światowej informował świat o zagładzie Żydów i apelował o ratunek dla nich.

Elie Wiesel przez wiele lat przyjaźniący się z bohaterem wojennym wręczył polskiemu hierarsze portret Jana Karskiego. Jest to fotografia profesora Karskiego, wykonana w Polsce tuż przed wręczeniem mu w Lublinie ekumenicznego wyróżnienia „Serce dla Serc”, oprawiona w mahoniową, inkrustowaną srebrem ramę.

Jak zauważył Elie Wiesel, Jan Karski jest postacią, która w sposób najpiękniejszy łączy Polaków i Żydów. Sam będąc głęboko wierzącym katolikiem, postanowił podjąć misję ratowania wszystkich jeszcze żyjących Żydów z opresji Holocaustu, apelując o konkretne czyny do największych postaci ówczesnego świata z prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem na czele. Po wojnie, kiedy okazało się, że do Polski powrócić nie może, Karski związał się z najstarszą amerykańską uczelnią katolicką, jezuickim Uniwersytetem Georgetown. Jego studentami było szereg znanych postaci świata polityki, m.in. Bill Clinton, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych.

W 1980 roku Elie Wiesel, dowiedziawszy się, że Jan Karski żyje, usunąwszy się z życia publicznego w zacisze murów akademickich, przekonał go, iż powinien na nowo przypominać swój wojenny raport w sprawie Żydów. Tak też się stało. Połączyła ich obu serdeczna przyjaźń.

Kard. Dziwisz mówił, że cała Polska jest dumna z Jana Karskiego, a jego misja realizowana z narażeniem życia dla innych jest wspaniałym świadectwem wartości katolickich. Przypominał o niezwykle ciepłych uczuciach, jakimi darzył legendarnego polskiego obrońcę Żydów, papież Polak Jan Paweł II.

Obaj uczestnicy podkreślili, iż są laureatami Nagrody Orła Jana Karskiego i już tylko to zobowiązuje ich do akcji na rzecz zachowania pamięci bohatera i czynienia wszystkiego by była żywa i wyciągane z niej konkretne konsekwencje dla współczesności. Postanowili zrobić coś w tej materii wspólnie. – Karski jest dla nas wspólnym wyzwaniem. Był postacią nieprzypadkową, dlatego też nieprzypadkowi ludzie powinni się nim zajmować i zachować dla przyszłości – wybrzmiała konkluzja spotkania.

Kard. Dziwisz dziękując za portret Jana Karskiego powiedział, że będzie mu stale towarzyszył przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie. W Nowym Jorku portret symbolicznie towarzyszył bezprecedensowemu spotkaniu żydowskiego noblisty i polskiego hierarchy.

Elie Wiesel zaprosił też swego gościa do złożenia wizyty w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Z kolei kard. Dziwisz zaprosił noblistę do odwiedzenia Krakowa i wygłoszenia wykładu dla studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Obie propozycje zostały z radością przyjęte.

Hierarcha i noblista wymienili się także zadedykowanymi sobie nawzajem książkami swego autorstwa. Kard. Dziwisz otrzymał polskie wydanie bestselleru Elie Wiesela „Noc”, sam zaś podarował profesorowi egzemplarz „My Life with Karol” – angielskiego wydania swej książki-świadectwa czterdziestoletniej służby u boku Jana Pawła II.

Elie Wiesel jest pisarzem, filozofem i wykładowcą uniwersyteckim. Upowszechnił pojęcie „holokaust” dla określenia zbrodni na narodzie żydowskim podczas II wojny światowej. Sam przeżył gehennę obozów koncentracyjnych, w tym KL Auschwitz.

Za: http://ekai.pl/wydarzenia/swiat/x56550/kard-dziwisz-spotkal-sie-z-elie-wieselem/

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.