Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 59 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Mądra Jola 12 arrow Poważne zmiany genetyczne u motyli z Fukushimy
Wednesday 03 June 2020 15:38:01.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Poważne zmiany genetyczne u motyli z Fukushimy Drukuj Email
Wpisał: amk, Rzepa   
14.08.2012.

Poważne zmiany genetyczne u motyli z Fukushimy

 

[może by tam posłać „zwolenników EJ” z Polski, choć na parę miesięcy? Może by im wyrosły niby-czułki, albo quasi-mózgi? A może już długo przebywali koło Czarnobyla, stąd ich upór? MD]

 

http://www.rp.pl/artykul/325670,924754-Powazne-zmiany-genetyczne-u-motyli-z-Fukushimy.html

amk 14-08-2012,

Promieniowanie radioaktywne z japońskiej elektrowni atomowej Fukushima przyczyniło się do mutacji motyli występujących w tamtych rejonach - informuje BBC powołując się na czasopismo naukowe "Scientific Reports". Zmiany dotyczą odnóży, czułek i skrzydeł owadów.

Dwa miesiące po katastrofie w elektrowni jądrowej w Fukushimie z marca 2011 roku japońscy naukowcy zebrali w 10 różnych regionach Japonii, w tym w okolicach Fukushimy, 144 dojrzałych motyli z rodziny modraszkowatych.

Obserwując mutacje wśród zebranych okazów naukowcy odkryli, że owady pochodzące z terenów o wysokim wskaźniku promieniowania mają znacznie mniejsze skrzydła, większe odnóża oraz nieregularnie rozwinięte oczy w porównaniu do innych osobników.

- Dotychczas uważano, że owady są bardzo odporne na radiację, dlatego wyniki badań są zaskakujące - powiedział kierujący badaniami Joji Otaki z uniwersytetu na japońskiej wyspie Okinawa.

Zespół naukowców rozmnażał motyle w laboratorium oddalonym o 1750 km od Fukushimy, gdzie promieniowanie było praktycznie niewyczuwalne. W rezultacie wykryto nowe mutacje, które nie występowały u wcześniejszej generacji owadów pochodzących ze skażonych obszarów. Zniekształceniu uległy czułki, które potrzebne są motylom do poznawania otoczenia.

Sześć miesięcy później ponownie zebrano motyle z różnych części kraju, aby jeszcze raz przyjrzeć się mutacji tych owadów. Badania pokazały, że zmiany u okazów z Fukushimy są jeszcze większe niż poprzednio.

Naukowcy uzasadniają ten wysoki wskaźnik mutacji spożywaniem skażonego pokarmu oraz przekazywaniem zmutowanego już materiału genetycznego rodziców.

- Zaobserwowane mutacje i morfologiczne nieprawidłowości u owadów wytłumaczyć można jedynie ich ekspozycją na radioaktywne promieniowanie - powiedział doktor Tim Mousseau z uniwersytetu w Karolinie Południowej, który badał wpływ radiacji na zwierzęta i rośliny po katastrofach w Czarnobylu i Fukushimie.

Nowe odkrycia są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że długoterminowe oddziaływanie skażenia radioaktywnego na środowisko najlepiej obserwować można na przykładzie ptaków i motyli.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.