Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 13 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Historia - odkłamywanie arrow Ks. Roman Kotlarz - męczeńska ofiara czerwca 1976 roku
Friday 18 October 2019 01:23:30.27.
migawki
Człowiek, kapłan, który w Ogrodach Watykanu przyjmuje błogosławieństwa szamanek, tańczy i kiwa się wokół „świętego Ognia” czy „śniętego Węża”, nie jest katolikiem, nie jest heretykiem. Jest APOSTATĄ, czyli kapłanem Szatana.
A w Polsce w wielu parafiach obchodzi się "święto kremówki". Nie dziwi więc, że realizacja proroctw, rewolta w Watykanie umyka uwadze owieczek i co głupszych pastuchów. Hermeneutyka ciągłości ?
===============================
 
W Y S Z U K I W A R K A
Ks. Roman Kotlarz - męczeńska ofiara czerwca 1976 roku Drukuj Email
Wpisał: Marta Milczarska   
21.08.2012.

Ks. Roman Kotlarz - męczeńska ofiara czerwca 1976 roku

 

18 sierpnia 2012 http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/7598,ks-roman-kotlarz-meczenska-ofiara-czerwca-1976-roku.html

 

W Radomiu i okolicach odbędą się dziś (18.VIII) uroczystości związane z 36. rocznicą tragicznej śmierci ks. Romana Kotlarza. Zmarł on 18 sierpnia 1976 r. z powodu obrażeń odniesionych w wyniku pobicia przez funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa.

Warto przypomnieć postać ks. Romana Kotlarza, który był systematycznie katowany przez funkcjonariuszy SB od połowy lipca 1976 r. 

25 czerwca (1976 md) kapłan przyłączył się do tłumu protestujących przeciwko podwyżce cen, a następnie, stojąc na schodach kościoła Św. Trójcy, udzielił im błogosławieństwa. Po stłumieniu demonstracji w Radomiu, władze co prawda cofnęły podwyżkę, ale równocześnie rozpoczęły brutalne represje w stosunku do uczestników robotniczego protestu.

Ks. Kotlarz przez kilka następnych tygodni podczas niedzielnych Mszy św. w swojej parafii modlił się w intencji pobitych, aresztowanych, usuniętych z pracy. W kazaniach piętnował kłamstwo, domagał się szacunku dla człowieka i poszanowania sprawiedliwości.  Władze, chcąc zastraszyć kapłana, wzywały go na przesłuchania, które prowadzili funkcjonariusze SB. Zmuszano go, aby przechodził przez milicyjne „ścieżki zdrowia”, podczas których stojący w szeregu funkcjonariusze bili ofiarę.

Zastosowano wobec niego areszt domowy, musiał co dwa dni meldować się na komisariacie MO. Został poddany ścisłej inwigilacji. Od połowy lipca 1976 r. był kilkakrotnie pobity na plebani przez "nieznanych sprawców" - funkcjonariuszy SB. Podczas odprawiania Mszy św. w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - 15.08.1976 r. zasłabł i stracił przytomność.

==============================

W 36. rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza - męczennika Wydarzeń Radomskich 1976 r. organizowane są uroczystości upamiętniające ofiarę, jaką poniósł kapłan solidaryzujący się z mieszkańcami Radomia protestującymi przeciwko decyzjom władz PRL.

- Obchody odbywają się co roku od dnia pogrzebu ks. Kotlarza w większym lub mniejszym gronie. O godz. 10-tej rozpocznie się nabożeństwo za duszę ks. Kotlarza przy jego grobie w Koniemłotach. Złożymy tam kwiaty i zapalimy znicze. Przybędą tam delegacje z różnych regionów Polski, np. z Oleśnicy, Szydłowca, Staszowa i oczywiście Radomia. Będzie także obecna rodzina ks. Kotlarza z Kielc, Koniemłót, Ostaszowa, Sandomierza – mówi w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Tomasz Świtka, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych Ziemi Radomskiej, jeden z organizatorów uroczystości w Radomiu, były ministrant ks. Kotlarza.

Jak dodaje organizator, ks. Kotlarz jest upamiętniony w wielu miejscach. - W Radomiu na rondzie ks. R. Kotlarza będzie modlitwa oraz złożenie kwiatów o godz. 17.00. Natomiast o 13.30 oddanie hołdu pod pomnikiem w Trablicach. Następnie będzie sprawowana Msza św. w kościele parafialnym w Pelagowie w intencji śp. ks. R. Kotlarza z udziałem delegacji oraz pocztów NSZZ „Solidarność" z Radomia i Pionek – uściśla Tomasz Świtka.

- Planujemy utworzenie Izby Pamięci ku czci ks. Romana Kotlarza w starej plebanii, gdzie był bity i nachodzony – mówi w rozmowie z nami Świtka. Jak uzasadnia, pierwszy i jedyny pomnik stoi w Kałkowie-Godowie w sanktuarium świętokrzyskim pw. Matki Bożej Królowej Polski, gdyż tam jest grota poświęcona ks. Kotlarzowi i wydarzeniom z Czerwca '76.

W organizację uroczystości zaangażowani są:  Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska, NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska oraz parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej Pelagów, gdzie śp. Ks. Roman Kotlarz był proboszczem.

Program uroczystości 36. rocznicy śmierci ks. Romana Kotlarza - męczennika Wydarzeń Radomskich 1976 r.

Koniemłoty

- 10.00 – nabożeństwo przy grobie ks. Romana Kotlarza

- 10.30 – złożenie wiązanek kwiatów na grobie ks. Romana Kotlarza

Radom

- 17.00 – modlitwa przy pomniku na rondzie ks. Romana Kotlarza; złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem.

Trablice

- 17.40 - modlitwa oraz złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ks. Romana Kotlarza.

Pelagów

 - 18.00 – uroczysta Msza św. w kościele parafialnym w Pelagowie  w intencji śp. ks. Romana Kotlarza z udziałem delegacji oraz pocztów NSZZ „Solidarność” z Radomia i Pionek

Marta Milczarska

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.