Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 72 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow SMOLEŃSK 12 / III arrow Anna Walentynowicz walczyłaby o prawdę
Friday 21 February 2020 09:19:15.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

 
W Y S Z U K I W A R K A
Anna Walentynowicz walczyłaby o prawdę Drukuj Email
Wpisał: mec. Stefan Hambura   
22.08.2012.

Anna Walentynowicz walczyłaby o prawdę

 

http://niezalezna.pl/32113-anna-walentynowicz-walczylaby-o-prawde

 

Z mecenasem Stefanem Hamburą, pełnomocnikiem rodziny śp. Anny Walentynowicz, na temat zaplanowanej na 17 września ekshumacji zwłok legendarnej działaczki „Solidarności”, rozmawia Katarzyna Pawlak.

Czy może Pan potwierdzić informacje, do których dotarła „Gazeta Polska Codziennie” na temat tego, że we wrześniu dojdzie do ekshumacji zwłok śp. Anny Walentynowicz?
Tak, wczoraj zadzwonił do mnie w tej sprawie pułkownik Robert Pyra z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. 3 września jesteśmy wraz z synem i wnukiem Anny Walentynowicz umówieni w prokuraturze wojskowej na spotkanie w tej sprawie. Natomiast data ekshumacji została wyznaczona na 17 września, w poniedziałek.

Gdzie będzie badane ciało? W Gdańsku, gdzie pochowana jest Anna Walentynowicz?
Nie, sekcja zwłok i zbadanie ciała odbędzie się w Instytucie w Bydgoszczy, 17 i 18 września.

Czy to rodzina wnioskowała o bydgoski instytut?
Nie, takie miejsce zaproponowała prokuratura, nie wiem, czemu akurat tam.

Czy będziecie wnioskować o dodatkowych biegłych reprezentujących rodzinę, tak jak było w przypadku m.in. sekcji śp. wicepremiera Przemysława Gosiewskiego czy prezesa IPN Janusza Kurtyki? W tych przypadkach śledczy nie zgodzili się na prośbę rodzin.
Mimo to będziemy wnioskować o dodatkowych, wskazanych przez nas biegłych. Rodzina nie ma absolutnie żadnych tajemnic w tej sprawie i opowiada się za transparentnością postępowania. Ja również, jako pełnomocnik rodziny chciałbym przejrzystości. Polska jest członkiem Unii Europejskiej, a tymczasem rządy państwa prawa w tej sprawie nie zdały egzaminu. [podkr. –moje md]. Doszło do naruszenia praw podstawowych i praw człowiek przez urzędy i organy państwa polskiego. Dlatego chcemy jak największej otwartości tego postępowania. Będziemy apelowali również o udział w działaniach prokuratury w tej sprawie, niezależnych obserwatorów zewnętrznych, którzy razem z biegłymi przyglądaliby się czynnościom po ekshumacyjnym.

Jaki stosunek do tego mają najbliżsi śp. Anny Walentynowicz?
Ta transparentność, jak twierdzą zarówno jej syn, jak i wnuk, będzie testamentem Anny Walentynowicz, która zawsze walczyła o prawdę. Zresztą wyjaśnienie tej sprawy jest elementarnym obowiązkiem państwa polskiego wobec "Anny Solidarność", jak nazwał ją w swojej książce prof. Sławomir Cenckiewicz.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.