Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 14 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Mądra Jola 12 arrow Śladami bałtyckich tsunami - EJ
Thursday 29 October 2020 06:01:23.30.
migawki
 

30/31.10 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę

Wielce Czcigodny Premierze i Ministrze „Zdrowia” ! Demonstranci pytali : „Premierze, czy istnieje sranie bezobjawowe?” . A po karetkach policji skakał wasz prowok - zdjęcia mogę dostarczyć.

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”. Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

A fekalia Trzaskowskiego systematycznie, po cichu dalej ubogacają Wisłę.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Śladami bałtyckich tsunami - EJ Drukuj Email
Wpisał: domat   
16.09.2012.

Śladami bałtyckich tsunami

 

[zwolennicy zapłacenia za elektrownie jądrowe na Wybrzeżu (Pawlak, Trojanowska, Strupczewski) : „Polacy Nic się nie stało,  płaćcie!!” MD]

 

domat 16-09-2012, http://www.rp.pl/artykul/843344,912366-Historyczne-slady-tsunami-u-wybrzeza-Baltyku.html

Naukowcy ze Szczecina, Poznania i Gdańska szukają śladów tsunami na polskim wybrzeżu. Miejsca ich prac zostały wybrane na podstawie przekazów historycznych.

515 lat temu, 16 września 1497 roku, Darłowo zostało zalane przez tsunami wywołane eksplozją metanu uwolnionego z dna morskiego

Badania rozpoczęły się w drugiej połowie lipca. Obejmują okolice Darłowa, Kołobrzegu i Mrzeżyna, wymienionych w przekazach historycznych jako prawdopodobne miejsca wielkiej powodzi morskiej, której powodem - według obecnej wiedzy - mogło być tsunami.

Znalezienie śladów kataklizmu z wydarzeń w Darłowie (1497 r.), Mrzeżynie (1757 r.), i Kołobrzegu (1497  r. i 1779 r.) będzie bardzo trudne. [Ale w kronikach i na obrazach w kościołach (Darłowo)  to jest UDOKUMENTOWANE. MD]

- Ale przez to projekt jest wielkim wyzwaniem, do którego bardzo starannie się przygotowaliśmy - powiedział kierujący projektem dr Andrzej Piotrowski ze szczecińskiego Zakładu Regionalnego Geologii Pomorza Państwowego Instytutu Geologicznego.

Przedsięwzięcie finansuje Narodowe Centrum Nauki. Naukowcy nie tylko szukają śladów na lądzie, ale również w przymorskich jeziorach. W projekt zaangażowanych jest osiem osób. Prace polegają m.in. na wykonaniu odwiertów, wykopów, oczyszczaniu odkrywek geologicznych. Następnie pobrany materiał będzie sprawdzany pod kątem występowania tzw. słonych osadów np. w postaci morskich mikro-żyjątek, mogących wskazywać na wdarcie się wód Bałtyku w głąb lądu.

Darłowskie tsunami z 1497 r. opisał kronikarz tamtejszego klasztoru kartuzów. W jego notatce czytamy, że "zostały całkowicie zniszczone nabrzeża portowe, paraliżując na długi czas handel, prawie wszystkie domy zostały rozmyte, wszystko bydło potonęło, a rzeczka (Lutowa łącząca Wieprzę z jeziorem Kopań) została zapiaszczona. Cztery cumujące w porcie statki zostały wyrzucone na ląd".

W historycznych przekazach tsunami było nazywane "Niedźwiedziem Morskim". Przyczyny opisywanego zjawiska nie są znane. Według hipotezy dr. Piotrowskiego mogły nią być silne trzęsienia ziemi w okolicach Skandynawii, które doprowadziły do gwałtownego osuwania się dna morza, czego efektem była eksplozja metanu uwięzionego w warstwach tworzących dno. To właśnie od towarzyszących eksplozjom pomruków zjawisko nazywano "Niedźwiedziem Morskim".

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.