Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 71 gości
S T A R T arrow Podśmiewajki (zanęta...) arrow "bronki" i bzdety arrow RADEK : Polska tygrysem Europy
Tuesday 14 July 2020 12:26:10.29.
W Y S Z U K I W A R K A
RADEK : Polska tygrysem Europy Drukuj Email
Wpisał: Radek   
22.09.2012.

RADEK : „Polska tygrysem Europy”

 

13 września 2012 http://www.naszdziennik.pl/swiat/9833,polska-tygrysem-europy.html

 

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski wystąpił na seminarium w Pekinie zorganizowanym przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i China Institute for International Studies. Tematem przewodnim wystąpienia był sukces chińskiej gospodarki oraz dokonania i perspektywy Polski.

 

W przemówieniu na otwarciu konferencji „Chiny - Europa: nowe podejście dla nowych czasów. Okrągły stół think-tanków Chiny-V4” Sikorski podkreślił, że jest wiele aspektów, które łączą Chiny i Polskę.

- Oba kraje leżą na skrzyżowaniu Wschodu i Zachodu, Północy i Południa. Oba nasze kraje doświadczyły w historii bolesnej dominacji innych mocarstw. Polacy odczuwali wiele sympatii i szacunku dla Chin już za czasów rozbiorów w XIX wieku, kiedy naszego kraju próżno było szukać na mapie. Łączą nas dramatyczne doświadczenia i wspomnienia II wojny światowej. Dzisiaj możemy porównywać nasz dynamizm gospodarczy i dążenia modernizacyjne. Oba kraje dążą do wykorzystania złóż gazu łupkowego, dzieląc się doświadczeniami w ich poszukiwaniu i wydobywaniu – mówił minister Sikorski.

Jednak bardziej jaskrawym wydaje się sformułowanie porównujące polską gospodarkę, która mierzy się z rosnącym bezrobociem, z najpotężniejszą gospodarką śwtata, jaką są Chiny. Sikorski, powołując się na zagraniczną prasę, określił Polskę jako „nowego europejskiego tygrysa.”

- Zarówno Chiny, jak i Polska mają odwagę podążać drogą modernizacji. Tempo wzrostu gospodarczego Polski nie dorównuje chińskiemu, niemniej postrzegamy nasze dokonania jako sukces. Chiny są rosnącą potęgą światową. Polska jest potęgą regionalną. W artykule opublikowanym niedawno w "Wall Street Journal Market Watch" Polska została przedstawiona jako nowy europejski tygrys – czytamy w przemówieniu ministra zamieszczonym na stronach MSZ.

Szef naszej dyplomacji do największych dokonań obecnego rządu zaliczył sprywatyzowanie większości majątku państwowego. - W kategoriach gospodarczych, nasze reformy miały przede wszystkim na celu uwolnienie ducha przedsiębiorczości w ludziach – mówił minister, nie wyjaśniając jednak, jaki wpływ na tego „ducha przedsiębiorczości” ma podwyższanie podatków i wieku emerytalnego w Polsce.

MM

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.