Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 9 gości
S T A R T arrow JOW-młot na partyjniactwo arrow JOW arrow Marsz zwolenników jednomandatowych - PAP
Saturday 08 August 2020 04:34:39.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Marsz zwolenników jednomandatowych - PAP Drukuj Email
Wpisał: PAP   
14.10.2008.

Marsz zwolenników jednomandatowych

[nawet PAP dał głos... MD]

Jeden okręg, jeden mandat - to jest demokracji standard; chcemy posła a nie osła - skandowali uczestnicy sobotniego marszu o jednomandatowe okręgi wyborcze. Uczestnicy marszu przekażą przedstawicielom Kancelarii Prezydenta i Prezydium Sejmu projekt ordynacji jednomandatowej. "Jestem efektem takiego systemu, ponieważ wójtowie burmistrzowie i prezydenci miast są wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych" - powiedział PAP uczestnik marszu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W jego opinii, w przytłaczającej większości widać, że ten system dobrze funkcjonuje.

Według prezydenta Wrocławia, system większościowy oparty o jednomandatowe okręgi wyborcze, to jedyny system, który zapewnia łączność wyborców z ich przedstawicielami i funduje rzeczywistą demokrację. "To taki system, w którym liczą się rzeczywiste osiągnięcia, a nie zasługi wewnątrzpartyjne" - dodał Dutkiewicz. W jego opinii, w 20 lat po odzyskaniu niepodległości czas na "wyższe standardy, wyższą jakość parlamentu i wyższą jakość polityki".
Uczestnicy sobotniego marszu przekażą przedstawicielom Kancelarii Prezydenta i Prezydium Sejmu projekt ordynacji opartej na jednomandatowych okręgach wyborczych. Ruch JOW proponuje podzielenie Polski na 460 okręgów wyborczych. "Chcemy wybierać ludzi, nie partie; ludzi znanych nam z uczciwości, rozumu i patriotyzmu. Prosto, logicznie i tanio, po jednym w 460 jednomandatowych okręgach wyborczych" - napisali uczestnicy marszu w liście do prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Prezydium Sejmu, odczytanym przed Pałacem Prezydenckim.
Obecnie, w wyborach obowiązuje ordynacja proporcjonalna, w której znaczenie ma nie tylko liczba głosów oddanych na poszczególnych kandydatów, ale także poparcie, jakie w skali kraju uzyskała ich partia. [to nieprawda, ciemnota dziennikarza... MD]

AGontkie (PAP)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.